Webmaster Tools’a Sitemap Ekleme
18 Eki, 2014 2:45 tarihinde eklendi

Webmaster Tools’a Sitemap Ekleme

Webmaster Tools’a Sitemap Ekleme

Biz siz internet kullanıcıları için içerik sağlayısı webmasterların sık olarak kullandı hizmetlerden biri olan Google Webmaster Tools üzerinde bazı yapmanız gereken ayarlar var. Bunların en başında Sitemap’ı belirtmek gelir. Sizler için bu ayarları detaylı bir şekilde yazımızda anlattık.

Google Webmaster Tools Nedir?

Bilmeyen arkadaşlar için kısaca Webmaster Tools’un ne olduğundan bahsedelim. Türkçe adıyla “Google Yönetici Araçları” olan bu hizmet, adından da anlaşıldığı gibi Google tarafından geliştirilmiştir. Kısaca bir tanım yapacak olursak; Google Webmaster Tools, Google aramalarında sitenizin durumunu, raporunu, hatalarını size ücretsiz olarak bildiren ve sitenizi Google’a uyumlu bir şekilde yapabilmeniz için birçok özelliği içinde barındıran bir Google hizmetidir.

Sitenizde herhangi bir kesinti veya Google’ın ulaşamadığı zamanlar olursa bunun raporunu güncel bir şekilde Google Webmaster Tools’dan alabilirsiniz. Yazımızın devamında Google Webmaster Tools üzerinden siteniz için yapılması gereken ayarlardan bahsedeceğiz.

Sitemap Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Sitemap Türkçe adıyla “Site haritası”, Google veya diğer arama motorlarına bir çeşit sitenizdeki içeriklerin nerede olduğunu, içeriklerin bölümlerini bulabilmek için bir çeşit rehberlik yapıyor diyebiliriz. Bundan dolayı site haritası, sitenizdeki sayfaları Google’ın daha çabuk bulup arama sonuçlarına yansıtması için oldukça önemlidir. Site haritası, arama motorlarına sitenizdeki adresin ne zaman güncellendiği, URL adresi,  ne sıklıkta güncellendiği hakkında bilgi verir.

Eğer siteniz için kendiniz bir site haritası oluşturmak istiyorsanız bunu yapabilmeniz mümkün. Site haritasının nasıl yapıldığı hakkında internette birçok makale, video mevcuttur. Araştırarak bunu bulabilirsiniz. Bunu kendiniz elle oluşturmak istemiyorsanız internet üzerinden bulabileceğiniz sitemap oluşturucu farklı siteler de vardır. Bunları Google arama motoru ile araştırıp kolayca bulabilirsiniz. Fakat eğer forum siteniz veya bir blog siteniz varsa bunu elle kendi başınıza yapabilmeniz pek mümkün olmayacağı gibi bahsettiğimiz otomatik site haritası oluşturucu siteler de bu tarz sistemler için pek sağlıklı olmaz. Bundan dolayı hangi forum sistemini kullanıyorsanız ona göre sisteminizle uyumlu olacak eklentileri araştırıp kurabilir veya blog kullanıyorsanız yine aynı şekilde bunun için hazırlanmış eklentilere göz atabilirsiniz. Bir örnek verecek olursak WordPress blog sistemi için ki genelde blog siteleri wordpress alt yapısı kullanıyor http://wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/ adresinden veya eklenti ekleme sayfasında Google Sitemap Generator yazıp aratarak eklentisini sitenize kurup, yönetici panelinden kullanarak kolayca bir site haritası oluşturabilirsiniz.

Webmaster Tools’a Sitemap Ekleme

Eğer bir site haritası oluşturmayı başardıysanız veya zaten bir site haritasına sahipseniz, Google Webmaster Tools’a bunu belirtmek için önünüzde bir engel kalmamış demektir. Google Webmaster Tools’a bir site haritası oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. http://www.google.com/webmasters/ adresinden Google Web Yöneticileri sayfasına girin.
  2. Sayfada yer alan “Web Yöneticisi Araçları’nda Oturum Açın” butonuna basın.
  3. Eğer Google hesabınıza giriş yapmadıysanız karşınıza oturum açma sayfası çıkacak. Google hesabınızla giriş yapın.
  4. Gelen sayfada, Web yöneticileri araçlarına eklediğiniz siteler çıkacak. Site haritası eklemek istediğiniz siteyi seçin.
  5. Sol taraftaki menüden “Tarama” yazısına tıklayın.
  6. Tıkladıktan sonra alttan açılan menüden “Site haritaları” yazısını seçin.
  7. Daha önce site haritası eklemediyseniz “Bu site için hiç site haritası bulunamadı.” yazısı yer alacaktır. Sağ üst kısımda bulunan “SITE HARITASI EKLEME/TEST ETME” isimli kırmızı butona basın.
  8. Hemen altta açılan ufak pencerede site haritasının URL adresini girmenizi isteyecek. URL adresini girdikten sonra her şeyin doğru gittiğinden emin olmak için ilk önce “Site haritasını test et” butonuna basın. Test sonucu tamamlanınca herhangi bir hata olup olmadığını göreceksiniz.  Ardından belirttiğiniz URL adresini tekrar girip “Site Haritasını Gönder” butonuna tıklayın.
  9. Site haritasını Google incelerken bir süre beklemeniz gerekebilir. Bu süre site haritasının uzunluğuna göre değişiklik gösterecektir.
  10. Site haritasını Google başarılı bir şekilde ekledikten sonra bunu size bildirecektir. Sayfayı yenileyip site haritasının içeriğini ve diğer ayrıntıları görebilirsiniz.

Bu şekilde 10 adımda Google Webmaster Tools’a site haritası eklemeniz mümkün. Bu sayfadan sürekli olarak site haritasının durumunu incelemelisiniz. Herhangi bir hata çıkması durumunda bunu düzelterek sitenizdeki sayfaların daha hızlı Google arama sonuçlarına yansımasını bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *