Google Trendler Nedir? Ne İşe Yarar?
11 Mar, 2016 11:54 tarihinde eklendi

Google Trendler Nedir? Ne İşe Yarar?

Gündemdeki konular, konuşulan olaylar ve trend olan kişiler. Bunların hepsini an be an takip edip öğrenebileceğiniz kaliteli ve güncel bir mecra var desem? Google’ın sevilen servisleri arasında yer alan Google Trendler (İngilizce: Google Trends) ile gündemden uzak kalmayacaksınız, insanların ne üzerine odaklandığını ve ne konuştuğunu anında öğrenebileceksiniz.

Pek çok farklı ve gelişmiş seçenekleri içerisinde barındıran Google Trendler ile Türkiye ve dünyada öne çıkan konuları, konuşulan haberleri ve daha birçok önemli bilgiden haberdar olmanız mümkün. Servis anında güncelleme seçeneğiyle de anlık olarak trend olan konuları size sunuyor.

Google Trendler bu verileri nereden alıyor?

Google Trendler’de anlık olarak gösterilen konu ve kelimeler, seçtiğiniz ülkeye bağlı olarak Google aramalarından alınmaktadır. Örnek olarak, Türkiye’yi seçtiğiniz takdirde google.com.tr üzerinden o gün içerisinde yapılan aramalarda hangi kelime veya konunun arama oranı ciddi şekilde artış göstermişse, o konu veya kelime direkt olarak Google Trendler’de kendine yer buluyor. Google Trendler sadece Türkiye’yle sınırlı kalmayıp diğer pek çok ülkeye ilişkin güncel trend konuları ve kelimeleri de size sunmaktadır. Google aramalarının yanı sıra Google Trend ile popüler video portalı Youtube üzerinden yapılan trend aramaları da görüntülemeniz mümkün. Bu sayede Youtube’da belirlediğiniz günde hangi konu ve kelimelerin daha çok arandığını ve takip edildiği hakkında bilgi edinebilir ve video dünyasından da haberdar olabilirsiniz. Google Trendler’de yer alan arama bölümü sayesinde istediğiniz bir terimin arama hacmini öğrenebilirsiniz.

Google Trendler’deki kategori seçeneğiyle İş, Eğlence ve Bilim/Teknoloji gibi bir çok kategoriden herhangi birini seçerek sadece o kategori ile ilgili olarak trendleri görüntüleyebilirsiniz. Kullanımı kolay ve bir o kadar başarılı olan Google Trendler’de önceki yıla ilişkin arama trendlerini ve verilerini de detaylı olarak görüntülemeniz mümkün.

Sizde gündemdeki konuları öğrenmek, takip etmek ve gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bu linki kullanarak hızlıca Google Trendler sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://www.google.com.tr/trends/?hl=tr

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *