Google Classroom Nedir? Ne İşe Yarar?
24 Şub, 2019 12:42 tarihinde eklendi

Google Classroom Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Classroom Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Classroom Nedir?

Az biraz İngilizce eğitimi almış olan herkes “classroom” kelimesinin “sınıf” anlamına geldiğini bilir. Google Classroom da Google tarafından eğitime yardımcı bir uygulama olarak oluşturulmuş. Google Sınıf olarak da dillendirebileceğimiz uygulama, öğretmen ve öğrenciler için müthiş kolaylıklar ve imkanlar sunuyor. Hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin sırtından pek çok yükü alabilecek olan Google Classroom uygulamasını kullanmak hiç de zor değil. Bu yazımızda size Google Classroom nedir, Google Classroom nasıl kullanılır ve Google Classroom hangi avantajları sağlar sorularının cevaplarını vereceğiz.

Google Classrom Hakkında

Google Classroom temelde ödev yönetimini kolaylaştırmak için oluşturulmuş olan bir uygulama. Google Classroom, bu temel özelliğinin yanı sıra eğitimcilerin dijital sınıflar oluşturmasına, ödev vermesine, bildirim göndermesine, her şeyi tek bir ortamda görebilmesine fırsat vermesi ile hayli kullanışlı bir uygulama. Gmail hesabı veya Google hesabı olan herkese açık olan bu uygulama ile ödev yönetimine farklı bir pencere açmak mümkün. Google Classroom uygulamasını farklı kılan en önemli özellik ise bu uygulamanın öğretmenlerle birlikte geliştirilmiş olması. Öğretmenlerin ihtiyaçları gözetilerek hazırlanan uygulama, eğitimciler, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşlarına hitap ediyor.

Google Classroom’un Avantajları Neler?

  • Öncelikle Google Classroom hemen herkes tarafından çok kolay bir şekilde kurulabilir. Sınıf içerisindeki çalışmalar esnasında anlık materyal, doküman ve benzeri bilgi – belgenin paylaşımında büyük kolaylık sağlar.
  • Eğitimciler için dijital sınıfların oluşturulabilmesi ise başka büyük bir avantaj. Öğretmenler dilerse tüm ödevleri buradan bireysel olarak ya da gruplar şeklinde dağıtabilir. Bu sayede kağıt ve zaman israfından da kurtulmuş olurlar. Aynı zamanda buradan iletişim de kurabildikleri için ödevlerin dağıtımı ya da kontrolü esnasında doğrudan müdahil olabilirler.
  • Sadece öğretmenler için değil aynı zamanda öğrenciler için de uygulama içerisinde büyük kolaylıklar var. Sınıf takvimi, sınıf akışı ve yapılacaklar sayfası öğrencilerin ödevlere kolay bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Ödevler için belirlenen teslim tarihleri ve tüm detaylar sürekli görüntülenebildiği için “ödevimi evde unuttum” veya “ödevimi yapmayı unuttum” bahaneleri de tarihe karışıyor.
  • Platform sadece ödev vermek için kullanılmıyor. Yanı zamanda öğretmeler doğrudan öğrencileri ile iletişime geçebiliyor, onlara bildirim gönderebiliyor ve istediği zaman sınıfın tamamını kapsayacak bir tartışma başlatabiliyor. Sınıf akışında öğrenciler tarafından paylaşılan kaynakları doğrudan öğretmenlerin gözlemleme şansı var. Aynı zamanda öğretmenler, ödevlerini yapan ve yapmayan öğrencileri aynı yerden görebiliyor.
  • Google Classroom, reklam içeriklerine kapalı, öğrenci verilerini kullanmayan ve tamamen ücretsiz bir platform. Okullar, sivil toplum kuruluşları ve bireysel kullanıcılar hiçbir ücret ödemeden Google Classroom’dan istifade edebilir.
  • Öğrenci velileri de Google Classroom’daki ödevler ve diğer etkinlikler hakkında özet e postaları alabilir.

 

Google Classroom Uygulamasını Nasıl Edinebilirsiniz?

Google Classroom, şahsi bilgisayarlarınız, Android işletim sistemli akıllı cihazlar ve IOS işletim sistemli iPhone ve iPad cihazlarında kullanılabilir.

  • Bilgisayarda oturum açmak için ek bir kurulum yapmanıza gerek yok. Sadece https://classroom.google.com/h adresine giderek Gmail Hesabı veya Google Hesabınız ile oturum açmanız yeterli.
  • Android işletim sistemine sahip cihazlar için Google Play Store uygulama dükkanından arama yapmanız ve uygulamayı yüklemeniz gerekiyor.
  • IOS işletim sistemine sahip cihazlar için App Store uygulama dükkanından uygulamayı bulmalı ve indirmelisiniz.

Google Classroom’u Kimler Kullanabilir?

Google Classroom’da bir kullanıcı kısıtlaması bulunmuyor. Öğretmenler, yöneticiler ve bireysel kullanıcılar kolaylıkla sınıf oluşturabilirler. Oluşturulan sınıflara dahil edilen öğrenciler ilgili de bir kısıtlama bulunmuyor. Tek şart Google Classroom uygulamasını kullanacak tüm öğrenci, öğretmen, yönetici ve bireylerin bir Gmail hesabı ya da Google hesabı olması. Google tarafından yayınlanan, kimler Google Classroom’da neler yapabilir tablosundan derlediklerimize bakarak yapılabilecekler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Google Classrom’da Kim Neler Yapabilir?
Kullanıcı Kimliği Yapabileceği Etkinlikler
Eğitimciler Sınıf oluşturma, ders oluşturma, ödev ve not hazırlama ve hazırlanan tüm içerikleri yönetme.
Bildirim gönderme, doğrudan iletişime geçme, not verme.
Öğrenciler Ödevleri yaptıktan sonra sistem üzerinden teslim etme
Bildirimleri ve notları alma ve görüntüleme.
Kullanılan materyalleri, içerikleri ve sınıf akışını görüntüleyebilme.
Diğer katılımcı öğrencilerle e posta ile veya sınıf akışında kaynak paylaşımı yapma.
Öğrenci Velileri Öğrenci velilerinin Google Classroom’da oturum açma şansları ne yazık ki bulunmuyor; ama öğrencilerin notları hakkında özet e posta alabiliyorlar.
Yöneticiler Kendi branşlarında sınıf oluşturma, oluşturduğu sınıfları görüntüleme, düzenleme ve silme.
Açılan sınıflara öğretmen ve öğrencileri ekleme, gerek duyduğunda öğrenci ve öğretmenleri sınıftan çıkarma.
Yapılan tüm çalışmaları görüntüleyebilme.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *