Sosyal Medya Nedir?
10 Mar, 2016 19:38 tarihinde eklendi

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya Nedir?

Medya, insanların olaylar ve diğer insanlarla iletişim kurduğu ortamdır. Bu ortamda ise gazete, televizyon, dergi, radyo, dergi gibi araçlar aracılığı ile iletişim sağlanmaktadır. Sosyal kelimesi ise toplum veya toplumsal olgular için kullanılır. Kısaca özetlemek gerekirse sosyal medya, kullanıcının kendi ürettiği içeriğin, yayınlandığı ve paylaşıldığı her türlü ortamın genel adı diyebiliriz. Normal medyadan en büyük farkı karşılıklı bir iletişim olmasıdır. Örnek verecek olursak televizyonda bir haber izlerken veya gazetede bir haber okurken siz o bilgiyi alırsınız ancak konu ile ilgili şahsi fikrinizi en fazla çevrenize sözel olarak aktabilirsiniz. Fakat kendi blogunuzda yada üyesi olduğunuz bir sosyal medya sitesi aracılığı ile şahsi yorumunuzu, bilginizi milyonlarca insana aktarmanız mümkündür.

Peki sosyal medya sadece içerik üretmek, tüketmek ve paylaşmanız için midir ? Tabiki de hayır! Günümüzde de birçok marka sosyal medya ağlarında yerlerini almaktadır. Sosyal medyada bir yerlere gelebilmek için sık sık yarışmalar yapılıp hediye dağıtılıyor. Önemli olan kullanıcılar ile doğrudan iletişim kurabilmek. Markalar için sosyal medya hem tasarruflu hem pratik. Marka hakkında neler düşünüldüğü istekler, şikâyetlere kolayca ulaşabilir. Reklamsız hiçbir işin yürümediği günümüzde yapmış olduğunuz kampanyayı sosyal medya üzerinde milyonlarda insana maliyetsiz yada düşük maliyette tanıtmanız mümkündür. Siz yeter ki kampanyayı ilgi çekici bir şekilde hazırlayın.

Sosyal medya çok kapsamlı bir kavram olmakla birlikte çok çeşitli web sitelerini kapsamaktadır. Bu web sitelerinin ortak yani kullanıcılarıyla paylaşım olanağı olmasıdır. Sosyal medya ortamında tek kişiden bir topluluğa ya da bir topluluktan diğer topluluklara aktarılan bilgilerin ulaştırılması mümkün olmuştur. Günümüzde sosyal medyada herhangi bir kullanıcısı olmayan insan sayısı çok düşüktür. Hatta yapılan istatistiklere göre sosyal medyaya günümüzün yaklaşık olarak 4-5 saatini ayırdığımız bilgisine ulaşmak mümkündür.

Sosyal medyanın gelişimi aslında forum siteleri ile başlamıştır. Günümüzde sosyal medya kavramı o kadar geniştir ki, internetin kendisi bir sosyal medyadır desek abartmış sayılmayız. Artık hemen hemen her internet sitesinde yorum alanları mevcuttur. Bu şekilde kullanıcılar konu hakkındaki görüşlerini bildirebilmektedirler. Ve hepimizin de bildiği gibi sosyal medya denilince aklımıza gelen ilk 2 site Facebook ve Twitter’dır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *