Gmail Gelen Kutusu Hakkında Bilgi
3 Şub, 2015 13:45 tarihinde eklendi

Gmail Gelen Kutusu Hakkında Bilgi

Gmail Gelen Kutusu Hakkında Bilgi

İletileriniz Güncellemeler, Tanıtımlar, Sosyal gibi kategorilere ayrılır. Bu kategoriler, sizin daha çok önem taşıyan iletileri ön plana çıkarması ve aynı kategorideki iletilerin tümünü tek seferde okumayı mümkün kılması açısından kolaylık sağlayacaktır.

Her gün çok farklı yerden e-postalar alıyoruz. Bunlar arkadaşlarımızdan, sosyal medya, fırsat, ve haber siteleri gibi birçok farklı yerden olabilir. Farklı e-postalar içerisinde esas ulaşmak istediğimiz e-postayı ararken gelen kutusunun bir süre sonra sizleri yönettiğini düşünmeye başlamıyor musunuz?

Artık bilgisayarlarınızda ve mobil telefonlarınızda bunun önüne geçen, kullanımı ve kontrolü daha kolay yeni bir Gmail gelen kutusu görebilirsiniz.Bu gelen kutusunun en büyük farkı iletilerinizi Tanıtımlar, Sosyal ve Güncellemeler gibi kategorilere ayrılır. Bu kategoriler sayesinde sizin için önemli olan iletilere odaklanabilir ve aynı türdeki iletilerin tümünü tek seferde okuyabilirsiniz.

İletileriniz otomatik olarak aşağıdaki düzenlenebilir kategorilere ayrılır:

Sekmeleri gösterme veya gizleme

  • https://mail.google.com adresinden Gmail hesabınızı açın.
  • Sekmelerinizin sağ tarafındaki + simgesini tıklayın.
  • Her sekmeyi göstermek veya gizlemek için onay kutularını kullanın.
  • Kaydet’i tıklayın.

Eğer bir sekmeyi gizlerseniz, bu kategorideki iletileri Birincil sekmenizde görebilirsiniz.

Kategori sekmelerindeki yeni iletiler

Herhangi bir kategori altında yeni bir e-posta varsa, bu kategorinin yanında kaç tane yeni e-postanız olduğunu görürsünüz. Bu sayı, bu sekmeyi bir önceki ziyaretinizden bu yana gelen e-postaların sayısını gösterir. Ayrıca kategorilerin yanında bazı gönderenlerin de isimlerini görebilirsiniz. Böylece yeni postaları bir bakışta görebilir ve hangi e-postaları okumak istediğinize daha kolay karar verebilirsiniz. Gmail’inizin sol tarafında, Gelen kutusu’nun yanında bulunan sayı Birincil sekmenizde kaç okunmamış ileti olduğunu belirtir.
Sekmeler arasında ileti taşıma

İletileri farklı sekmelere iletiyi sürükleyip bırakarak ya da iletiye sağ tıklayarak da istediğiniz sekmeye taşıyabilirsiniz.

Taşıma işleminde sonra yukarıda çıkan uyarı kutusuna bakarak bu işlemi Gmail’e öğretebilir ya da işlemi geri alabilirsiniz.

Bu yenilik için hepimiz çok heyecanlıyız. Ben kişisel olarak da çok faydasını gördüm. Gerçekten gelen kutusunda birçok kez kaybolduğumu hissettim.

Gmail gelen kutusu öncelikle iletileriniz otomatik olarak isteğe bağlı sekmeler halinde şu kategorilere ayrılmaktadır;

  • Birincil; Ailenizden ve arkadaşlarınızdangelen iletilerle başka sekmelerde görünmeyen diğer tüm iletiler Gmail gelen kutusunun öncelikli iletileridir.
  • Tanıtımlar; Promosyon ve diğer tanıtım e-postaları.
    Sosyal; paylaşım sitelerinden, sosyal ağlardan, oyun platformlarından ve diğer sosyal web sitelerinden gelen iletiler.
  • Güncellemeler; faturalar, makbuzlar, ve hesap özetleri gibi bildirimler.

Gmail gelen kutusu hakkında birkaç pratik bilgi; ileti kutusundaki okunmamış mesajlar kalın görünür. İletiyi gönderenin adı sol tarafta listelenir. Bilgisayarınızın mouse ile Gmail sayfanızın sol tarafında bulunan “Gelen Kutusu”nun üzerine gelerek çıkan oku tıkladığınızda gelen kutusu stilini seçebilir ve tercihinizi onaylayabilirsiniz. Bir ileti dizisindeki en son iletiningeliş zamanı, ileti dizisi satırının en sağında yer alır ve eğer İletiler 24 saatten önce gelmişse tarih görünür.

Gmail gelen kutusu, gelen mesajları önem derecesine göre okuyabilmeniz için farklı stiller sunar. Örneğin; öncelikli e-postalar, önce okunmamışlar,önce yıldızlı olanlar,önce önemli olanlar veya varsayılan gibi her bölüm özelleştirilebilir. Öncelikli e-postaları tercih ettiğinizde işaretledikleriniz en üstte diğerleri altta kalacaktır. Siz nasıl buldunuz? Görüş ve önerileriniz nedir merak ediyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *