Google Play Ön Ödeme
26 Şub, 2016 3:58 tarihinde eklendi

Google Play Ön Ödeme

Google Play Ön Ödeme

Google Play ön ödeme, Google Play ön ödeme nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Günümüz de birçok ürün satma yöntemi bulunuyor. Fakat oyun satışında genel olarak “Ön Sipariş” diye adlandırılan bir yöntem var ve bu yöntem oldukça seviliyor. Bunun nedeni iste oyuncuların oyunları ilk olarak test etmeyi çok sevmeleri. Google Play bu özelliği geçtiğimiz aylarda kullanıma Terminator Genisys: Revolution oyunu ile ilk kez Android kullanıcılarına göstermişti. Fakat Terminator Genisys: Revolution oyunu tamamen ücretsiz olarak yayınlanacağı için “Ön Kayıt” ismi verilmişti. Şuanda oldukça popüler olmaya başlayan bu özellik oyun geliştiricilerinin “ Hey benim oyunum yakında Google Play’de olacak! Hemen ön sipariş vererek, çıktığında ilk siz haberdar olabilirsiniz!” gibisinden bir seslenmesi diyebiliriz.

Google Play’de ön sipariş verirken kesinlikle uygulamayı satın almış olmuyorsunuz. Ön sipariş verdiğiniz oyunu indirene kadar kesinlikle sizden bir ücret talep edilmiyor. Ön sipariş verdiğinizde sadece oyunun Google Play tarafından olan reklamına destekte bulunarak arkadaşlarınızla da bu oyunun çıkmasını beklediğinizi paylaşabiliyorsunuz. Google Play eğer bir oyunu ön sipariş ile seçtiyseniz ilk çıktığında telefonunuza Google Play tarafından bir bildirim gönderiyor. Oyunun çıktığından haberdar olduğunuz anda hemen kolaylıkla ödemesini yapıp akıllı cihazınıza indirebiliyorsunuz.

Oyunu biraz inceledikten sonra beğenmeyebilirsiniz. Peki bu durumda nasıl iptal edeceksiniz. İşte Google Play ön sipariş iptal etme yöntemi;

  • Cihazınızda yüklü olan Google Play mağazasına giriş yapıyorsunuz.
  • Ardından ön sipariş verdiğiniz oyunu buluyorsunuz.
  • Bulduğunuz oyunun ayrıntılar sayfasına tıklıyorsunuz.
  • Son olarak ön siparişi iptal et butonuna tıklayarak, Google play oyununun ön sipariş seçeneğini iptal etmiş oluyorsunuz.

Bazı durumlarda ön sipariş kendi kendine iptal olabiliyor. Bunun nedenleri ise;

  • Fiyat değişikliğine uğraması
  • Yayın tarihinin değiştirilmesi
  • Ödemeniz reddedilmişse ( Bu durumda Google Play üyeliğinize yeni bir ödeme yöntemi ekleyerek tekrar deneyebilirsiniz. )

Unutmadan söylemiş olmak istiyorum. Yukarıdaki içerik boyunca sürekli oyunlardan bahsettik. Bunun nedeni Google Play’de genel olarak oyunların ön sipariş özelliğini kullanıyor olması. Bu sizi yanıltmasın aynı zamanda filmler ve müzik albümleri aynı yöntem ile Google Play mağazasına eklenebiliyor.

Google Play’de bulunan ön sipariş özelliğinin asıl amacı bir uygulama mağaza da yayınlandığı saniye oldukça fazla kullanıcıya ulaşmış olmasıdır. Google Play bu pazarlama metodu ile oyun geliştiricilerinden oldukça fazla beğeni toplamıştır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *