Google World
27 Haz, 2019 17:13 tarihinde eklendi

Google World

Google World

Google World, Dünyanın uydulardan çekilmiş olan farklı çözünürlüklerde fotoğraflarının görüldüğü ve Google Labs tarafından satın alınmış olan Keyhole adındaki bir şirketin geliştirdiği bilgisayar programıdır.

Google bir ABD şirketi olup, harita uygulaması olan bu programda Dünyayı bir küre olarak temsil etmeye başlamıştır. Yapılan yeni güncelleme sonrasında bilgisayarda masaüstünde Google harita uygulaması açıldığında optik uzaklaştırma yapılırsa Dünya yüzey izdüşümü şeklinde değil üç boyutlu küre halinde görülebiliyor. Bu şekilde yeryüzü daha doğru şekilde gösterilmektedir.

Google tarafından yapılan açıklamada üç boyutlu küre modu yardımıyla Greenland ile Afrika’nın izdüşümü aynı boyutta olmayacaktır. Harita uygulamasında Google günümüze kadar Hollandalı kartograf ve matematikçi Gerardus Mercator ile anılan harita izdüşümü kullanmaktaydı.

Mercator izdüşümü üç boyutlu gerçekliği iki boyuta aktarıyordu. Uzun zaman kullanılan bir yöntem olsa da bazen temsilden dolayı bozulmalar oluyordu. Yani buna göre yapılan haritalarda Afrika kıtası normalde Grönland’dan on dört kat büyük olsa da ondan daha küçükmüş gibi görünebiliyordu.

Google World sayesinde küre şeklinde üç boyutlu temsil yardımıyla bu şekildeki hatalar kısmen de olsa ortadan kaldırılmış oldu. Bu özellik henüz bilgisayarda masaüstünde kullanılsa da ileride mobil uygulamalarda da kullanılabilir. Mobil harita uygulamasında hala yüzey izdüşümü kullanılacaktır.

Google World Nasıl Kullanılır?

Google World sayesinde yoğun yerleşim yerleşimdeki bazı bölgeler ayrıntılı görüntülenebilir. Google sayfasını ziyaret ederek bu programı bilgisayara indirerek inceleyebilirsiniz. İlk etapta ABD bölgesinin hemen her yerinin yüksek çözünürlükteki fotoğrafları bulunurken, kısa sürede dünya şehirlerinin önemli kısmının ayrıntılı görüntüleri eklenmiştir.

Programı kullanmak için noktanın koordinatlarını vermek yeterlidir. Programın ilk sunulduğu tarihte terörist saldırıların daha kolay planlanabileceği sebebiyle Rus gizli servisi programın yasaklanmasını da istemiştir. Ancak bu fotoğrafların ücret karşılığında internette de bulunacağı belirlendikten sonra açılan dava sonlandırılmıştır.

Google World üzerinden uzayı izleyebilmek için Google Sky servisi kullanılabilir. Uzayda gezmek, nebulaları, yıldızları, galaksileri izlemek, gezegen rotalarını takip etmek için bu servis kullanılabilir.

Google World Kullanmak İçin Sistem Gereksinimleri

Bu programı Windows yüklü olan bilgisayarınızda kullanabilmek için en az aşağıdakilere sahip olmak gerekmektedir.

-İşletim sistemi, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000

-Sistem belleği: 128 MB ram

-CPU: Pentium 3, 500 M Mhz

-Sabit disk alanı: En az 400 MB boş alan

-Grafik Kartı: 16 MB RAM desteği ve 3B

-Ağ Hızı: 128 Kbit/sn

-DirectX 9: Direkt X modunda programın çalıştırılması için

-Ekran: 16 Bit yüksek renk, 1024 X 768 özellikte

Google World Mac bilgisayarda kullanılacaksa en az aşağıdaki gereksinimlere ihtiyaç duyulur.

-İşletim Sistemi: Mac OS X 10,4 ya da üzeri

-Grafik Kartı: 32MB VRAM ve 3B desteği

-Sabit Disk: 400MB boş alan

-Ekran: 1024×768, Çok sayıda renk

-CPU: G4 CPU, 1GHz ya da daha hızlı

-Sistem Belleği: 512MB RAM

-Ağ Hızı: 128 Kbit/sn

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *