Paylaşılabilir Bağlantıyı Almak
7 Tem, 2015 19:49 tarihinde eklendi

Paylaşılabilir Bağlantıyı Almak

Paylaşılabilir Bağlantıyı Almak

Son dönemlerde bir zamanlar taşınır disk anlayışını bir kenera atmaya sebep olan bulut diskler hızlı bir şekilde yaygınlaşırken bunların en başına Google Drive’yi koymak kesinlikle abartı olmayacaktır. Online senkronizasyon özelliği nedeniyle internetin olduğu her alanda kullanıma açık olan disk ile kişiye özel paylaşım nedeniyle de oldukça tercih edilebilir durumdadır. Paylaşım linki veriyor olması da web sitelerine depo olmayı da başardı bile.

Google Drive üyeliği için özel koşullarda gerekmiyor. Örneğin mevcut bir Google hesabınız var ise zaten bulut disk hizmetinden yararlanabilmek mimkündür. Bu aşama da sizlere kısaca dosya yüklemeden söz etmek istiyoruz.

Öncelikle Google Drive sayfasına giriş yapmalı ve kullanıcı bilgilerinizi girerek aşağıdaki resimde görülen ekrana ulaştığınızı varsayıyoruz.

drive1

Ardından sol menülerde yer alan “YENİ” botununa tıklayarak ister klasör ekleme isterse de dosya ekleme gerçekleştirebilirsiniz. Office programlarına benzeyen Google Tablolar, Google Dokümanlar veya Google Sunumlardan daha sonra söz edeceğiz. Şu an şimdilik Dosya Yükleme işleminden söz etmekteyiz. Dosyanızı lokal bilgisayarınızdan ya da başka bir medya cihazından yükleyebilirsiniz. Öncelikle aşağıda ki gibi bir ekrana kavuşacaksınız. Yükleme tamamlandıktan sonra açılacak olan pencereden paylaşılabilir bağlantı elde edebilirsiniz.

drive2

Yukarıda resimde de görüldüğü üzere eğer bir paylaşım bilgisine ihtiyacımız var ise “PAYLAŞ” ifadesini tıklamamız gerekecektir. Bu ekrandan paylaşım bilgilerini ister bir yakınınıza doğrudan mail atabilir yada “Paylaşabilir bağlantıyı al” ifadesini tıklayarak linki elde edebilirsiniz. Ancak bura da paylaşım gizliliğini de belirlemeyi unutmamalısınız. Özellikle de değiştirme izni vermeden emin olmalısınız. Artık dosyanız Google Drive bulut diskinize yüklendi.

drive3

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *