Google Now Geçmişi
31 May, 2019 13:28 tarihinde eklendi

Google Now Geçmişi

Google Now Geçmişi

Google tarafından kullanıcılara hem kolaylık sağlamak hem de yardımcı olmak amacı ile çeşitli hizmetler sunulur. Bu hizmetler ile hem teknolojik cihazların daha iyi bir şekilde kullanılması sağlanır hem de bu cihazlarda yapılan işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı olunur. Bu hizmetlerden biri de Google Now servisidir. Google’ın Now isimli servisi ile birtakım işlemler sesli komut aracılığı ile yapılmaktadır. Bu hizmet bir nevi asistan servisidir. Google tarafından kullanılma sunulan Now servisi ile kullanıcılara asistanlık hizmeti verilir.

Google Now servisinin bir de geçmişi bulunmaktadır. Yani bu servis geçmiş kullanımları hafızada depolar ve kullanıcının en fazla ilgilendiği konular üzerinde yoğunlaşır. Google Now tarafından sağlanan önemli faydalardan biri de budur. Geçmiş kullanımlara bağlı olarak ilgi alanına yönelme ve bu alan ile ilgili bildirimler yapma işlemi çok yararlı olmaktadır. Kullanıcılar bazı bildirimlerin gelmesini istemiyor ise isteğe bağlı olarak Google Now geçmişi silinebilmektedir. Google Now geçmişinde bulunan bütün etkinlikle silinebildiği gibi sadece bazı etkinlikler de silinebilmektedir. Bu sayede kullanıcı, geçmiş üzerinde düzenleme yaparak sadece istediği konularda bildirim almayı sağlayabilir.

Google Now Geçmişi Ne İşe Yarar?

Google Now servisi ile sunulan faydalı birçok özellik vardır. Bunlardan biri de kartlardır. Kartlar, Google uygulamaları ile bağlantılı bir şekilde çalışır. Eğer web geçmişi izlemeye açık ise kartlar bu bilgileri depolar ve kullanıcı hakkında birtakım çıkarımlar yapar. Bu sayede de kullanıcıya kendisi ile ilgili sonuçlar ortaya koyar. Aynı zamanda Gmail, Google haritalar ve benzeri uygulamalar ile de bağlantılı olması sayesinde çeşitli bildirimleri kartlar aracılığı ile yollar. Google Now servisinin geçmişi ise yapılan genel bildirimler ve gösterilen etkinlikleri kapsar. Yani sunulan her şey bu geçmişe alınan bilgiler kapsamında sunulur. Geçmişten silinen etkinlikler ve bildirim yapılması istenmeyen etkinlikler ise kartlar aracılığı ile gösterilmez.

Google Now Kartlarını Kullanarak Neler Yapılabilmektedir?

Google Now kartlarıyla pek çok işlem yapılabilmektedir. Bu kartlar üzerinde ayarlama yapmak mümkündür. Bu ayarlamalar doğrultusunda da trafik durumu ya da hava durumu hakkında bildirimler alınabilir. Aynı zamanda uçuş rezervasyonları, araç park yeri, otel önerileri ve benzeri pek çok bilgi sunulabilmektedir. Google Now kartları ile anlık olarak herhangi bir konuda kullanıcıya öneri sunulabilmektedir veya bilgilendirme yapılabilmektedir.

Google Now Kartları Bilgilere Nasıl Ulaşır?

Google tarafından Now servisi ile kullanılan kartlar, sahip olduğu bilgilere ulaşmak için Google’ın diğer servislerini kullanır. Yani diğer Google uygulamaları ile bağlantılı bir şekilde çalışılması sonucu kullanıcı hakkında çeşitli bilgilere ulaşılır. Google Now bu açıdan kartlarını oldukça etkili ve faydalı bir şekilde kullanmaktadır.

Google Now Kartları Hangi Uygulamalar İle Bağlantılı Çalışır?

Google Now kartlarının bağlantılı çalıştığı birçok Google uygulaması vardır. Başta Gmail olmak üzere Google haritalar, Google konum, Google+, Google arama geçmişi gibi hizmetlerden yararlanılarak çeşitli bilgiler depolanır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *