Google Play Store Nedir, Ne İşe Yarar?
7 Ağu, 2019 15:33 tarihinde eklendi

Google Play Store Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Play Store Nedir, Ne İşe Yarar?

Google’ın android işletim sistemi için geliştirdiği bir paket yöneticisi ve elektronik dağıtım platformu olan google play store  android işletim sisteminin resmi satış mağazası olarak bilinir. www play store com google web adresinde yayınlanan uygulamalara göz atmak ve indirmek için olanak tanır. Ayrıca android cihazınızda bulunan uygulamaların güncellenmesinde gerekli olan uygulamadır.

Google Play Store Nasıl Kullanılır?

Öncelikle google play kurulu cihazınızda ‘google play’ adlı ikonu açarak başlanır. Play store’u açtıktan sonra karşımıza çıkan ana ekrandan diğer tüm bölümlere ulaşılabilir. Ana ekran üzerinde yer alan oyunlar, filmler ve kitaplar kategorisinden istenilen olanaklara erişim sağlanır. Ayrıca google play uygulama arama çubuğu sayesinde manüel arama yapmak da mümkündür.

Google Play Store Telefon Uygulamasının İçeriği

Android için uygulamalar ve oyunlar, müzik, film, kitaplar için çevrim içi satış hizmeti ve aynı zamanda bir de cloud ortam oynatıcısı içerir. Bu servise web üzerinden kolaylıkla, play store telefon uygulamasından ve Google Tv’den ulaşılabilir. Bu içeriklere, tüm bu uygulama ve platformlardan satın alınabileceği gibi google play müzik, dergi kitap, film ve televizyon programları sunan bir dijital medya mağazası sunmaktadır.

Google Play Store’de Kaç Tane Uygulama Bulunur?

Google play ücretli ve ücretsiz uygulama yapmaktadır. Uygulamalar google play store uygulamasını kullanarak ya da bir bilgisayardaki google play web sitesinden yüklenebilir. T-mobile teknik direktörü Cole Brodman, 2009 yılında android markette 2.300 adet uygulama olduğunu bildirdi. 2011 yılında, google android markette 200.000 uygulama listelendiğini ve 4.5 milyar uygulama yüklendiğini belirtmiştir.

Google Ekim 2012’de Apple’ın App store mağazasındaki uygulama sayısıyla eşleşen 700.000 uygulamaya sahip olduğunu bildirdi. Google 2013 yılına geldiğinde bir milyon başvuruyu listelediği ve 50 milyondan fazla indirimin olduğunu açıkladı. 2016 yılı itibari ile 1.900.000’den fazla uygulama olup bunun 1.600.000’den fazlasının ücretsiz olduğu 300.000’nin ücretli olduğu bilinmektedir.

Google Play Store Uygunluk

Tüm geliştirilmiş sürümlerin resmi android sürümleri için uygun olmadığından ‘Android Uyumluluk Programı’ geliştiricilerinin yazmış olduğu üçüncü parti uygulamalarla Android’in temel uygulamasını tanımlamaya hizmet eder. Google’ın uyumluluk gerektiren programlarına uyan yalnızca android cihazlar google’ın play store uygulamasını yükleyebilir ve bunlara erişebilir.

Google Play Uygulama Onayı

Google, uygulamaları Play Store’de yayınlanmadan önce kötü amaçlı yazılım ve kullanım şartları ihlalleri açısından kontrol altına almak için otomatik araçlar ve insan yorumcularından oluşan bir komisyon kurmaya başladığını belirmiştir. Google cinsel açıdan açık materyal, şiddet zorbalığı, nefret söyleyişi, kimliğe bürünme veya aldatıcı davranışları içeren yayınlanabilen ve uygulanabilen türlerine geniş kapsamlı bazı kısıtlamalar getirmiştir. Bazı operatörlerin hizmet şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle tüm bağlamda uygulamalarını Android marketten kaldırmıştır.

Google Play Uygulama Güvenliği

Google, mağazasındaki kötü amaçlı yüklenen uygulamaları kaldırmak için Google Bouncer adlı otomatikleştirilmiş virüsten korunma programı kullanır. Bu sistemin amacı, tekrar eden suçlu geliştiricileri önlemek ve yüklenen uygulamalarda anormallik olup olmadığını kontrol etmektir. Bir uygulamayı yüklemeden önce google play uygulamanın gerektirdiği tüm izinleri görüntüleyebilmektedir. Bu izinler incelendikten sonra kullanıcının uygulamasının yüklenip yüklenmeyeceğine karar verilebilir.

Play Store’nin Kredi Kartı ile Alış-Veriş Kolaylığı

Kredi kartı bilgilerinizi Google Play Store’a girdiğinizde sistem otomatik olarak bilgilerinizi tanımlar. Herhangi bir ücretli uygulamayı satın almak istediğinizde bilgileriniz otomatik kayıtlı olduğundan kredi kartınızdan çekilir ve kolaylıkla alış-veriş yapmanıza olanak sağlar. Pek çok hizmeti tek çatı altında sunarak hiçbir sıkıntı çekmeden mobil cihazınızda kullanım kolaylığı imkanı sunar.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *