Google’ın Bilinmeyen Yönleri
19 Eki, 2014 18:56 tarihinde eklendi

Google’ın Bilinmeyen Yönleri

Google’ın Bilinmeyen Yönleri

Google arama motorunda, normal arama dışında sunduğu bazı ekstra hizmetler de var. Sizlere bunlardan ve Google’a gizlenmiş bazı sürpriz yumurtalardan bahsedeceğiz. Bu yazıya mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

No Country Redirect

Google, IP bilgilerinize ve tarayıcı dilinizi kontrol edip otomatik olarak ülkenizin sayfasına yönlendirir. Yani Türkiye’deyseniz ve Türkçe bir tarayıcı kullanıyorsanız otomatik olarak “Google.com.tr” adresine yönlendirir.

Google’ın bu otomatik yönlendirme özelliği bazen arama yaparken istediğimiz sonuçları bulmamıza engel olabiliyor. Google’ın “No country redirect” olarak kısaca NCR olarak da bilinen sayfasından, bahsettiğimiz bu otomatik yönlendirmeyi devre dışı bırakabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Google NCR sayfasına http://www.google.com/ncr tıklamak. Bu sayfada Google’da dil ve ülkeyi baz almayacak şekilde arama yapabilirsiniz.

Google’ın Yararlı Araçları

Kendine has birçok özellik barından Google arama motorunun bazı ekstra araçları da var. Google, arama yapıp başka sitelerde zaman kaybetmek yerine bu araçlar ile kullanıcılarının işlemlerini daha hızlı yapabilmesini hedefliyor.

Hesap Makinesi

Google, kullanıcılarının başka bir internet sayfasına girmeden uzun matematik işlemlerini yapabilmesi için bir hesap makinesi aracı sunuyor. Google arama çubuğuna bir matematik işlemi yazdığınızda bunun cevabını size verecektir. Örneğin 40+40 yazdığınızda cevap olarak 80 rakamı ekrana yansıyacaktır. Ancak hesap makinesini açıp işlemi oradan yapmak istiyorsanız, Google araba çubuğuna “hesap makinesi” yazıp bu aracı görüntüleyebilirsiniz.

Maç Sonuçları ve Takım Fikstürü

Herhangi bir kulübün ismini Google’a yazdığınızda takım kadrosuna ait bilgileri, fikstürünü, maç sonuçlarını Google üzerinden kolayca görüntüleyebilmeniz mümkün. Örneğin Google’a “Galatasaray” yazdığınızda maç fikstürünü sayfanın başında görebileceğiniz gibi, sağ taraftaki kutuda takım hakkında Vikipedi’den alınmış kısa bir bilgi ve takım kadrosunu görebilirsiniz.

Birim Dönüştürücü

Google üzerinden kolay şekilde Euro, Dolar, TL gibi para birimlerini kolayca dönüştürebilirsiniz. Örneğin “5 Dolar kaç TL” diye bir arama yaptığınızda, Google o anki doların fiyatına göre size bir rakam verecektir. Bu şekilde hiç uğraşmadan, direkt Google üzerinden bu para birimi dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı şekilde başka bir örnek verecek olursak, Google üzerinden “1 metre kaç milimetre” gibi bir arama yaptığımız zaman Google size “1000 milimetre” cevabını verecektir. Benzer tarzda Google’a bu şekilde birim ile ilgili düzgün bir soru yazdığınız takdirde, ekranınıza mutlaka cevap yansıyacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *