Kep Adresi Nedir?
3 Eki, 2017 16:26 tarihinde eklendi

Kep Adresi Nedir?

Kep Adresi Nedir?

Kep Nedir?

Kayıtlı e-posta adresi (KEP) resmi kurumlarla olan yazışmalarınızda elektronik sistemlerde resmi mevzuata tam anlamı ile uygun, uluslar arası kanunlar çerçevesinde elinden geldiği kadar güvenli bir, düzgün bir şekilde yapılmasına imkan sağlayan e-posta sistemi diyebiliriz. Yani sizin resmi e-posta adresine ihtiyacınız var ise aşağıda ki hemen başvur kutusuna tıklayın ve en yakın postaneden gidip adresinizi alın. Unutmayın yıllık abonelik ücreti 35 TL olarak yalın şekilde verilmektedir.

Genelde ücretsiz servis sağlayıcılardan kullandığımız Gmail, Outlook e-posta adreslerimizde bulunan özelliklerden hariç ek olarak e-postaların ilgili kişiye gönderilip gönderilmediği, gönderinin ulaşıp ulaşmadığı bilgisinin verilmesi, gönderilen e-postaya erişilip erişilmediği, e-postanın iletilme zamanının kayıt altına alınması, yazımızın içeriğinin değiştirilmediğinin garanti altına alınmasını ve yaşanacak hukuki durumlarda geçerli delil oluşturacak şekilde muhafaza etmek gibi eşsiz özeliklere sahip olacağız.

KEP’e Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

Teknoloji çağında yaşamaktayız ticari açıdan, idari açıdan ve yönetimsel alanda elektronik posta kullanımı çok yaygın bir şekilde kullanmaktayız. Fakat kullandığımız ücretsiz servis sağlayıcıların sistemsel yapılarından dolayı bazı açık noktaları bulunmakta. Örneğin kanuni açıdan bir sorun yaşadığınızda sınırlı sayıda delil barındırmaktadır ayrıca gönderilen e-postaların ispat sorumluluğu size aittir. E-posta zaman sürekli değişmekte ve genel olarak yabancı servis sağlayıcılar kullanıldığı için gönderi yapılan bilgisayarın zaman ayarlarına bağlıdır ki bu durum ihtilaflı durumlarda zaman için delil değerini düşmektedir.En kötü tarafı ise standart e-postaların içerikleri kolaylıkla değiştirilebilir olmasıdır KEP adresi ile bu sıkıntıların önüne geçmek hedeflenmektedir.

Peki Kep Sistemi Nasıl Çalışır?

Gönderdiğiniz e-postanın üzerine damgası vurarak ekleri ile beraber gönderildiğini ve içeriğinin değişmediğini delil üreterek size ispat eder. Örneğin bir siteme giriş yapalım ve adım adım bunu nasıl yaptığını sizlere anlatalım.

  1. Sisteme Giriş : Öncelikle Kullanıcı Panelinden; kullanıcı adı, şifre ve sms doğrulamasından geçerek Ptt Kep hesabına giriş yapılır.
  2. İleti Hazırlama :Göndermek istediğimiz elektronik posta hazırladık ve e-imza ile imzaladık.
  3. Delil Oluşturma : Göndere bastığınız zaman Ptt tarafından gönderinin alındığına dair sistemden bakabileceğiniz delil oluşturulur.
  4. Zaman Damgası : Ptt aldığı iletiyi elektronik imza ile imzalar, zaman damgası ile damgalar ve zarflar.
  5. Posta Kutusuna Gönderim : Alıcının posta kutusuna iletiniz gönderilir.
  6. E-Posta Ulaştı Delili : Elektronik postanız alıcının posta kutusuna ulaştığına ilişkin bilgi sistemden bakabilir halde size gönderilir.
  7. SMS ile Bilgilendirme : Alıcının cep telefonuna kısa mesaj gönderilir.
  8. E-Posta Okuma : Posta kutusuna giden iletiyi okuyunca okuma bilgisi.
  9. Okuma Delili : Gönderinin alıcısı tarafından okunduğuna ilişkin bilgi göndericiye ulaşır.

Yukarıda 9 adımda anlattığım güvenlik aşamalarına sahip E-posta adresi istiyorsanız ve yazışmalarınızın resmi kişilik kazanmasını istiyorsanız hemen aşağıdaki adresten Ptt Kep sitesinden ön başvuru yapıp en yakın Ptt şubesinden adresinize sahip olabilirsiniz.

kep-hemen-basvur

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *