Kredi Notu Nedir?
19 Mar, 2019 23:29 tarihinde eklendi

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  • Bireysel kredi ödemeleriniz ve kredi kartı ödemeleriniz, kredi notunuzu %35 oranında etkiler. Kredi notunuzu etkileyin en önemli sebeplerden birisi kredi kartı ödemelerinizi düzenli ödemenizdir. Bu yüzden geliriniz çok yüksek olsa da, kredi ödemeleriniz düzenli değil ise, kredi notunuz olumsuz olur. Açıkcası kredi notunuzun olumlu olması için, kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli ödemelisiniz.
  • Kredi notu ilk ödeme yapacağınız zaman gecikirse etkilenir. Birkaç ödemeden sonra düşmez. İlk ödemenizin son ödeme tarihinden 1 gün bile gecikirse, sisteme gecikti olarak gözükür ve kredi notunuz düşecektir. Bu tarz kısa süreli ödemeler çok önemsenmese de bu ufak görünen ya da önemsiz algılanarak birkaç gün gecikme olsa da kredi notunuzu etkiler. Kredi notunun olumsuz etkilenmemesi için, ödemeler kesinlikle son ödeme tarihine kadar beklemeden ödenmelidir, bu kredi notunuz için olumlu etkiler.
  • Ödemeleriniz gecikse de 1 ay dan fazla yapılan gecikmeler kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir. Yani ilk taksit ödenmeden ikinci taksitin günü geldi ise, kredi notu daha da olumsuz etkilenir anlamına gelir.
  • Kredi notunuzu etkileyin bir diğer sebep ise bankalara olan mevcut borçlarınız. Şu anlık kredi kartı borçlarını ve mevcutta ödemekte olduğunuz kredi borçlarınızı düzenli ödesenizde kredi skorunuzu ortalama %30-36 etkiliyor.Yeni kredi talebiniz olursa, mevcut talebinizle birlikte gelirinizin yetip yetmeyeceğine bakılır. Ve güncel faizler ile banka ne kadarlık kredi çekebileceğinize bakılarak kredi verir. Ancak  bankaya borcunuz arttıkça risk de artacaktır ve bu kredi notunu – olarak etkileyecektir. Ancak düzenli olarak borçlarınızı ödemeye devam ettikçe kredi notu aynı oranda yükselir.
  • Yeni kredi almak isterseniz, kredi notunuz %11 oranında etkilenir. Ancak bankalara hiç borcunuz yoksa ve ilk defa kredi çekecekseniz kredi notunuz %11 oranında etkilenecektir, Ve bu oran kişinin aylık gelir durumuna ve kredi tutarına göre değişiklik gösterecektir. Kredi ödendikçe aynı oranla kredi notunuz yükselir.
  • Kredi kullanım yoğunluğunuz kredi notunu %10 oranında etkilenecektir. Yani kredi kullanan ve düzenli ödeyen kişilerin, Hiç kredi kullanmayan kişinin ortalama %10 oranından fazladır

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Kredi notu banka işlemlerine ve bankalarla olan alışverişine göre değişiklik gösterir. Kredi notu hesaplaması, 0 Puan ile 1900 puan arasında oluşur. Anlayacağınız üzere 1900 puan en yüksek puan olur ve 0 puan bankalar ile hiçbir işlem yapmadığınız anlamına gelir. Diğer dikkat etmeniz gereken konu ise, ödemelerde zorlanacaksınız ödemelerini aksatmak yerine bankaya giderek geliriniz ile orantılı olarak ödemekte zorlandığınız veya zorlanacağınız krediyi yapılandırmaktır. Yapılandırma yaptırmak kredi notunuzu olumsuz etkilemeyecektir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *