Google Kullanamıyorum
20 May, 2019 20:54 tarihinde eklendi

Google Kullanamıyorum

Google Kullanamıyorum

Google tüm dünyada en fazla kullanılan arama motorlarından biridir. Aslında en kullanışlı arama motoru Google olarak gösterilebilir. Yine de Google kullanamıyorum diyen pek çok kişi bulunmaktadır. Google web dünyasında uçsuz bucaksız bir dijital ansiklopedi gibidir. Kullanıcılar kelime ya da kelime grupları ile aramalarını Google üzerinden yapabilirler. Ancak kullanıcıların pek çoğu arama motorlarının işlevlerini tam anlamıyla kullanamamaktadır. Bu yüzden aramalarından istedikleri sonuçları almakta zorluk çekmektedir.

Google kullanamıyorum diyenlerden iseniz yazımızı inceleyebilirsiniz. Google arama motorunda doğrudan arayacağınız kelime ya da kelime gruplarını arattığınız zaman aramadaki kelimelerin bulunduğu yazılara göre arama sonuçları listelenecektir. Bu sonuçlar içinde farklı bilgileri içeren sayfaların olması yani işinize yaramayacak bilgilerin de olmasına şaşırmamalısınız.

Google arama motorunda hedefinize daha yakın sonuçlara ulaşabilmek için yani istemediğiniz arama sonuçlarını eleyebilmek için arama parametreleri işinize yarayacaktır. Google arama motoru dünyada en fazla kullanılan yirmi bir arama motorunun içinde ilk sıradaki yerini korumaktadır. Google kullanamıyorum diyenler Google parametrelerinden yararlanabilir. Ancak bu parametreler içinde bazıları diğer arama motorlarında da kullanılır.

Google kullanamıyorum ne yapabilirim

Google arama sonuçlarından en iyisine ulaşabilmek için ( ), “ “,+, – gibi kelimelerin kullanımı aramalarınızı özelleştirebilir. Google parametrelerine göz atarsak en iyi Arama sonuçlarına ulaşabiliriz.

Site

Bu parametre ile istediğiniz bir site ya da uzantıya aradığınız kelimeyi eklerseniz ilgili sitede ya da ilgili uzantıda arama kelimesini arayabilirsiniz. Yani önce aradığınız sitenin adı ardından site ile ilgili arama kelimesini yazarsanız arama hedefinize daha yakın olursunuz.

Link

Bu Google parametresi ise bir URL için öteki sitelerin verdiği linkleri bulmanıza yardımcı olur. Bu şekilde arama yaparsanız domaine doğrudan verilen linkleri görüntüleme olanağınız olur.

Tırnak İşareti (“ “)

Aramanız iki ya da ikiden fazla kelimeden oluşuyor ise aramanızı tırnak işareti ile beraber yaptığınız takdirde, aramada kullandığınız kelimelerin geçmiş olduğu bütün sonuçlar yerine sadece yaptığınız kelime grubuyla ilgili tam olarak eşleşen sonuçları görebilirsiniz.

Yıldız işareti (*)

Google kullanamıyorum diyenler için bu parametrede oldukça faydalı olacaktır. Bu parametreyi yapacağınız aramanın başını hatırlayıp bazı yerlerini hatırlayamadığınız durumlarda kullanabilirsiniz. Yani aramanızda eksik kalan yerlerin daha kolay tamamlanmasını sağlar ve hedef aramanıza ulaşabilirsiniz.

Eksi (-)

Bu Google parametresi arama sonuçlarında istemediğiniz kelimelerin yer almamasına yardımcı olacaktır. Aradığınız hedefe ulaşmak için görmek istemediğiniz aramam hedeflerinin başına eksi işareti koyarak bunları saf dışı bırakabilirsiniz.

Related

Google arama motorunda bulmayı istediğiniz veri için devamcı şekilde karşınıza bir site çıkıyorsa, sizin aradığınız bu verilerden başkası ise ya da aynı konuyla ilgili farklı verilere ulaşmayı hedefliyorsanız “related” parametresi size yardımcı olacaktır. Google kullanamıyorum diyenler için bu parametre oldukça faydalı olacaktır.

Filetype

Bir doküman arıyorsanız arama sonuçlarının hangi uzantıda olmasını istiyorsanız o dosya uzantısı ile ilgili sonuçlara bu şekilde ulaşabilirsiniz. MS Word dosyası hedefiniz ise “filetype:docx arama motoru” yazarak aramanızı yaparsanız Google sizlere içinde arama motoru olan docx uzantılı dosyaları listeleyerek gösterir.

İnurl

Bu URL içinde arama yapmak isteyenler için son derece faydalı bir Google parametresidir. Aramanızı inurl:”baklava” şeklinde yaptığınız takdirde URL içinde sadece baklava olan arama sonuçları listelenir.

İntitle

Google arama motorunda sadece başlıkta arama yapmak isterseniz yani kelime ya da kelime grubu arama isteğiniz yoksa bu parametreden yararlanabilirsiniz. Aramanızı intitle:”baklava” şeklinde yaptığınız takdirde sadece baklava başlığı geçen sonuçlar listelenir.

Google kullanamıyorum diyenler yaygın kullanılan ve işlerine yarayacak bu Google parametrelerinden yararlanabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *