3G Veri Bağlantısını Açma ve Kapatma (3G ON/OFF)
1 Oca, 2019 23:05 tarihinde eklendi

3G Veri Bağlantısını Açma ve Kapatma (3G ON/OFF)

3G Veri Bağlantısını Açma ve Kapatma (3G ON/OFF)

VERİ BAĞLANTISI NASIL AÇILIR?

Hepimizin hayatında internet kendine bir yer buldu artık. Hatta o kadar hayatlarımızda ki eskiden su elektrik ısınma gibi faturalar bir çırpıda sayılırken artık bunlara internet faturası da eklenmiş durumda. Hâl böyle olunca gelişmelerden uzak kalmamak adına bilgi seviyemizi geliştirmemiz gerekiyor. Ev internetleri daha yaygın ancak telefonlarımızdaki mobil internetin çok daha pratik ve kullanışlı olduğunu fark etmeseydik olmazdı. Peki bu interneti nasıl kullanacağız. 3G On olmalı ki internetimizi kullanabilelim.  Yani öncelikle internetimizi açmak gerekiyor. Bu çok önemli bir nokta çünkü internetiniz ne kadar çok olursa olsun 3G On olmadığı sürece internete erişim sağlayamazsınız.

Peki internet nasıl açılır size biraz bundan bahsetmek istiyorum.  Android telefonlar ülkemizde daha yaygın olduğu için öncelikle ondan bahsetmek istiyorum. Telefonumuzu açıp yukarıdan aşağıya doğru bildirim çubuğunu kaydırıyoruz. Ve bambaşka bir ekran karşımıza çıkıyor. Wi-fi’dan Bluetooth’a, Gps’ten Veri Bağlantısı’na kadar bir sürü şeyin olduğu bir ekran.

İlk bakışta biraz karışık gelebilir ancak hiç de öyle olmadığını birlikte keşfedeceğiz. Hepinizin aklına Wi-fi geldi biliyorum fakat Wi-fi ev internetine bağlanmak istediğimizde kullanacağımız bir özellik. Bizi burada ilgilendiren özellik Veri Bağlantısı çünkü mobil internetimizi kullanmamızı sağlayan özellik bu. Bu bildirim çubuğunu aşağı kaydırdıktan sonra yapmamız gereken şey Veri Bağlantısına hafifçe dokunmak, bu tıkla birlikte internetimiz açılacak yani 3G On olacak ve internetimizi kullanabileceğiz. Eğer uzun basarsanız karşınız aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekran üzerinden de gri olan düğmenin üzerine tıklayarak onu yeşil yapabilir ve veri bağlantısını aktif edebilirsiniz.

VERİ BAĞLANTISI NASIL KAPATILIR?

İnterneti kullandık ve işimiz bitti diyelim. Telefonun ekranını kapatıp öylece kenara bırakacak mıyız? Bu da bir seçenek buna itiraz edemeyiz ancak pek mantıklı bir seçim olmaz çünkü şarj hayatlarımızdaki en büyük problemlerden biri artık. Bu nedenle mobil veriyi kullanmadığımız hâlde interneti açık tutmak şarjımızı normalden daha hızlı bitirecektir. O yüzden şimdi de 3G Off yani mobil veriyi kapatmak konusundan bahsetmek istiyorum.  Bu kapatma işlemi açma işlemine göre daha kolay çünkü artık nereye tıklayacağımızı biliyoruz. Aynı şekilde bildirim çubuğunu aşağı doğru kaydırdıktan sonra veri bağlantısına hafifçe dokunuyoruz ve 3G Off moduna geliyor yani kapanıyor. Eğer düğmeye uzun basarsanız tıpkı açma bölümünde olduğu gibi bir ekranla karşılaşacaksınız fakat bu kez veri dolaşımı düğmesi aktif olacak. Kapatmak için düğmeye bir kez dokunarak gri hale getirebilirsiniz.

MOBİL VERİ SİMGELERİ NELERDİR VE NE ANLAMA GELİR?

Veri bağlantısını açıp kapamanın nasıl yapıldığını öğrendik. Şimdi de diğer bir konu olan mobil verinin çekim gücüne bağlı olarak değişen harf simgelerinden bahsedelim. Hızlıdan yavaşa doğru gidelim istiyorum. Geldiğimiz son noktada en hızlı çekim gücü olan 4.5G hız konusunda hepimizi kendimizden geçiriyor.

Her ne kadar 3G olarak bahsetsek de mobil veri bağlantısından artık çoğu cihaz 4.5G özelliğine sahip durumda. Ancak cihazımızda 4.5G olsa bile bazen bu hızda kullanamadığımız oluyor çünkü burada belirleyici özellik kullandığımız hattın çekim gücü veya bulunduğumuz coğrafi konum. Çekim kalitesi iyi olan yerlerden uzaklaştıkça aynı telefonun çekmemesi gibi mobil veri de çekmeyebilir veya yavaşlar. Bu durumda ikinci en hızlı seçenek H+’dır. 4.5G olmadığı zaman hemen devreye bu hız girer ve daha yavaştır. Onun ardından H ve 3G gelir. Geriye doğru gidildikçe yani çekim kalitesi düştükçe internetimiz yavaşlar.

Şimdiye kadar saydıklarımız içinde en yavaşı 3G, en hızlısı ise 4.5G’dir. 3G’den sonra ise E yani Edge gelir. En yavaşı bu değildir son olarak G simgesi vardır ki bu neredeyse internet erişiminiz yok demektir. Bu konuda bahsedeceğimiz diğer önemli bir nokta da internet kalitemiz arttıkça şarj kullanımının da artacağıdır. Yani şarjımız az ise ve kapanmasın istiyorsak 4.5G olan maksimum hızımızı 3G’ye düşürmek isteyebiliriz. Bu durumda internetimiz yavaşlar ancak şarjımız daha uzun süre gider. Mobil veri konusuna her açıdan yaklaşmaya çalıştık bu yazımızda. Umarım işinize yarayacak bilgileri burada bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *