YouTube Videolarınızı Paylaşıma Açın
24 Eki, 2015 20:30 tarihinde eklendi

YouTube Videolarınızı Paylaşıma Açın

YouTube Videolarınızı Paylaşıma Açın

YouTube, internet ortamında bir video barındırma web sitesi olarak yer almaktadır. Şirketin merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan San Bruno, Kaliforniya şehri içerisinde bulunmaktadır. 15 Şubat 2005’te 3 eski Paypal çalışanı tarafından site kurulmuştur. Kasım 2006 yılında Google tarafından 1.65 milyar dolara şirket bünyesine katılmıştır. Günümüzde Google’ın yan kuruluşu olarak faaliyetine devam etmektedir. Site, kullanıcılarına internet ortamında video yükleme, izleme ve paylaşma imkânı sunmaya devam etmektedir. Medya şirketleri ve kullanıcı üretimi videoların internette kolayca gösterimi için WebM, H.264 ve Adobe Flash Video sistemlerine ver verilmektedir.

Youtube Formatları

YouTube video formatı olarak ise Flash Video Formatını (flv) kullanmaya devam etmektedir. Web sayfasında istenen video klipler her zaman Flash Video olarak izlenebilmekte ya da bilgisayara *.flv formatında dosya olarak bulundurulabilmektedir. Video klipleri izlemek için mutlaka Adobe Flash plug-in sisteminin bilgisayarda kurulu olması gerekmektedir. Eklenen video klipler Youtube sitesi tarafından otomatik bir şekilde 320×240 piksele küçültülmekte ve Flash Video Format’a (.flv) kısa sürede dönüştürülmektedir. Mart 2008 yılında yüksek kalite olarak 480×360 piksel seçeneği yer almıştır. Şu anda 720p, 1080p ve 4K site içerisinde mevcuttur. Şuanda ise son teknoloji olan 8K sistemi ise beta sürümü olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Videolarınızın İzlenme Sayısını Arttırın

Video izleme denildiği zaman ise Google dâhil herkesin ilk olarak aklına Youtube adresi gelmektedir. En popüler video içeriklerine, internet üzerinden reklam filmlerine her zaman bu adresten hemen ulaşabilirsiniz. Bu tür durumlarda Youtube sitesinde reklam çalışmaları için de insanlar üzerinde her anlamda mükemmel bir etki yaratmaya devam etmektedir. Bunun için Youtube kanalı veya Youtube sayfası için izleme sayısı arttırma faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Video Yüklerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

YouTube’un kullanım şartları gereğince kayıtlı kullanıcılar telif hakkı izni alınmış videoları siteye yükleyebilmektedir. Pornografi ve suç sayılan içerikler Youtube sayfasına yüklenemez. Telif hakkını elinde bulunduran kişiler videonun silinmesini talep edebilmektedir. Bu hak film ve müzik videolarında sürekli olarak görülmektedir. Youtube video paylaşım sitesi, şu sıralar sitede yayınlanan ve telif hakkı ile korunan videolar sürekli olarak yasal problemlerle karşılaşmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *