Google Türkiye
21 Haz, 2019 18:48 tarihinde eklendi

Google Türkiye

Google Türkiye

Google bir arama motoru olma dışında hemen herkese hitap edebilecek hizmetleri ve servisleri olan teknolojik bir şirkettir. Google Türkiye dışında tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmaktadır. Google hesabı olan herkes sunulan bu hizmetlerden yararlanabilir. Google ile ilk tanışma 4 Eylül 1998 tarihindedir. Ancak Google doğum günü olarak 27 Eylül tarihini kullanmaktadır. Bunun nedeni 27 Eylül 2005 tarihinde Google arama motorunun rekor bir indeks sayısına ulaşmasıdır. Bu nedenle 27 Eylül tarihinin Google için önemi büyüktür.

Google arama motoru olma dışında Gmail gibi dünya genelinde popüler e posta sağlayıcı, Google Drive gibi kullanıcılara bulut depolama çözümleri getiren büyük bir şirkettir. Bu yüzden Google Türkiye kullanıcıları da her geçen gün artmadadır.

Google Türkiye Kullanıcılarının En Fazla Kullandığı Google Servisleri

Gmail

Google arama motorunun Google Türkiye içinde en fazla kullanılan servisi Gmail adlı ücretsiz sunulan e posta hizmetidir. Kullanıcıların her birine 15 GB depolama alanını ücretsiz sunan Gmail bu alanın üzerindeki depolama alanını da ücretli olarak karşılamaktadır. Ayrıca Google Dökümanlar, Android, Google Drive gibi diğer servislerle Gmail entegre şekilde çalışmaktadır.

YouTube

Google Türkiye içinde en fazla kullanılan popüler servisler arasında YouTube bulunmaktadır. Bu servis video paylaşım platformudur. Kuruluşu Google tarafından olmayan YouTube daha sonra Google tarafından satın alınmıştır. Bunun devreye girmesiyle Google kendi Google Videos servisini kapatmıştır.

Google Earth

Bu Google tarafından uydudan çekilmiş dünya fotoğraflarının bulunduğu, üç boyutlu modelleme ile sunulan bir servistir. Bu programı indirdikten sonra Google Türkiye üzerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Dünyanın her yerini bu servis üzerinden görebilirsiniz. Ayrıca yeni eklenen özellikleri ile Mars ve Ay dâhil bu servisten görülebilir.

Google Haritalar

Google tarafından sunulan ve en fazla kullanılan hizmetlerden biri Google Haritalar kullanıcılarına uydudan daha küçük ölçekli görüntüler sunmaktadır. İOS, Android ve masaüstü platformlarında kullanılabilen ve kullanıcılarına harita işlevi sunan bir servistir. Yeni güncellemelerle birlikte sokak soka gezinti bile yapılabiliyor. Ayrıca bu özellik Google Türkiye üzerinden de desteklenmektedir.

Google Trends

Google Trends en fazla kullanılan uygulamalar arasında dikkat çekmektedir. Web tabanlı Google servislerinden olan Trends üzerinden popüler içerikler, konular, başlıklar araştırılabilir ve karşılaştırma yapılabilir. İnternet aramalarına göre bilgi oluşturan uygulama ile bölgesel arama da yapılabilir.

Google Drive

Bu Google hizmeti bir bulut depolama hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Android ve Gmail ile senkronize olarak çalışan Google Drive kullanıcıların her birine 15 GB ücretsiz bir alan vermektedir. Her yerden bu alana ulaşabilir, dosya yükleyebilir ya da dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

Google reCAPTCHA

Bu hizmet internet güvenliği sunan önemli bir Google hizmetidir. Web sitesi sahipleri bununla korumaya alınır. Sayılarla, harflerle ve görsellerle doğrulama yapılmasını sağlar. İnternet sayfalarına giriş yapılırken bu doğrulamayı yapanlar sayfaya erişebiliyor. Bu sayede kimliğiniz doğrulanmış oluyor.

Google Adsense ve Adwords

Google Türkiye üzerinden de kullanılan bu Google hizmeti web sitesi sahipleri ile reklam veren kişi ve kurumları bir araya getirmektedir. Google Adwords üzerinden reklam verilebilir, reklam yayınlamak isteyenler de Google Adsense üzerinden reklam alabilir. Bu şekilde web sitelerinde reklamları yayınlayarak para kazanmış oluyorlar.

Google Play Store ve Android

Google Türkiye üzerinden en fazla kullanılan hizmetler bunlardır. Google dünyada en fazla kullanılan Android işletim sisteminin de sahibidir. Google Play Store ve Android çoğu kişinin yaşamının ayrılmaz ikilisidir. Uygulama geliştiricileri uygulamalarını Google Play üzerinden yayınlayarak Android işletim sistemini kullanıcılara sunmaktadır.

Google Chrome

Google hizmetlerinden en fazla kullanılanlardan biri Google Chrome adlı internet tarayıcısıdır. Bu tarayıcı diğer Google servisleri gibi Gmail ile senkronize çalışmaktadır. Ayrıca İOS ve Android platformlarını da desteklemektedir. Günümüzde internete giren kullanıcıların pek çoğu Google Türkiye üzerinden bu tarayıcı tercih etmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *