Google + Hesabı Alma, Özellikleri ve Ayarları
5 Eyl, 2014 1:23 tarihinde eklendi

Google + Hesabı Alma, Özellikleri ve Ayarları

Google + Hesabı Alma, Özellikleri ve Ayarları

Google+ 28 Haziran 2011 tarihinde duyurulmuş, adından da anlaşılabileceği gibi Google tarafından sunulan bir sosyal ağ paylaşım sitesidir. Google Plus adıyla da bilinen bu hizmetin, 500 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Google+ diğer sosyal ağlara göre baya geç açılsa da belli bir aktif kullanıcısı var. Tabi ki diğer sosyal ağ sitelerine göre geç açılması, kullanıcı sayısını etkilemedi diyemeyiz.  Ayrıca Google+, Google’ın 4. Sosyal medya sitesi girişimidir.

Google+ Kayıt Olma

Google’ın bu soysal ağ sitesine kayıt olmak ilk başlarda davetiye ile gerçekleşiyordu. Belli bir zaman sonra üyelikler herkese açıldı. O zamandan bu zamana Google+ sitesine üye olmak 18 yaşında olmanız şartıyla tamamen ücretsiz oldu.

Tüm Google hizmetlerinde olduğu gibi Google Plus da Google hesabı ile açılıyor. Ücretsiz bir şekilde hesap edinebilmek için şu yolları izleyin:

  1. Google Plus sayfasına internet tarayıcınız ile girin. Google hesabınıza giriş yapmadıysanız üyeliğinize giriş yapın.
  2. Arkadaşlarınızı bulabilmeniz için bir yardım sayfası gelecek. Dilerseniz arkadaşlarınızı arama kutusundan arayabilir veya Yahoo veya Hotmail hesabınız varda o hesaplarınız aracılığıyla arkadaşlarınızı bulabilirsiniz. Bu işlemi bitirdikten sonra “Devam” butonuna tıklayın.
  3. Benzer şekilde, sevebileceğiniz, takip edebileceğiniz tarzdaki bazı popüler kanalları takip etmenize yarayacak bir sayfayla karşılaşacaksınız. Bu işlemi de bitirdikten sonra “Devam” butonuna tıklayın.
  4. “En süper siz olun” adımında Google Plus, sizden bir profil fotoğrafı ve çalıştığınız yer, okuduğunuz okul, yaşadığınız il gibi bazı temel şeyleri doldurmanızı isteyecek. Sol taraftan bilgileri girerken, sağ tarafta dışarıdan profilinize bakan insanların profilinizi nasıl göründüğü hakkında bilgi veren ufak bir kutu var. Bilgileri kendinize göre doldurduktan sonra “Son” diyerek kayıt işlemini bitirin.

4 adımda başarıyla kayıt oldunuz. Yazımızın devamındaki Google+ özelliklerini okuyarak bu sosyal ağın içeriğini daha hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ana Sayfa Düzeni

Kayıt olduktan sonra karşınıza takip ettiğiniz toplulukların, kişilerin Google+ üzerinde yaptığı paylaşımları göreceksiniz. Sağ tarafta bulunan “Hangout” ile sohbet edebiliyorsunuz.

Üst menüde bulunan “Tümü”, “Arkadaşlar”, “Aile” gibi kategoriler göreceksiniz. Bu, zaman akışınızdaki görmek istediğiniz paylaşımları daha düzenli ve toplu şekilde görebilmeniz için hedeflenmiştir. Böylece, hem arkadaşlarınızın paylaşımlarını hem de diğer takip ettiğiniz toplulukların paylaşımları kendi aralarında kaybolup gitmiyor.

Bir diğer nokta ise akış düzenini belirleyebilmeniz. Normalde akış ekranınıza paylaşımlar çift çift gelmekte. Bunu dilerseniz Facebook gibi yapabilmeniz mümkün. Üst menüde bulunan “Daha fazla” kısmına tıklayın. Ardından 2. seçeneği işaretleyin. Böylece az önce bahsettiğimiz gibi zaman akışına gelen paylaşımlar, tek tek gelmiş olacak.

Çevreleriniz

Google Plus, sizin kişilerinize eklediğiniz ve takip ettiğiniz toplulukları gruplara ayırma fırsatı veriyor. Yani daha somut bir örnekle açıklayacak olursak “Aile” bölümüne ailenizden olan kişileri, “Arkadaşlar” bölümüne normal arkadaşlarınızı koyabiliyorsunuz. Böylece, paylaştığınız şeylerin kimlere ulaşacağını belirlemek oldukça basitleştiği gibi ana sayfanızdaki paylaşımları düzene sokabiliyorsunuz.

Çevreleriniz dediğimiz bölüme ulaşıp kişilerinizi ve takip ettiğiniz toplulukları gruplara ayırmak için şu adımları izleyin:

  1. Google Plus sayfasına gidin. Google hesabınızla giriş yapmadıysanız giriş yapın.
  2. Ana sayfaya ulaştığınızda, sol üst tarafta yer alan “Ana Sayfa” butonunun üzerine gelin.
  3. Altta açılan menüden “Kişiler” kısmını seçin.
  4. Ardından üst menüde yer alan “Çevreleriniz” kısmına tıklayın.
  5. Takip ettiğiniz toplulukları ve kişilerinizi göreceksiniz. Bunlardan herhangi birinin üzerine basılı tutacak şekilde tıklayıp, aşağıdaki kategorilerden(Arkadaşlar, aile, tanıdıklar vs.) herhangi birinin üzerine bırakın.

Çevrelerinizi düzenlemek görüldüğü üzere çok kolay bir şekilde birkaç adımla yapılabiliyor. Ayrıca alt kısımdaki kategorilerinizin yanında bulunan “+” butonuna tıklayıp kendi kategorinizi oluşturabilirsiniz.

Hangouts

Hangouts Google Plus sayfanızın sağ tarafında yer alan, arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz bir bölüm. Sağ taraftan arkadaşlarınız arasından bir kişiyi seçip üzerine tıkladığınızda konuşmanızı yapabileceğiniz ufak bir kutu çıkacak.

Arkadaşlarınızla yaptığınız görüşme sırasında fotoğraf da paylaşabileceğiniz Hangouts bölümünde, görüntülü konuşabilmek de mümkün.  İlk olarak Hangouts bölümünün en altında bulunan “Video Hangout Başlat” kısmına tıklayın. Ardından açılan pencere de Google Plus size Hangouts eklentisini bilgisayarınıza kurmak için bir dosya indirmenizi isteyecek. Yönergeleri takip edin. Kurulumdan sonra kameranızla görüntülü konuşmayı başlatmış olacaksınız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *