Tanımlayamadığınız Şeyleri Resimli Arama Yapın
2 Eyl, 2014 6:45 tarihinde eklendi

Tanımlayamadığınız Şeyleri Resimli Arama Yapın

Tanımlayamadığınız Şeyleri Resimli Arama Yapın

Birçoğumuz resimlerde gördüğümüz bir çok şeyi merak ederiz. Resimler aracılığıyla gördüğümüz fakat tanımlayamadığımız yada hatırlayamadığımız şeylerin artık bulunması oldukça kolay. Mesela markası yada özellikleri belirli olmayan bir aracın resmi elimizde var ise bunu Google görsel arama motoru kullanarak hiçbir kelime kullanmadan sadece resmin aranması yolu ile bulabilmek mümkündür.

Aracın markasını özelliklerini ve ulaşabileceğiniz noktaları dahi bulabilen Google’ın görsel arama motoru bu konuda hayatımıza pek çok yenilikler getirmektedir. Google görsel arama motoru ile adını ve nerede yetiştiğini merak ettiğimiz bir bitkinin sadece resimli arama yapılması ile bulunması imkanının olması artık arayacağımız şeylerin isimlerini veya tanımlamalarını bilmemize dahi gerek kalmayacak kolaylıklar sağlamaktadır.

görseller-gelişmiş-arama

Arama yaptık sonra görselleri tıkladığımızda aradığımız kelime ile alakalı görselleri karşımıza çıkarmaktadır. Arama Butonun hemen altında yer alan Arama Araçlarını tıkladığımızda. Her yapılan arama sonucunda istenilen bilgiye kavuşulmasını sağlayan Google görsel arama motoru paylaştığınız resimlerin boyutunu hatta hangi siteden alındığını bile sizlere bildirebilmektedir. Artık ürün, marka, model gibi ayrıntılı aramalara harcayacağımız vakti ürünün sadece görseli ile birebir aynısını yada kendisini bulabilme imkanı sadece birkaç saniye kadar sürmektedir. Arama araçlarındaki sekmeleri açacak olursak;

görseller-gelişmiş-arama-boyut

Boyut : İlk ve en önemli sekmelerden biri resimleri icon boyutunda 70 Mp kadar çözünürlüğe veya kendi belirleyeceğiniz kriterlere göre sınıflandırarak arama yapamanıza imkan sağlamaktadır.

görseller-gelişmiş-arama-renk

Renk : Resimleri arama yaparken sınıflandırmanız için renklerini kullanmanızı sağlayan bir araç burdaki en önemli ip uçlarından biri Saydam özelliğinde resim ararsanız .png uzantılı arka planları görünmez olan resimlere ulaşabilirsiniz.

Tür : Bu sekmede gerçekten google ne kadar kaliteli bir arama motoru olduğunu bize kanıtlarcasına düşünülmüş bir özellik sebebi nederseniz Tür sekmesinin alt menülerinde Yüz tıkladığınızda sadece surat resimleri Animasyonu tıkladığınızda hareketli resimler, Çizim tıkladığınızda kara kalem çizimler sizi karşılamaktadır.

Zaman : Resimlerin indexlenme zamanlarına göre size arama yapmanıza olanak sağlayan özelliktir.

Kullanım Hakları : Telif hakkına maruz kalmamanız için kullanmanız gerekli yine güzel bir içerik denetleyici özellik.

Yapılan aramalar sonucunda bizlere bilgi veren sitelere yönlendirmesinin yanı sıra resimde bulunan ve aranılan her şeyin ayrıntılı bir şekilde bulunması için resmin nereden alındığını bulan Google aranılan şey hakkında teknik bilgiler de verebilmektedir. Görsel arama da sadece resim içerisindeki her şeyin aranılmasını gerek kalmayacaktır, resimler hakkında teknik bilgi veren Google görsel arama çözünürlüğü ve boyutları hakkında bilgi vermesinden dolayı grafik ile uğraşan her kişinin işine yarayacak pek çok bilgi vermektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *