GoogleArti
7 Tem, 2019 19:16 tarihinde eklendi

GoogleArti

GoogleArti

GoogleArti Nedir?

Google tarafından yönetilen google plus’un her ne kadar facebook ve twitter gibi sitelere rakip olması açısından kurulduğu düşünülse de bu site pek çok özelliği bir arada toplayan sosyal bir platformdur. Google + ya da G+ olarak da gösterimi olan site ilk olarak 2011 yılı haziran ayında aktif olmuş ve davet edilme yolu üyelerini kabul etmiştir. Daha sonra ise 2011 sonlarına doğru gerçek kimliği ile üye olmak isteyen on sekiz yaş üstü herkes için üyelik kabul edilmiştir. GoogleArti ile ilgili olarak istenilen ilgiyi görmemesi ve kişisel verilerin sızdırılması iddiaları nedeni ile 2019 nisan ayında kapatılma kararı alınmış ve sadece firmalar bazında hizmet verebileceği kararına varılmıştır.

Google plus’ın profiller üzerine kurulan bir sistem olmasından dolayı tüm google projeleri ile entegre olarak çalışmakta ve buna bağlı olarak da pek çok yeni özelliği sosyal platforma taşımaktadır. GoogleArti; gmail, google buzz, google connect, gtalk ve blogspot gibi sosyal ağlara da erişilebilmeye imkan tanımasından dolayı video, sohbet odaları ya da çerçeveler gibi yeni özellikleri de kapsamaktadır. Facebook ve Twitter sitelerine alternatif ve rakip olması amacı da taşıyan sosyal platform sitesi her ne kadar farklı özellikler içerse de bu siteler ile benzer özelliklere de sahip olmaktadır. Bu benzer özelliklerden birisi olarak üye olan kişilerin takipçilerinin ve takip ettikleri kişilerin bulunması örnek verilebilmektedir. Ayrıca Google +’da fotoğraf ve video eklenerek sosyal ağ üzerinden paylaşılması yönü ile de Facebook’a benzerliği söz konusudur.

Diğer sosyal ağ siteleri ile olan benzerliklerinin yanı sıra google plus’ın ayırt edici farklı özelliklerinden de bulunmasından bahsetmek gerekli. Peki Googlearti için ayırt edici özellikler nelerdir? En çok kullanılan özelliklerinden olan Hangout özelliği ile çoklu video görüntüsü yapılması googlearti için önemli bir özelliktir. Dünya üzerindeki herhangi bir yerden toplu görüşme yapılabilmesine olanak sağlayan bu özellik pek çok kişi tarafından konferans verilmesi ya da arkadaşlarla video görüşmesi gibi daha pek çok farklı amaç için kullanılmaktadır.

GoogleArti Özellikleri Nelerdir?

Google plus’a üye olabilmek aslında oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Öncelikle kişinin gmail hesabına sahip olması gerekmektedir. Daha sonra ise gmail hesabı ile üyelik yapılarak profil ayarlarını kişi istediği gibi yapabilmektedir. Googlearti üyelik işlemleri tamamlandığında kişiler bilgiler ve profil resmi eklenerek profil sayfası ayarları yapılabilmektedir. Tüm bu ayrıntılar oldukça güzel bir özellik olan profil düzenle kısmı seçilerek hazırlanabilmektedir. Ayrıca Google Map kullanımı ile konum işaretleme özelliği bireysel olarak çok tercih edilmese de pek çok firma açısından oldukça beğenilen bir özellik olmaktadır.

Tüm bu işlemlerden sonra davet göndererek arkadaşlar eklenebilmektedir. Googlearti’da e-mail ile görüşülen kişilerin listesi bulunmakta olup googlearti hesabı olanlar ve olmayanlar bu listede iki gruba ayrılmaktadır. Hesabı olmayanlar da bu sosyal ağ platformuna davet edilerek önce üye olmaları sonra da arkadaş olarak eklenmeleri sağlanabilmektedir.

Google plus’un sunduğu güzel özelliklerden biri de eklenen arkadaşların temel çevrelere yerleştirilerek gruplaştırılmasıdır. Bu şekilde gruplaştırma ile aynı konu üzerinde sohbet edebilecek kişiler bir araya toplanmış olmakta ve dolayısı ile aynı ilgi alanlarındaki videolar, resimler ya da bilgiler daha rahat paylaşılabilmektedir. Ayrıca G-Talk özelliği ile de google + kişinin istediği arkadaşı ile sohbet edebilmesine imkan vermektedir. Bunun için sadece sohbet kısmı tıklanarak çevre seçilmeli ve sonra sohbete başlanabilmektedir. Google Plus’un paylaş menüsü özelliği ile de paylaşımların kategorize edilerek Koleksiyonlar olarak oluşturulması da oldukça kullanışlı olmaktadır. Ayrıca konularına göre ayrılan koleksiyonlara bu şekilde çok daha rahat ulaşılabilmektedir.

GoogleArti Kullanımı

Google plus’un sahip olduğu pek çok özelliği ile ilgili biraz daha detay anlatarak, diğer sosyal platformlardan olan farkından biraz daha bahsedelim. Çevre oluşturarak farklı sohbet grupları kurulabileceğinden ve aynı ilgi alanlarındaki kişilerin aynı çatıda toplanabilmesinden bahsetmiştik. Peki diğer platformlardan farklı olan bu özellik nasıl kullanılmaktadır?

Çevre oluşturabilmek için öncelikle takip edilenler kısmından çevreye girilmeli ve isim vererek oluştur tıklanmalıdır. Daha sonra da takip edilenler arasından seçilen kullanıcı oluşturulan çevreye eklenebilmektedir. İstendiği zamanda seçilen kullanıcı çevreden kaldırılarak çıkartılabilmektedir. Çevre oluşturulduğunda kişinin arkadaşları ile iletişim kurması çok daha rahat ve takibi kolay olmaktadır. Bu özelliği ile GoogleArti platformunda iletişim diğer sosyal platformlara göre daha kolay olmaktadır.

Google Plus’da bulunan sohbet özelliği android ve sms destekli tüm cihazlarda kullanılabilmektedir. Ayrıca GoogleArti bu özelliği ile google talk ya da benzer uygulamalara sahip olan kişilerle de iletişim kurabilme imkanı sağlamaktadır. Çoklu video sohbetleri ise bu sosyal platformda en çok kullanılması tercih edilen özelliklerdendir.

En fazla on kişiye kadar belirlenen kapasite sınırı ile nerede olunduğu fark etmeden çoklu video görüşmeleri yapılabilmektedir. Google plus’un bir diğer çok kullanılan özelliği ise mobil cihaz ile çekilen video ya da fotoğrafların otomatik olarak hesaba yüklenmesi olmaktadır. İsteğe göre gizli ya da açık şekilde yüklenen videoları kişi isterse herkesin görüntülemesine açmaktadır. Fakat bu özellik mobil cihazda google plus uygulamasının yüklü olması durumunda kullanılabilmektedir. Bunların yanında platformda oyunlar ve etkinlikler de bulunmakta ve tercih edenler bu özellikleri de kullanmaktadır.

Google plus’un tüm bu sahip olduğu özellikler kolay kullanımını sağlamasına ve oldukça fonksiyonel olmasına rağmen kişisel bilgi sızdırılması iddiaları nedeni ile kapatılacak olan sosyal platform sadece firmalar bazında hizmet vermeye devam edecektir. Google plus gün geçtikçe kullanım özelliğini geliştirmektedir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *