Google Akademik nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır
30 Eki, 2018 13:24 tarihinde eklendi

Google Akademik nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır

Google Akademik nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır

Dünya devi ve her alanda bir numara olmayı başaran Google, İngilizce adıyla Google Scholar, Türkçe adıyla Google Akademik üzerinden akademik yayınları arama olanağı sunuyor. Verimli ve bilinçli olarak kullanıldığında oldukça yararlı olan Google Akademik, bilimsel ve akademik yayınları ayağınıza getiriyor. Bahsettiğimiz arama sayfasının google.com değil, scholar.google.com olduğunu söylemekte fayda var. Eğer bir üniversitenin kaynaklarına sınırsız olarak erişemiyorsanız, Google sayesinde neredeyse dünyadaki tüm üniversitelerin kaynaklarına erişebilirsiniz.

Google’ın neredeyse her ürününde kolaylığın ön plana çıktığını görebiliyoruz. İstediğimiz makale ya da konu başlığını yazarak binlerce sonuca yine bu arama motorunda da erişebiliyoruz. Özellikle tez yazımında, öğrenciler için bulunmaz bir nimet olarak öne çıkıyor. Bu kısımda bulunan sonuçları belli filtreler kullanarak sıralayabilir ve sonuçları rastgele almanın da öne geçebilirsiniz. Özellikle alıntılama özelliği gerek bir araştırmada gerekse bir makale ya da tez yazımında fazlasıyla yardımcı oluyor. Örnek vermek gerekirse; Bir konuda makale yazıyorsunuz ya da araştırma yapıyorsunuz diyelim. Anahtar kelimemiz veya konumuz ile arama yaptıktan sonra alıntılama bölümüne tıklayarak bu konuda en çok atıf yapılan makaleyi ve bu makalelerin yazarını görebilirsiniz. Hem güncel konuları takip etmek için yararlı olan alıntılama özelliği, bu özelliğinin yanı sıra hangi konunun arattığınız kelimede en popüler olduğunu da ortaya çıkarıyor. Örneğin günümüzde en çok atıf yapılan ve en popüler bilim dergisi Nature olarak görünüyor.

Google Akademik üzerinde gezinirken önünüze çıkan her pdf dosyasını indirmek zorunda değilsiniz. Bunlar için de Google tarafından özel olarak hazırlanan kullanıcı kitaplığı bulunuyor. Daha sonra okuyacağınız ya da okuyup faydalanacağınız makaleyi, tekrar bulmak için uğramadan kitaplığınıza ekleyebiliyor ve daha sonra kullanabiliyorsunuz.

Google’ın hayatımıza girmesiyle birlikte bildirimler de bizlerle daha fazla birlikte olmaya başladı. Her hafta, her gün ya da her ay gibi periyotlarda haberdar olmak istediğiniz konular için uygun ayarları seçerek Google tarafından size uyarı gelmesini sağlayabilirsiniz. Araştırmalarınız ile alakalı anahtar kelimeleri kullanarak uyarı oluşturabilirsiniz. Google Akademik içerisinde genelde İngilizce içerikler olsa da Türkçe makale kaynakları da azımsanamayacak düzeyde fazla. Google Akademik‘in tek eksik noktası ise henüz Türkiye’de çok fazla kullanılamaması olarak görünüyor.

 

Son olarak toplamamız gerekirse, Google Akademik kullanarak makale özetlerine, çok derin kaynaklara ulaşabiliriz. Arama motorlarından daha etkili sonuçlara ulaşabildiğiniz Google Akademik ile tek taşla birden fazla güvercin vurabilirsiniz.

Google Akademik’in ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını açıkladıktan sonra, dilerseniz resimli olarak birkaç kullanım örneğini inceleyelim.

Not: Resimleri tam boyutlu görmek ve detaylı incelemek için üzerine tıklayabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *