Google Duo Nasıl Çalışır?
27 Eyl, 2019 17:18 tarihinde eklendi

Google Duo Nasıl Çalışır?

Google Duo Nasıl Çalışır?

Google Duo 2016 yılında yayınlanan bir görüntülü görüşme uygulamasıdır. Hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde kullanılabilmesi Google Duo’nun kullanım oranını arttırmıştır. Apple’ın FaceTime uygulamasını ve Microsoft’un Skype uygulamasını hepimiz biliyoruz. Google şirketi de görüntülü konuşma uygulamaları arasındaki yerini almak için Google Duo’yu piyasaya sürdü. Diğer mesajlaşma uygulamalarında yakalayamadığı başarıyı bu uygulama ile yakalamış görünüyor.

Google Duo’yu telefonunuzda, tabletinizde veya bilgisayarınızda SMS ile numara doğrulaması yaparak kullanabilirsiniz. Sade bir ara yüze ve kolay bir kullanıma sahiptir. Ayrıca yüksek kalitede görüntü ve ses ile konuşmalarınızı gerçekleştirmenizi sağlar. Tık Tık özelliği sayesinde aramaya cevap vermeden size arayanın canlı görüntüsü gösterilir. Bu sayede aramaya cevap vermeden kimin aradığını görebilirsiniz.

Google Duo Kurulumu

Duo’yu cep telefonunda kullanabilmek için öncelikle uygulamanın Google Play Store’dan veya App Store’dan indirilmesi gerekir. Uygulamayı yüklendikten sonra giriş yapılır ve telefon numarası doğrulanır. Bunun için ekranda bulunan alana cep telefon numaranızı girin ve “Kod Gönder” seçeneğine dokunun. Ardından cep telefonunuza SMS olarak gelen kodu ekrandaki alana girerek doğrulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kurulum aşamasından sonra Google Duo’nun “Gizlilik Politikası” ve “Hizmet Şartları”nı kabul edilmesi gerekir. Kabul edilmediği durumda uygulama aktif edilmez. Kabul etmek için ekran alt kısmında bulunan “Kabul Ediyorum” seçeneğine dokunmanız yeterlidir. Kabul ettiğinizde Google Duo rehberinizdeki kişilere erişim sağlar. Bunun sebebi ise uygulama içerisinde kişilerinizi listelemektir.

Google Duo ile Görüşme Başlatma

Duo uygulaması kullanım yönünden çok rahattır. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra aramak istediğiniz kişinin isminin üzerine dokunarak arama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ekrana görüntülü veya sesli arama seçenekleri gelecektir. Talebinize göre seçim yaparak arama yapabilirsiniz. Görüşmeyi sonlandırmak istediğinizde kapatma sembolüne dokunmanız yeterlidir.

Google Duo’nun Tık Tık özelliğinden bahsetmiştik. Bu özelliğin açık olup olmadığını görüntülü arama yapmaya başladığınızda veya Ayarlar kısmından öğrenebilirsiniz. Bir kişiyi aramak için isminin üzerine tıkladığınızda ekranın üst kısmında “Videonuz görünür durumda” yazıyor ise Tık Tık özelliği aktif durumdadır ve karşı taraf aramanıza yanıt verene kadar görüntünüz karşı tarafa gösterilir. Dilerseniz bu özelliği ayarlardan kapatabilirsiniz.

Arama esnasında ekranda kamera yönünü değiştirme, mikrofonu aktif etme-kapatma gibi seçenekler bulunur. Ekran özellikleri oldukça sadedir ve gereksiz hiçbir ikona yer verilmemiştir. Uygulamayı bilmeyen biri bile çok rahat bir şekilde kullanım sağlayabilir.

Google Duo Nasıl Kaldırılır?

Google Duo uygulamasını telefonunuzdan tamamen kaldırabileceğiniz gibi, arama almak istemediğiniz zamanlarda çağrıları engelleyebilirsiniz. Bunun için Android veya iOS telefonlardan uygulamayı açarak Ayarlar bölümüne giriş yapılmalıdır. Buradan “Duo hesabını sil” seçeneğine dokunarak hesabınızı silebilirsiniz. Hesabınızı sildiğinizde Google Duo uygulaması aracılığı ile insanlar sizi arayamaz. Aramaları almak istediğinizde tekrar kayıt olmanız gerekir. Uygulamayı tamamen kaldırmak istediğinizde bile hesabınızı silmelisiniz.

Uygulamayı telefonunuzun ana sayfayı veya Google Play, App Store gibi uygulamalardan silebilirsiniz. Ana sayfayı yani tüm uygulamaların yer aldığı ekranı kullanarak silmek için telefonunuzun ana ekranına gelin ve Google Duo uygulamasının üzerine dokunup basılı tutun, ekranının üst bölümünde yer alan çöp kutusu ikonuna kaydırın. iOS işlemcili telefonlarda ise uygulamaya basılı tutun ve uygulamanın üzerinde çıkan x işaretine dokunun.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *