Youtube’un Bilinmeyen Özellikleri
5 Eyl, 2014 1:15 tarihinde eklendi

Youtube’un Bilinmeyen Özellikleri

Youtube’un Bilinmeyen Özellikleri

Youtube, ücretsiz olarak herkesin video barındırabileceği, video izleyebileceği Google tarafından sağlanan bir servistir. Dünya çapında kullanılan video paylaşım sitelerinin başlarında gelen Youtube, kendine has birçok özelliği mevcut. Ancak bu tarz özelliklerin yanında gelen hesap geçmişi hakkında, çoğu kullanıcının bilgisi yok.

Yazımızda bilinen temel özelliklerden çok, fark edilmeyen ve gözden kaçan özelliklerden bahsedeceğiz. Her ne kadar bu özelliklerin tamamını yazmak imkânsız olsa da temel olan şeyleri olabildiğince yazacağız.

HTML5 VE Flash Player Desteği

Adobe Flash Player’i indirmeden ve tarayıcınıza herhangi bir eklenti kurmadan, videoları direkt HTML5 teknolojisi ile izleyebilirsiniz. Youtube videolarını bu şekilde izleyebilmeniz için, HTML5 teknolojisini destekleyen Chrome, Opera, Mozilla Firefox gibi tarayıcılardan herhangi birine sahip olmalısınız.

HTML5 özelliği ile video izleyebilmek için ilk olarak http://www.youtube.com/html5 adresinden Youtube’un HTML5 sayfasına girin. Sayfada karşınıza internet tarayıcınızın HTML5 videolarını oynatabilmek için gerekli olan bazı özelliklere sahip olup olmadığı hakkında bir bilgi çıkacak. Hemen altında bulunan “HTML5 oynatıcı izle” butonuna tıklayarak bu özelliği aktifleştirebilirsiniz.

URL ile Dosya Yükleme

Youtube’un bu özelliği oldukça kullanışlı ve ciddi anlamda sizi büyük bir uğraştan kurtarıyor. İnternetteki bir videoyu Youtube kanalınıza yüklemek istiyorsanız, videoyu indirip tekrar yükleme gibi bir zahmette bulunmanıza gerek yok. Çünkü bu videonun URL’sine sahipseniz, bilgisayarınıza videoyu indirmeden zahmetsiz bir şekilde yüklemeniz mümkün.

  • Video internette bulunuyorsa, Internet Download Manager tarzı bir programla yüklemek istediğiniz videonun URL adresini öğrenmelisiniz. Bahsettiğimiz URL adresi direkt videonun adresi olmalıdır. örneksiteadresi.com/video.mp4 gibi.
  • URL adresini öğrendikten sonra, Youtube girin. Giriş yaptıktan sonra, “Yükle” butonuna tıklayın.
  • Karşınıza gelen sayfadaki “Yüklenecek dosyaları seçin” yazısına tıklayın.
  • Dosya seçme kısmı deldiğinde altda “Dosya adı” kısmının karşısına yüklemek istediğiniz videonun adresini girin.

Bu şekilde zaman kaybetmeden, hızlı bir şekilde Youtube’a video yükleyebilirsiniz.

Youtube Geçmişi

Çoğu Youtube kullanıcısı hesap ayarlarını detaylı şekilde incelemediğinden izleme geçmişinin tutulduğundan habersiz. Youtube, Google hesabınız aracılığıyla izlediğiniz videoların ve yaptığınız aramaların tamamını hesabınıza kaydediyor. Ancak, bunu durdurmak ve geçmişi silmek de mümkün.

İzleme geçmişinizi görmek ve silmek için:

  • http://www.youtube.com/feed/history adresinden Youtube geçmişiniz sayfasına girin. Google hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun.
  • Gördüğünüz gibi izleme geçmişiniz önünüzde. Tamamen geçmişi silmek için “Tüm izleme geçmişini temizle” butonuna, izleme geçmişini durdurmak içinse “İzleme geçmişini durdur” butonuna tıklayın. Eğer geçmişin tamamını silmek istemiyorsanız yani bazı videoları geçmişten kaldırmak istiyorsanız videoların solundaki kutuya tik işareti atıp yukarıdaki “Sil” butonuna tıklayın.

Videonun Başlangıç Dakikasını ve Saniyesini Belirleme

Örneğin izlediğiniz bir videonun ufak bir kısmını arkadaşınıza göstermek istiyorsunuz ancak video uzun ve göstermek istediğiniz kısım videonun ileri kısımlarında diyelim. Arkadaşınıza hangi dakikada olduğunu tarif etmek yerine, videonun URL adresinin son kısmına “#t=xmys” eklemeniz gerekiyor. Buradaki x dakikayı, y ise saniyeyi belirtiyor. Yani x değerini 5, y değerini 10 olarak değiştirirsek, video açıldığında 5. dakikanın 10. saniyesinde başlamış olacak örnek verecek olursak.

http://www.youtube.com/watch?v=-Ybg1f5Oaw0#t=1m2s

URL adresiyle uğraşmak istemiyorsanız bir alternatif daha var. Videonun altındaki “Paylaş” kısmına tıklayın. Ardından “Başlatma zamanı” yazısının yanına tik atıp sağ tarafta başlama dakikasını ve saniyesini girin. Ardından URL adresini alıp arkadaşınızla paylaşın.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *