Google ve Yandex Sıralamaları Neden Farklı
8 Ağu, 2017 23:12 tarihinde eklendi

Google ve Yandex Sıralamaları Neden Farklı

Google ve Yandex Sıralamaları Neden Farklı

Öncelikle Merhaba arkadaşlar dikkatimi çeken ve anlam veremediğim bir konuyu sizlerle paylaşıp bir cevap aramak için bu makaleyi hazırladım ayrıca sizin yorumlarınız ile bilgi edinmek istiyorum. Benim yaklaşık 5 yıldır yayında olan bir web sayfam var. Sayfamı anahtar kelimesinde arattığım zaman Yandex de ilk sayfada yer alırken Google’da 5. sayfada yer almakta. Bu farklılık neden kaynaklanıyor?

Sitemde yaptığım araştırmalar ve denemelere göre Yandex ile Google aramalarında sıralamayı etkileyen faktörler farklı olduğu fark etmemem pekte uzun bir zaman almadı. Google sıralama yükseltmek çok karışık olsa da eski tarihli domain kullanmak, seo çalışmaları iç ve dış, anahtar kelime odaklı 3-5 tane kaliteli siteye tanıtım yazısı eklemeniz yeterli olabilecek gibi gözükmekte.

Yıllardır söylendi Google rakipsiz takılmaktaydı. Günümüzde görüldüğü üzere para ve kalite Yandex ‘ın hızla kullanımı artıran bir arama motoru haline getirdi. Kalite ve emek olduktan sonra ne olursa olsun başarı kesinlikle gelmekte. Yandex tıklamaları artarak gitmekte ve yatırımda yapıyorlar televizyona reklamları bile var. Kullanımı gün geçtikçe artan arama motorunda 1. Sıraya çıkmamdaki faktörler nelerdir idi bende bunu araştırdım.

Bütün bağımsız arama motorlarında indexlenme ve aramalar da üst sıralarda çıkmanıza imkân sağlayacak ilk yapmamız gereken yani alfabenin A harfi ve bilinen en etkili yöntemlerden bir tanesi sitemapmi Yandex Site Map eklemekti.

İndirdiğim yardımcı yazılımlar otomatik olarak arama çubuğuna Google yerine Yandex sitesini eklemiş bende hep oradan kendi site adresimi yazarak giriyordum. İlk seferlerde bir sayfa bulunamadı uyarısı alıyordum sonraki günlerde sitem indexlendi ve tıklayarak girer hale geldim. Yandex sorgulamayı ve site ziyaretini dikkate almaya başladı.

R10 sitesinde bir tanıtım paketinde Vk.com sitesinde sosyal link çalışması yaptırmıştım vk vildiğimiz üzere Rusların kullandığı sosyal bir ağ olduğu için tabi ki Yandex arama motorda Rus aşiretinden olduğundan titizlikle incelediği bir site olunca sıralama etkisi olduğu inancındayım. Facebook gibi kullanmakta zorlanmayacağını Vk.com profilinizde sitenizin linklerini paylaşın.

Ayrıca yine kurduğum bir oyun sayesinde Yandex Browser kurmuştum ve bazen Google Chrome çöktüğünde kullanıyordum. Bildiğiniz gibi tamamı Türkçe olarak Yandex browser piyasada. Kullandığınız browserlar ( Google Chrome , Yandex Browser vs. ) ziyaret ettiğiniz tüm siteleri görür ve istatistiklerini üretici firmalarına sunar. Bu sayede nerede zaman geçirdiği ile ilgilenmiyorlar amaçları ziyaret edilen sayfalar. Yandex Browser kullanarak sık sık kendi sitenizi ziyaret ederseniz emin sıralamada size fayda sağlayacaktır.

Kendi tecrübelerimden faydalanarak kısa ve öz bilgiler vermeye çalıştım sizin de tecrübelerinizi yorumlarda görmek ve paylaşmak yorumlamak isterim hepinize başarılar.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *