Mobil Cihazda Google Görsellerde Arama Nasıl Yapılır?
20 Eyl, 2019 16:05 tarihinde eklendi

Mobil Cihazda Google Görsellerde Arama Nasıl Yapılır?

Mobil Cihazda Google Görsellerde Arama Nasıl Yapılır?

Dünyanın en gelişmiş ve büyük arama motoru olan Google, uzun zamandan beridir görsel arama seçeneği ile hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Google görseller sayesinde istediğimiz görsele arama sonuçları üzerinden erişebiliyoruz. Hatta elimizde olan bir resmi Google Görsellere atarak net sonuçlara ulaşabiliyoruz.Gerek bilgisayar üzerinden gerekse mobil üzerinden Google Görseller servisine direkt olarak erişim bulunmuyor. Bu sebeple pek çok kişi aramalarında problem yaşayabiliyor. Peki mobil cihazda Google Görsellerde arama nasıl yapılır? Bu konuda bilginiz var mı?

Google Görseller Nedir?

Öncelikle mobil cihazda Google Görsellerde arama nasıl yapılır? Konusunda bilgi vermeden, Google Görseller nedir? Ne işe yarar? Bilgi sahibi olmakta fayda var. Google Görseller 2001 yılında hizmete girmiştir. Kullanıcı her türlü şekilde ve her boyutta görsel arama yapabilmektedir. Google’n bu hizmeti vermesinde en büyük etki Jennifer Lopez’in 2000 Grammy Ödülleri’nde giydiği elbisedir.

Google Görseller ilk çıktığı günden bu yana pek çok kez değişmiş ve yeni eklentiler getirmiştir. Bir görseli ararken o görselin, boyutunu, renklerini, türünü seçebilir aynı zamanda kullanım haklarını görebilirsiniz. Yine resmin herhangi bir zaman dilimini de seçebilirsiniz. Yani son 24 saat içerisinde Google üzerine yüklenmiş görselli görebilirsiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir arama yaptığınızda pek çok farklı seçenek ile de karşılaşarak arama sonucunuzu kısıtlayabilir ve aramak istediğiniz şeye çok daha çabuk ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Görsellere istediğiniz bir resmi yükleyebilir ve o resim ile ilgili aramalar da yapabilirsiniz. Şimdi gelelim mobil cihazda Google Görsellerde arama nasıl yapılır?

Mobil Cihazda Google Görseller

Mobil cihazlarınızda Google’a ister tarayıcı üzerinden isterseniz de Google Chrome üzerinden giriş yapabilirsiniz. Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra ne aramak istiyorsanız yazabilir ve daha sonra Görseller seçeneğine tıklayarak, aradığınız şeyin görsellerini görebilirsiniz. Fakat aramak istediğiniz görsel telefonunuz ya da tabletinizin galerisinde yer alıyor ise, Google sayfasına girerek ekranda bulunan Fotoğraf Makinesi ikonuna tıklamalısınız. Daha sonra bu ikon sizi galerinize yönlendirecektir. Galeriniz üzerinden aratmak istediğiniz görseli seçerek, bu görsel ile ilgili aramalarınızı yapabilirsiniz. Böylece mobil cihazda Google Görsellerde arama nasıl yapılır? Öğrenmiş oldunuz. Fakat bunun yanı sıra Görsel aramaları çok daha hızlı bir şekilde yapabilmek için uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Mobil Cihazda Google Görseller Uygulamaları

Aramak istediğiniz resmi kolayca bulabilmek için Google Play Store üzerinden uygulama indirebilirsiniz. Bu uygulamalar sizlere çok daha hızlı bir şekilde görseller üzerinden arama yapacak imkanı vermektedir. Sizlere bu konuda yardımcı olabilecek uygulamalar;

  • Google Goggles

Google Goggles, Google tarafından yayınlanan görsel uygulamalarından bir tanesidir. Uygulama üzerinden herhangi bir şeyin fotoğrafını çekerek arama yapabilir, herhangi bir metin yazarak da resim arayabilirsiniz. Uygulamayı indirdiğinizde ve açtığınızda ekranın sağında bulunan ikona tıklayarak telefonunuzda bulunan bir görseli uygulamaya atıp aratabilirsiniz.

  • Image Search

Uzun zamandan beri görsel yükleme ve url alma sitesi olan Image Search, aynı zamanda bir görsel arama uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobil cihazda Google Görsellerde arama nasıl yapılır? Sorusuna yanıt arıyorsanız Image Search uygulamasını da kullanabilirsiniz. Uygulamayı yükledikten ve açtıktan sonra görsel aratabilmek için yapmanız gereken sağ alt köşede bulunan pembe yükleme ikonuna dokunmak olacak. Galeriniz üzerinde kayıtlı resmi seçtikten sonra ise Start upload butonuna dokunmalısınız. Arama işlemi bittikten sonra gelen uyarıya tıklayarak arama sonuçlarını ekrana getirebilirsiniz.

Daha pek çok uygulama olmasına rağmen görsel olarak arama yapabileceğiniz en güvenilir uygulamalar bunlardır. Uygulamalar tamamen ücretsizdir ve bir tanesi Google firmasına ait olduğundan dolayı direkt olarak Google üzerinden her tür bilgiye ve görsele ulaşabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra Google Asistan indirerek de sadece konuşarak Google Görsellerin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bütün bu hizmetler Google üzerinden istediğiniz resimlere ulaşmanızı veya görsel kullanarak Google üzerinden arama yapmanız mümkün olacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *