AdSense Ne İşe Yarar
7 Eki, 2014 20:45 tarihinde eklendi

AdSense Ne İşe Yarar

AdSense Ne İşe Yarar

Google AdSense, Google’ın sağladığı bir reklamcılık hizmetidir. Bunu daha da açacak olursak Google’ın verdiği kodu kendi internet sitenize yerleştirip, sitenizle alakalı reklamlar çıkmasını sağlayıp ardından tık başına belli bir para kazanıyorsunuz. Reklamların hiçbirinde de rahatsız edici içerik gibi şeylerin olmaması da Google AdSense’yi diğer reklam şirketlerinden ayıran önemli bir ayrıntı.

Neden AdSense?

Herhangi bir internet siteniz varsa ve belli bir ziyaretçi kitlesine sahipseniz bu siteden para kazanabilmeniz Google AdSense ile mümkün. Hızlıca başvuru yapıp Google’ın site verdiği kodu sitenizin bazı bölümlerine yerleştirerek kısa zamanda siteniz üzerinden yeni gelirler elde edebilirsiniz.

Google AdSense yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Google’ın sağladığı bir reklam hizmetidir. AdSense’yi diğerlerinden ayıran en büyük ayıran fark Google gibi önemli bir şirket tarafından sağlanmasıdır. Yani Google gibi bir şirket tarafından sağlandığından dolayı güvenlik konusunda sıkıntı yaşamanız çok düşük bir ihtimal.

Bir diğer nokta ise siteye yerleştirdiğiniz reklamlar. Sitenize giren kullanıcıların karşısına gelen reklamlar, tamamen sitenize benzer içeriklerde yani uyumlu olan reklamların gösterilmesi. Örneğin bir futbol ile alakalı bir siteniz varsa, kullanıcılarınız sitenize girdiğinde karşısına futbol veya spor ile alakalı reklamlar çıkacaktır. Ayrıca diğer reklam firmaları gibi pop-up, rahatsız edici, müstehcen reklamlar da AdSense’de kesinlikle yer almıyor.

Google, bu konuda oldukça dikkatli ve titiz çalışmaktadır. Zaten hoşunuza gitmeyen, kötü bulduğunuz reklamları Google AdSense hesabınızdan sitenizde çıkmasını engelleyebiliyorsunuz. Yani sitenizde çıkan reklamlar hakkında sıkıntı yaşamayacaksınız.

İnternet üzerinde Google AdSense’nin sitenizin Google arama sıralamanızda etki yapacağı hakkında bazı söylentiler dolaşmakta. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Google AdSense, ne olumlu yönde ne de olumsuz yönde Google sıralamanızda bir etkide bulunur. Kodları sitenize düzgün yerleştirdiğiniz takdirde AdSense’nin sitenize hiçbir zararı olmayacaktır.

Nasıl ve Neye Göre Kazanç Sağlanıyor?

Kazanç konusuna gelirsek, ilk başta haksız kazanç konusunun altını çizmemiz gerekir. Google’ın bu konudaki hassasiyeti son derece yüksek. Google’ın haksız kazancın önüne geçmek için birçok koruması ve önlemi vardır. Sitenize koyduğunuz AdSense reklamına tıklanması için ziyaretçileri teşvik ederseniz ve bunu Google tespit ederse hesabınız süresiz olarak kapatılacaktır. Aynı şekilde reklama birden fazla tıklamanızda da hesabınızın kapatılması geçerlidir.

Eğer hile yani haksız kazanç konusuna başvurmazsanız reklamların tıklanma ve görüntülenme sayısına göre düzenli olarak sitenizden para kazanabilmeniz mümkündür. İlk olarak Google’ın tıklama başına size verdiği para tıklanan reklama göre değişmektedir. Yani tıklanan reklam, ücretin belirlenmesinde büyük rol oynuyor. Bunun nedeni reklam veren firmaların bütçesiyle alakalı olduğunu söyleyebiliriz.

Kazanç konusu oldukça değişken bir şey olduğundan bunu AdSense’ye kayıt olup kendiniz gözlemeniz bu konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Ödemeler ise kesinleşen kazançlara göre kayıt olurken belirttiğiniz banka hesabına yatırılır. Kesinleşen kazançların ödemesinde Google, zamanlama konusunda size sıkıntı yaşatmayacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *