Yeni Google Earth
30 Ağu, 2019 12:40 tarihinde eklendi

Yeni Google Earth

Yeni Google Earth

Google Earth Özellikleri

İnternet üzerinden dünyanın herhangi bir noktasına ulaşmak ve o noktanın tüm ayrıntılarıyla görülmesini sağlamak mümkündür. Bunun için hazırlanmış pek çok uygulama bulunmakla birlikle en ayrıntılı olan uygulamayı Google hazırlamıştır.  Google Earth topografik bilgileri kullanarak uydu görüntüleri oluşturan çok büyük bir projedir. Bir harita aracıdır. Verileri bulup görüntülemek için kullanılır. Google Earth gün geçtikçe ilerlemekte ve kendini yeni sürümlerle geliştirmektedir. Google Earth’ in fotoğraf galerisi de gün geçtikçe büyümektedir. Çok kapsamlı ve detaylı bir projedir. Dünyanın üç boyutlu görüntülenmesiniz sağlar. Yeni bilgiler öğrenmenizi sağlarken aynı zamanda sizi eğlendirir. Kullanımı aslında çok yeni olan lüks bir projedir. Aynı zamanda Mars gezegeninin ve Ay’ın sanal küre görüntülerini de gösterir.

Türkiye’ de Google Earth Ne Durumda?

Maalesef diğer gelişmiş ülkelere oranla Türkiye’ de görüntüler güncel değil. Google Earth uygulamasından bakıldığı zaman görüntülenen yerler iki yıllık hatta iki yıldan daha da eski görüntüler. Kendi evininizi aratırsanız görüntünün çok eski olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bu sorun güncelleme sıklığının az olmasından kaynaklı.

Google Earth Neden Sıklıkla Güncellenmiyor?

Google Earth uydu görüntüleri ve havadan çekilen fotoğraflar ile bir kombinasyon oluşturup uygulamayı o şekilde bizlere sunmaktadır. Dolayısı ile bu durum kolay bir iş değil aksine zor ve kapsamlı bir iştir. Çok zaman alır. Maddi açıdan da zorlayıcı bir süreçtir. Maddi açıdan pahalı olan durumlardan bir tanesi de hava fotoğraflarının oluşturulmasıdır. Bu yüzden genel olarak nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerleri daha sık güncellemeye tabi tutulur. Genel anlamda ortalama güncelleme sıklığı 1-3 yıldır. Bunların yanında bilinçli güncellenmeyen üzerine sansürlenen yerler de vardır. Ülkenin Ordu isteğine göre özellikle stratejik açıdan önem taşıyan yerlerin görülmesi engelleniyor.  Buradaki amaç teröristlerin üs ve tesisleri görmesini ve bulmasını engellemektir. Google bu konuda çok hassas davranır.

Google Earth Son Versiyonunu Sundu

Güncellemesi eski olan Google Earth sonunda yeni versiyonunu kullanıma sundu. Google Earth bu son sürümünde yepyeni bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Başlıca yeni tasarımları, 3D özelliği ve profesyonel rehberli turlar olanyeni Google Earthbu sürümü ile çok daha gelişmiş bir şekilde kullanıcılara sunuldu. Bu sürümde yeni uygulamalar bulmak mümkün. Örnek verme gerekirse bunlardan bir tanesi kendimi şanslı hissediyorum sekmesi. Bu sekmeye basılarak hiç bilmediğiniz görmediğiniz yerleri size gösteriyor ve burası hakkında bilgiler veriyor. Farklı bölgelerde keşif yapabilmeniz için Voyager bölümü de yenilenmiştir. Google Earth dergi stili sayfa şeklinde yenilenmiş küratörlü içecekler ve rehberli turlar için kolaylık sağlamıştır. Yeni sürümünde BBC ile anlaşma sağlamıştır ve BBC Earth videoların yer vermiştir. Daha gerçekçi kolay anlaşılır grafik tasarımları kullanılmıştır.

Google Earth Yeni Sürümünde Neler Değişti?

Çoklu öge seçimi performans değişikleri yapılmıştır. Sertifika desteği ve ağdaki güvenlik alanında iyileştirmeler yapılmış CVS içe aktarım düzenlenmiştir. Yeni sürümde birden fazla kullanıcı aynı anda Windows’ta çalışabilir. Dil çevirme daha da iyileştirilmiş kullanıcı ara yüzü ögeleri düzenlenmiştir. Klavye kısa yolları eklenmiştir. Veri senkronizasyonları yapılandırılmıştır. Baskı ön izleme daha da düzenli hale getirilmiş iyileştirmeler uygulanmıştır. Döndürme bozukluğu giderilmiştir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *