Google ve Facebook Beğen Düğmesini Önemseyin
22 Eki, 2015 21:29 tarihinde eklendi

Google ve Facebook Beğen Düğmesini Önemseyin

Beğen düğmeleri ne işe yarar?

Beğen düğmeleri online yani sosyal hayatımızın bir parçası oldu artık, online ortamlarda sosyal bir etkileşimin oluşmasını sağlar. Bizim diğer insanlarla kurduğumuz iletişim bir parçası olan bu düğmeler sayesinde, internette beğendiğiniz bir içeriği beğenerek o içeriğin arkadaşlarınıza ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu hareketiniz sayesinde konuyla ilgilenen diğer arkadaşlarınıza da beğendiğiniz bu içeriği ulaştırmış olursunuz.

Bir başka açıdan bakmak gerekirse Google beğen düğmesinin yaradığı işlerden bir diğeri de, SEO çalışmalarıdır. Google odaklı yapılan SEO çalışmalarına baktığımızda sitelerin Google araçlarındaki başarısının bu çalışmalarda çok önemli olduğunu görüyoruz. Bu başarı ayaklarından bir tanesi de Google + düğmesi olarak da bilinen Google beğen düğmesidir. Bir içerik internette ne kadar çok kişi tarafından Google + ile süslenirse, o kadar Google’da ön sıralara yükselir çünkü Google bu durumu çok önemsiyor. Çok beğenilmiş bir içeriğin, çok kaliteli bir içerik olabileceğini düşünüyor ve bu içeriği kendi bünyesinde yukarı taşıyor.

Google + Butonu Nasıl Eklenir

Eğer bir web sitesi sahibiyseniz sosyal ağlar üzerinde web sitenizin paylaşılması ve etkileşim içerisinde olması kısa sürede sitenize gelecek olan ziyaretçilerin sayısının da artması anlamına geliyor. Ayrıca SEO kanadında da Google sosyal paylaşımlara son derece büyük bir önem gösteriyor. Peki, Google’ın sosyal ağında içeriklerinizin paylaşılmasının daha çok fayda sağlayacağını söylememize gerek var mı? Muhtemelen yoktur.

Tabii, Google+ üzerinde içeriklerinizin daha fazla paylaşılmasını sağlamanız için öncelikle mutlaka sitenize veya sayfanıza bir buton eklemeniz bunun için de Google+ buton nasıl eklenirbilmeniz gerekiyor. Bu doküman, +1 düğmesini web sitelerine eklemek ve özelleştirmek isteyen Web yöneticileri ve programcılar için hazırlanmıştır. Özelleştirmeler, sadece düğmenin boyutunu değiştirmeden gelişmiş yükleme tekniklerine kadar değişiklik göstermektedir.
Aslında eklentiye dahi ihtiyaç duymadan Google’ın +1 buton kodunu son derece basit bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Öncelikle +1 Buttoninternet adresine gidin. İpucu kısmında https://developers.google.com/+/web/+1button/ adresine girerek +1 düğme yapılandırıcı aracı kısmını tıklayın en kullanacağını butonun görnümünden yarlarını yapmaya akadar en ince detayları değiştireceğiniz menüye yönleneceksiniz.

Bu sayfa içerisinden Google’ın da size yardımıyla sadece saniyeler içerisinde bir Google+ butonu oluşturmanız mümkün. Özellikle dil kısmından Türkçe seçeneğini seçerseniz butonunuzun yanı sıra açılacak olan pencereler de Türkçe olacaktır. Bu da kullanıcılarınız için kolay kullanım özelliğini arttıracaktır. Soldaki Menüden butonunuzun boyutunu,türünü, genişliğinide seçebiliyorunuz. Seçimleriniz bittikten sonra sağdaki menüden kodları kopyalayıpistediğniz yere ekleyebilrisiniz bu kadar basit. Unutmayın ki +1 düğme kodunu kullanma şekliniz Google Düğme Yayıncısı Politikaları’na tabidir. Google sizler için hazırladığı bir video ile nakdar yaralı bir buton olduğunuda izlemiş oalcaksınız.

Facebook Beğen Düğmesi En Etkili Düğmelerden Bir Tanesi

Facebook beğen düğmesinin önemini incelediğimizde bu düğmenin en az Google + düğmesi kadar önemli olduğunu görüyoruz. Facebook’un dünyanın en etkili sosyal paylaşım sitesi olması, Facebook’un SEO açısından önemini arttırıyor. Milyarlarca kullanıcısı olan Facebook’ta paylaşılan her bir içeriğin SEO açısından önemi yüksektir. Çünkü Google’ın değerli gördüğü Facebook’ta o sitedeki bir makale paylaşılmıştır. Bu da o makaleye Google gözünde değer kattığı için SEO açısından siteye fayda sağlayacaktır.

Facebook Beğenme Butonu Oluşturma

Facebook sosyal paylaşım sitesinde http://developers.facebook.com/docs/reference/plugins/like adresine gidiyoruz. Karşınıza çıkan sayfada beğenme butonu oluşturma motorunu kullanarak kod üretiyoruz. Ürettiğimiz kodu sitemizde kullanıyoruz.

Google ve Facebook Beğen Düğmesini Önemseyin

Facebook’un beğen düğmeleri ile ilgili videosunu izlemeyi unutmayın.

Beğen Düğmelerini Sitenizden Eksik Etmeyin

Beğen düğmelerini hiçbir şartla sitenizden eksik etmeyin… Sitenizdeki kaliteli her bir içeriğin, hak ettiği başarıya ulaşmasını sağlayacak bu düğmeleri ihmal etmeniz, hiçbir şekilde yararınıza gelişmeyecektir. Bu nedenle bu konuda hassas olmanızı tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *