Google Keep İle Hayatınızı Not Edin
20 Tem, 2015 19:53 tarihinde eklendi

Google Keep İle Hayatınızı Not Edin

Google Keep İle Hayatınızı Not Edin

Google Keep nedir ve hangi maçlı kullanılır?

Google’nin sunduğu birçok ücretsiz hizmetlerinden birisi olarak Keep sisteminden söz etmek istiyoruz. Aslına bakılacak olursa çalışan ya da çalışmayan tüm insanların hayatını planlama gereksinimlerine cevap vermek üzere üretilmiş olan bu servis ile ajanda taşımak ya da hayatınızı randevulaı yönetme gereklilikleri de ortadan kalmaktadır. Google Keep uygulaması ile kişiler önemli gördükleri konuları not alabilmektedir. Ancak işlem tabi ki bu denli sıradan değildir. Sesli not alma özelliği ile de dikkat çeken bu uygulamanın özellikle Android cihazlarla da çalışabilir versiyonunun olması oldukça kolaylık sağlıyor. İster web tabanlı ister mobil tabanlı olarak kullanılabilmesi ve aralarında hızlı senkronizasyon sağlayabilmesi de ayrıca özel bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Google tabiki bu sistemi kendi tarayıcısı ile entegre kullanma olanağı da sunuyor.

2015-07-20 19-16-42 Ekran görüntüsü

Google Keep kullanım kolaylığı ile de dikkat çekmektedir. Google sisteminize giriş yaptığınızı varsayarak açıklamalarımızı sürdürüyoruz. Öncelikle BURAYI tıklayarak Google Keep servisine giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfanın ortasında buluna Text Box işleminizi kolaylıkla yapma olanağı sağlayacaktır.

2015-07-20 19-20-35 Ekran görüntüsü

Resmimizden de görüleceği gibi bir not girmek basit işlemdir. Ancak bundan sonra bazı işlemler ile bu notu şekillendirebilirizki öncelikleri farklı işlemler için bu oldukça gerekli olabilecektir. Notun altındaki iconların üzerine mause ile geldiğimizde “Hatırlat”, “Paylaş”, “Rengi Değiştir”, “Yeni Liste” ve “Resim Ekle” gibi işlemler yapabileceğimizi görmekteyiz. Öncelikle hatırlatma ayarlarına bir göz gezdirelim.

2015-07-20 19-24-58 Ekran görüntüsüSol tarafta gördüğünüz iconu tıkladığınızda karşınıza karşınıza bir takım hatırlatma seçenekleri çıkacaktır. Bu seçeneklerin yardımı ile belirli bir gün ve saate hatırlatıcı ayarlama şansı yakalayacaksınız. Hatta bu hatırlatıcının dönemsel olarak tekrarlanıp tekrarlanmayacağınıza dahi karar verebilirsiniz.

2015-07-20 19-28-06 Ekran görüntüsüBu icon kullanarak hazırlamış olduğunuz notu arkadaşlarınızla da paylaşma olanağı yakalayacaksınız. Bir mail adresi bu işlem için yeterli olacaktır. Bu sayede ister kendinize mail ile gönderebilir ister başkaları ile notunuzu paylaşabilirsiniz.

2015-07-20 19-30-22 Ekran görüntüsüPalet iconu resminden anlaşılacağı üzere notunuza farklı renkler tanımlamanıza olanak sağlayacaktır. Maus ile üzerine geldiğinizde renk seçenekleri açılacaktır ve sizler de istediğiniz renge bağlı olarak öncelik tanımlaması yapma olanağı yakalayacaksınız.

2015-07-20 19-33-20 Ekran görüntüsüBu alanı kullanarak notlarınıza yeni bir liste oluşturabilir ve notlarınızı kategorilere ayırabilirsiniz. Böylece işlemlerinizi daha daha efektif olarak da kullanabilirsiniz. Son iconumuz ise notunuza resim ekleme olanağı sunacaktır. Böylece de daha işlevsel bir not oluşturmuş olacaksınız.

Windows 8 benzeri bir görüntü ile oluşturduğunuz notlar masa üzerine yapışacaktır. Bu aşamadan sonra da istenmesi durumunda aynı işlemler yapılarak düzenlemeler yapılabilir. Eğer sayfanızın görüntüsünden hoşlanmıyorsanız sağ üst tarafta yer alan kısımdan tema ayarlamaları da gerçekleştirebilirsiniz. Liste görünümü ile tablo görünümü arasında geçiş yapma olanağını bu alandan yakalayacaksınız.

2015-07-20 19-39-14 Ekran görüntüsü

2015-07-20 19-41-09 Ekran görüntüsüSol tarafta yer alan Notlar menüsü size daha alternatifli düzenlemeler yapma olanağı sağlayacaktır. Daha önce arşive gönderilen ya da sildiğiniz notları görme olanağı da yakalayabileceğiniz bu menüler aracılığı ile notlarınızı etiketleyerek kategorilere de ayırma şansı yakalamanıza olanak sağlanacaktır. Birçok ayarlamayı da gerçekleştirebileceğiniz menüler sayesinde artık notlarınızı yanınızda taşıyacaksınız.

Google Play aracılığı ile indirebileceğiniz uygulama sayesinde Android cihazınızda da Google Keep güvenle ve klayca kullanılabilmektedir. Benzer menülerden oluşan bu uygulama ile notlar daima yanınızda olacaktır. Web versiyonundan farklı olarak Android uygulamasında mikrofon resmi şeklindeki icon aracılığı ile sesli not ekleme hatta kamerası aracılığı ile fotoğraf ekleme olanağından da yararlanılmaktadır. Google Keep aracılığı ile ister konum hatırlatıcı ister saat hatırlatıcı fonksiyonlarından yararlanabilirsiniz. Ancak konum hatırlatıcıdan yararlanmanız durumunda akıllı telefonunuz konum bilgisinin açık olması gerekmektedir. Dostlarınızla paylaşmak isterseniz de yine mobil telefonlardan da faydalanabilirsiniz.

Hayatınıza yön vermek ve “unutmamak” “unutulmamak” istiyorsanız Google Keep tam size uygun.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *