Google Artı (Google Plus, Google+, G+)
31 Mar, 2019 17:53 tarihinde eklendi

Google Artı (Google Plus, Google+, G+)

Google Artı (Google Plus, Google+, G+)

Google Artı

Google Artı, Google Plus, Google+, G+ gibi isimlerle bildiğimiz tam olarak içeriğini bilmesek bile kullandığımız Google Artı, bir Google ürünü olup, Google tarafından yönetilir. Google Connect, Gmail, Picasa, Gtalk gibi oldukça geniş içeriğe sahip bir sosyal ağ olan Google Plus ayrıca kimlik doğrulama hizmeti vermektedir. Genel olarak Google+ Google tarafından sunulan bütün hizmetlerin birleşiminden meydana gelmiştir.

Google Artı Facebook sosyal ağına oldukça benzerdir. Facebook’ta olduğu gibi bu sosyal ağda da video ve fotoğraf paylaşımı yapılmakta ve beğenilmektedir. Ancak bütün sosyal ağlarda olduğu gibi Google Artı ağında da avantajlı ve farklı özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri çoklu konferans biçiminde video görüşmelerinin yapıldığı Hangoust hizmetidir. Bu özelliğin kullanıcıları sunulduğu dönem Twitter ve Facebook üzerinde bu özellik yoktu. Bununla kullanıcılar aralarındaki mesafeyi aşmışlardır. Google Artı iki kişiden fazla kişilerle aynı zamanda videolu görüşme olanağı sağladığından şirketler Google+ üzerinden tele konferanslarını gerçekleştirmeye başlamıştır.

Google tarafından Google Artı 28 Haziran 2011 tarihinde ilk kez duyurulmuştur. 20 Eylül 2011 tarihinde ise 18 yaşından büyük kullanıcıların gerçek isimlerini kullanarak üye olmasını ve bu hizmetten yararlanmasını sağlanmıştır.

Google Artı Google Profiller üzerine inşa edilen Google Buzz ve diğer uygulamalar ile entegre çalışma sistemine sahip bir hizmettir. Google Plus çevreler, konular, sohbet odaları, video gibi sosyal ağlarda yeni özellikleri de içermektedir. Mobil cihazınızın ya da bilgisayarınızın olması halinde bu hizmeti kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Artı Nasıl Kullanır

Google Artı sosyal ağ platformu olarak kullanıcılara sunulmuştur. Arkadaş edinildiğinde onlarla haberleşme, mesajlaşma, çeşitli etkinlikler düzenleme, fotoğraf ve video paylaşımı, videolu sohbet etme gibi hizmetler alınabilir. Google+ hizmetinin kullanımı sırasında bazı terimlerin de bilinmesi gerekir. Bu terimler hizmeti kullanırken sizlere çok yardımcı olacaktır.

Akış: Bu bütün gönderilerin medyaya sunulduğu, görüntülendiği, yayıldığı ana sayfadır. Gönderiler internet bağlantılarını, videoları, fotoğrafları, metinleri yani kısaca sosyal medyada temel kabul edilen unsurlardır. Çevrelere ekli olan kullanıcılar, sayfaların güncellenmesi tarih ve saate göre sıralanmakta ve kullanıcıya görünmektedir. Bir anlamda sizin güncellemelerinizi çevrenizde eklediğiniz kişilerin görmesi sağlanır.

Çoklu Video Sohbet: Google Artı uygulamasının en avantajlı ve dikkat çeken özelliği budur. Bu özellik sayesinde ikiden fazla kişi ile görüntülü sohbet yapabilirsiniz. Bu kişilerin sayısı en fazla 10 kişi olabilir. Dünyanın her yerinden en fazla 10 kişi ile görüntülü konuşma yapılabilir. Bu özellikte aynı çevreler gibi ilklerden biridir. Bunu ister gizleyerek ister açık şekilde kullanabilirsiniz. Bu özelliğin ilk kez kullanımı 21 Eylül 2011 tarihinde olmuştur.

Sohbet: Android, IOS ile SMS destekli olan bütün cihazlarda bu özellikle kullanılabilir. Hem çevrelerde ekli olan kullanıcılarla hem de iGoogle, Google Talk gibi uygulamalarda ekşi kullanıcılarla sohbet olanağına sahip olabilirsiniz. Bunun dışında WhatsApp gibi ağlardaki gibi fotoğraf paylaşımı yapılabilir.

Çevreler: Google Artı tarafından sosyal ağ platformuna kazandırdığı bir yenilik çevrelerdir. Bu takip edilen kullanıcıların tercihlere bağlı olarak farklı gruplarda yer almasını sağlar. Böylece farklı özellikleri olan ya da sektörden olan kullanıcılar aynı çatı altında toplanabilir. Bu kullanıcıların hepsini rahatça takip etmek, inceleme yapmak için kolaylık sağlayan bir özelliktir. Kullanıcılar bunu tercihlerine göre ya da grup özelliklerine göre sınırlayabilir ve kişiselleştirebilir.

Hızlı Yükleme: Google Artı hesabına mobil cihazlar ile çekilen videolar ve fotoğraflar ister açık ister gizli şekilde otomatik olarak yüklenir. Fakat bu uygulamadan sadece mobil cihazında Google Plus yüklü olan kullanıcılar yaralanabilir. Görseller ilk yüklendiğinde kimse tarafından görünmez. Kullanıcı kişi buna izin verdiği takdirde diğer kullanıcıların bu video ve fotoğrafları görebilmeleri mümkün olur.

Konular: Kullanıcıları ilgilendikleri ve daha önce tanımlanan konuları takip edebilir, bu konular hakkındaki güncellemeleri inceleyebilirler.

+1: Google Artı uygulamasında bu özellik beğenme şeklidir. Google tarafından sunulan ve uygulamalarda kullanılan bu özellikte beğen butonu +1 şeklinde bulunmaktadır. Bu şekilde beğenilen sayfalar Google tarafından listelenir ve sunulabilir.

Sayfalar: Google Artı uygulamasında sayfalar özelliği sayesinde özel işletmeler ve kurumlar da bu sosyal ağa dâhil olmuştur.

Etkinlikler: Bu uygulama ile toplantı, gezi gibi etkinlikler düzenlenebilmektedir.

Oyunlar: Google Artı tarafından sunulan oyun özelliği Facebook gibi platformlara nazaran kullanıcılara daha az bildirim göndermektedir.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *