Google Mars
26 May, 2019 21:19 tarihinde eklendi

Google Mars

Google Mars

Google Mars, bir çeşit görünür imgeleme sağlayan Google Haritalar uygulamasının tarayıcıda ulaşılabilen versiyonudur. Google Moon (Google Ay) gibi Mars gezegeninin de gölgeli kabartmalarını, dolayısıyla yüksekliklerini ve kızılötesi uydu görüntülerini kullanıcıya sunar. İlk kez 2 Şubat 2019’da Google tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Google Mars, Arizona Devlet Üniversitesi içerisinde yer alan Mars Uzay Uçuş Tesisi’nde NASA’da görevli bilim adamları ile yapılan iş birliği ile birlikte Google Mars adı altında toplanan Mars meraklıları, Mars Global Surveyor ve 2001 Mars Odyssey’in katkıları ile oluşturuldu.

2 Şubat 2019’da Google Earth’ın 5. sürümü çıktığında Google Mars ilk kez ayrı bir küre şeklinde görülebiliyordu. Tarayıcı sürümünde görüntülerin çok daha yüksek çözünürlüklü olduğunu ve Mars arazisinin 3 boyutlu kaplamalarının bulunduğunu da söylemekte fayda vardır. Son derece yüksek çözünürlüklü görüntülerin bazıları Mars Reconnaissance Orbiterin HIRISE kamerasından orijinal olarak alınmıştır.

Son olarak yine Mars Landersden Mars Exploration Rover, Spirit, Opportunity ve Curisosity gibi çeşitli kameralardan da birçok farklı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmiştir. Mars’ın yüzeyini de tıpkı Google Maps’da yer alan Google Street View gibi izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *