Google Duo, Uygulamaya Sahip Olmayan Kişileri Aramanıza Olanak Tanır
28 Eki, 2019 16:01 tarihinde eklendi

Google Duo, Uygulamaya Sahip Olmayan Kişileri Aramanıza Olanak Tanır

Google Duo, Uygulamaya Sahip Olmayan Kişileri Aramanıza Olanak Tanır

Google Duo İle Uygulamaya Sahip Olmayan Kişiler Aranabilir mi?

Özlediğin zaman, bir şey soracağın zaman onu arayarak birçok şeyi halledebilirsin. Cep telefonları hayatımızın en önemli yerinde ve iletişim kurabilmemizi sağlayan en teknolojik cihazdır.  Özellikleson yıllarda görüntülü arama çok popüler olmuştur. Dünya’nın diğer ucundaki kişiler ile görüntülü konuşabilmenin mümkün olması teknolojinin ne kadar ilerlediğinin bir sonucudur. Google gelişen teknoloji ile yeni uygulamalar geliştirmekte ve bunu insanlığın hizmetine sunmaktadır. Google’ın yeni geliştirdiği uygulaması olan Google Duo görüntülü arama için geliştirilen bir uygulamadır.2016’da ilk defa yayınlanan uygulama basit ara yüzü sayesinde kullanıcıların ilgisini çekmiştir. Amerika’da ücretsiz uygulamalar içinde birinci sırada yer almıştır. Uygulamanın yapıldığı ilk günden bugüne kadar yaptığı her güncelleme mükemmel bir uygulama haline geldi.  Diğer görüntülü arama uygulamalarına nazaran kullanımı daha kolay bir uygulamadır. Ve yeni özellikler eklenmeye ve uygulama geliştirilmeye devam edilmektedir.

Google Dünyasının Yeni Üyesi: Google Duo

En yüksek kalitede görüntülü konuşma hizmeti veren Google Duo ile sadece görüntülü konuşma yapılmamaktadır. Aynı zamanda sesli aramada yapılması mümkündür. Eğer görüntülü arama yapamıyorsanız sesli arama özelliği ile aramak istediğiniz kişi ile konuşabilirsiniz. Siz bir arkadaşınızı Google Duo uygulaması ile aradınız ancak cevap vermedi. Bu bir sorun oluşturmamaktadır. Aradığınız kişinin size geri dönüş yapması için görüntülü bir mesaj bırakır ve size geri dönüş yapmasını hatırlatır.

Google Duo Nasıl Kullanılmaktadır?

Google Duo’yu, Google Play Store’dan ve  AppStore’da bir  uygulama olup rahatlıkla indirip cep telefonunuza  ve tabletlerinize kurabilirsiniz. İndir butonuna bastıktan sonra kullanım koşullarını ve izinleri kabul etmeniz gerekmektedir. Bu koşulları kabul ettikten sonra cep telefonunuza bir mesaj gelecektir. Bu mesajın gelmesinin nedeni doğrulama yapabilmek içindir. Mesaj doğrulamasını yaptıktan sonra uygulama cep telefonunuzdaki rehbere kolaylıkla ulaşıyor. Telefonunuz ekranında uygulama kısmında video görüşmesi simgesine dokunmanız ile rehberde bulunan bütün kişiler sırayla geliyor. Ve size kalan rehberinizden aramak istediğiniz kişiyi seçip sadece aramak kalıyor. Bu aramanın yapılabilmesi için bir koşul vardır. Aradığınız kişinin telefonunda da Google Duo uygulamasının da yüklü olması gerekmektedir.

Yapmak istediğiniz arama internet üzerinden yapılmaktadır. Yani ya wifi bağlantısı kurmanız veya mobil verinizin açık olması gerekmektedir. İnternet bağlantısı olmadan görüntülü arama yapamazsınız.  Ama Duo düşük ağ bağlantılarında bile yüksek çözünürlük sunarak görüntülü arama yapılmasını sağlamaktadır. Biri ile görüşme esnasında kameralar arası geçiş yapmak yani arka ve ön kamera arası geçiş yapabilirsiniz. Mikrofonu açıp kapatabilme gibi ayarları da bulunmaktadır.

Google Duo’nun En Dikkat Çeken Özelliği: Tık Tık

Google Duo uygulaması da çeşitli özellikleri bulunmaktadır. En yüksek kaliteli görüntülü konuşma uygulaması olarak kendini tanıtmaktadır. Hem basit hem de güvenilir bir uygulamadır. Sadece tek bir dokunuş ile aramak istediğiniz kişi ile hemen konuşmaya başlayabilirsiniz. Basit bir ara yüze sahiptir. Bunların dışında en dikkat çeken özelliği ise Tık Tık özelliğidir. Bu özellik şu işe yaramaktadır. Siz karşı tarafı aradığınız zaman karşı taraf daha aramayı yanıtlamadan sizi ekranda görüyor.  Bu özelliğin kapatılma seçeneği ile sunulmuştur. Eğer bu özelliği sevmediyseniz ya da istemezseniz Ayarlar bölümünden Tık Tık özelliğini kapatmanız mümkündür.

Google Duo Ücretli Mi?

Google Duo ücretsiz bir uygulamadır. Herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Kendi numaranız üzerinden bir ücret ödemeden, cep telefonu veya tabletiniz ile internet üzerinden görüntülü konuşabilmek için geliştirilmiş bir uygulamadır.

Google Duo Güvenli Mi?

WebRTC teknolojisini Google Duo bu teknoloji sayesinde diğer uygulamalara oranla daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.  Ayrıca sahip olduğu uçtan uca şifreleme tekniği ile yapılan görüşmeler iki kişi arasında şifrelenmektedir. Görüşme şifrelendiği için diğer üçüncü kişiler hiçbir veriye ulaşamaz.  Güvenli ve basit bir uygulama olması popülerliğinin artmasında en önemli özellikleri olarak görülmektedir.

Google Duo Hesabını Silme

Her uygulamada olduğu gibi Google Duo hesabını silme seçeneği de mevcuttur. Bu uygulamayı silerken ana ekranda bulunan üç noktaya basınız. Buradan ayarlar menüsüne girerek “Telefon numarasının kaydını iptal et” komutunu seçerek hesabınızı kapatabilirsiniz. Hesap kapatıldıktan sonra artık Duo’da arama yapamazsınız ve biri sizi bu uygulama üzerinden aramak isterse arama alamayacaksınız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *