Google Fonts Nasıl Lokal Kullanılır?
22 Ara, 2018 2:50 tarihinde eklendi

Google Fonts Nasıl Lokal Kullanılır?

Google Fonts Nasıl Lokal Kullanılır?

Google Fonts Nasıl Lokal Kullanılır?

Web fontlarını en fazla kullananlar web tasarım ile ilgilenenlerdir. Web fontları sayesinde site çevirisi yapılabilir, metinler çevrilebilir ve kolayca zoom yapılabilir. Etkileyici olan ve avantaj bakımından grafik fontlar ile kıyaslandığında daha üstündür. Son zamanlarda tasarımcıların sıklıkla ve en çok kullandığı hizmet Google Fonts’dur. SEO’ya olumlu etkiler sağlayan Google Fonts Google tarafından çetin şeklinde okunan fontlar bulundurur.  Peki, Google Fonts nasıl lokal kullanılır? Google Fonts’u kullanmak için yapılacak ilk adım Google Fonts sitesine girmek ve buradan metin ve başlıklarda hangi font kullanılmak isteniyorsa onu seçmektir.

Font sol altındaki ileri butonu tıklanır. Fontların sağ üst kısmında kırmızı görünen artı işaretine tıklanarak Google web fontları eklenir. Bu bölüme birden fazla font eklenebilir.

Google Fonts Kullanım Kolaylığı

Fontun web sitesine eklenmesinden sonra Google Fonts nasıl lokal kullanılır? Fontun eklenmesinin ardından çıkan siyah renkli Families Selected butonu burada işlemin diğer adımıdır.

Bu butona tıklanarak bir pencere açılması sağlanır. Bu pencere head tag kodunu size verir. Link ile başlayan kodun head kodları arasında eklenmesi gerekir. Bir yazıya bu fontları aktarmak için CSS kodu gerekir. Bu kodun eklenmesi ise başlığın ya da yazının üzerine gelinerek class ya da style etiketine Specify CSS kodunu eklemektir. Bu sayede metinde Google Fonts kullanılmış olur.

Google Fonts Yazıya Ekleme

Fontların bir metinde kullanılabilmesi için o fontun bilgisayarda bulunması gerekir. Eğer font bilgisayarda yüklü değilse font görüntülenemez. Bu nedenle de fontları çevirme işlemine ihtiyaç duyulur. Fakat buna son veren bir servis olarak Google Fonts fontların bilgisayara yüklenme zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Google Fonts nasıl lokal kullanılır? Google Fonts içerisinde 800’ü aşkın Fonts ailesi barındırır. Ücretsiz kullanım imkânı sunan Google Fonts arasında bir font seçilerek kullanılmaya başlanır. Standart fontlar tercih edilebileceği gibi farklı fontlar da yazılara eklenebilir. Open Sans en fazla tercih edilen fontlardan biridir. Open Sans font ailesi seçilerek font’un sağ köşesinde yer alan artı işareti de seçildiğinde embed kodu girilerek font kullanılabilir. Costomize tab tuşuna basıldığında font ailelerinin dil paketleri kolaylıkla görüntülenebilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *