Google Panda 4.1 Güncellemesi
1 Oca, 2016 21:22 tarihinde eklendi

Google Panda 4.1 Güncellemesi

Google Panda 4.1 Güncellemesi

Google, güncellemeler sayesinde özellikle SEO yazılar ve makaleler yazan kişilerin web sitelerinin daha üst sıralarda görünmesine destek olur. Ya da sağladığı bazı değişikliklerle web siteniz daha aşağı sıralara düşebilir. Bugün de Panda güncellemesinin son halini inceleyeceğiz. Çok kısa bir özetleme ile bu güncelleme; kısa ve/veya kötü içerikli olan siteleri cezalandırmak diyebiliriz. Google’ın,  Google+  platformunda yayınladığı bilgilere göre, güncelleme yavaş bir şekilde yayınlanacak. Bu güncellemenin etkisi yavaş yavaş kendisini gösterecek. Google aynı zamanda bölgeye göre arama sorgularının da yaklaşık %3-%5 arasında etkilenebileceğini açıkladı.

Bu son güncellemede farklı olan ne? Diye soracak olursanız da Google bu güncelleme ile birlikte kalite oranına göre sitelerin sıralanacağından söz ediyor. Bu uygulamayı mükemmele yakın yaptıklarını düşünen Google, web sitelerinin de yüksek kalite ve orta derecede kaliteli şeklinde ayırıyor. Kullanıcılardan ve site yöneticilerinden alınan geri dönüşler ile birlikte de Panda uygulamasının düşük kalitedeki içerikleri hızlı belirlemedeki püf noktalarını yakaladık. Bu güncelleme sonunda da web siteleri kalitelerine göre daha kolay sıralanabilecek ve kolay erişilebileceklerdir.

Fırsatlar ve Cezalar Bir Arada

Bu güncelleme de fırsatlar ve cezalarla birlikte geldi. Örneğin daha önceki Panda güncellemesinde ceza alan kişilerin bu güncelleme ile birlikte kendilerini toparlama ihtimalleri doğdu. Eğer doğru değişiklikleri yaparsa bu web siteleri kendini toparlayabilecek. Yeni siteler için de durum biraz daha zor. Çünkü Panda güncellemesi, yeni sitelere cezalar verebilir. Örneğin Google aramalarında web siteniz düşüş gösteriyorsa, Panda güncellemesi sizi de olumsuz etkilemiş demektir.

Panda Güncellemesi Neleri Kapsıyor?

Şimdi de en son Panda güncellemesinin ne ile ilgili olduğundan biraz bahsedelim. Google çalışanları, arama motorlarındaki en ilgili olan sonuçların çıkması için sürekli algoritmayı geliştirir ve değiştirirler. Panda güncellemesinin amaçlarından biri de kaliteli içeriğin daha kolay görüntülenmesini sağlamak ve bunu yapabilen sitelerin daha kolay ulaşılmasına destek olmaktır. Anlamsız içerikler bulunan ve olumsuz kullanıcı deneyimi yaratan siteler ise Panda güncellemesiyle bir yarış halindedir.

İlk Panda güncellemesi Şubat 2011 yılında yayınlandı. ABD’de İngilizce arama sonuçlarını etkileyen bu güncelleme, arama sorgularını %11.8 oranında etkilemişti. 2011’den 2014 yılına kadar ise toplamda 27 Panda güncellemesi yayınlandı. Bu güncellemelere göz atıldığında ise bazılarının sadece ABD’yi etkilediğini, bazılarının ise tüm dünyadaki aramaları etkilediğini gözlemleyebiliriz.

Panda Güncellemesinden Olumsuz Etkilenmemek İçin Neler Yapılabilir?

Bu güncellemenin, web sitenizi olumsuz etkilememesi için içeriklerinizi arama motoruna yönelik değil, kullanıcılarınıza göre oluşturmalısınız. Sitenizde kesinlikle kopya içerik kullanmamalısınız. Kullanıcının kaliteli bir deneyim kazanması için destek olmaya çalışmalı, bunu hesaba katmalısınız. SEO-Browser ile birlikte içeriğinizin Google tarafından görüntülenip görüntülenmediği kontrol etmelisiniz. Sitenizdeki reklam yaptığınız alanları da kullanıcılarınıza göre şekillendirmelisiniz. Bunun dışında 404’lü sayfalarınız olup olmadığını kontrol ederek varsa bunları kaldırmalısınız. Google Webmaster Tools hesabınızdan da tarama hatalarınızı kontrol etmelisiniz. Bunları uygulayarak güncellemeden en az zararla kurtulabilir ve arama sıralamalarınızı yükseltebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *