Google Arama Tüyoları
4 Eyl, 2019 12:54 tarihinde eklendi

Google Arama Tüyoları

Google Arama Tüyoları

Hayatımızın bir parçası haline gelen bilgisayarlar ve akıllı telefonlar sayesinde ve tabii Google ile birlikte her şeyi öğrenmek mümkün hale geldi. Bir adresten tutunda, otobüs kalkış saatine, gün boyu yaşanacak sıcaklık değişimlerine, bir içeceğin tarifine veya nöbetçi eczanelere kadar birçok şeyi teknoloji, dijital uygulamalar ve internet sayesinde öğrenebiliyoruz. Bir şarkıyı veya sanatçıyı arayabiliyor, bir dilden diğerine çeviri yapabiliyoruz. Ama bu kadar çok bilginin içinde bilgiye en kısa ulaşma yolunu biliyor muyuz? Ya da şöyle söyleyelim, Google arama tüyoları hakkında ne biliyoruz? Daha yetkin bir arama yapmak için kullanabileceğimiz bazı ipuçları var.

“|” Simgesini Kullanın

“Veya”,” Ya da”, “/” Yerine “|” simgesini kullanarak tam olarak hatırlayamadığınız bir aramayı sonuçlandırmak için kullanabilirsiniz. Benzer isme sahip ürünleri veya kişileri ararken “|“ simgesini kullanarak bir arama sonucunda birden fazla sonucu bir arada görebilirsiniz. Bu simgeyi kullanarak daha verimli sonuçlar elde edersiniz.

~” Simgesini Kullanın

“ ~ “ Simgesi yakın anlamlı veya eş anlamlı kelimeler konusunda size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Birçok kelimenin birden çok anlamı veya yakın anlamda kelimeler bulunmaktadır. Google da arama yaparken bu simgeyi kullanarak daha verimli bir arama gerçekleştirebilir ve daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

“ * ” Simgesini Kullanın

“*”İşaretini kullanmak hatırlamadığınız kelimelerle yapacağınız aramalarda size kolaylık sağlayacaktır. Google arama tüyoları arasında yer alan bu ipucu, bir arama yaparken aklınıza o anda gelmeyen kısım için kullanılır. “*” işaretini aramanızda kullandığınızda Google en doğru kelimeleri seçerek “*” yerine gelebilecek kelimeler ile size bir dizin oluşturur.

“+” İşaret ile Arama

Arama yapacağınızda Google arama tüyoları arasında yer alan “+” işaretini bir kelimenin önünde kullanırsanız arama sonuçlarınız içinde o kelimenin mutlaka bulunduğu sonuçlar sıralanacaktır. Bu yöntem de birden çok kelime ile yaptığınız aramalarda önüne “+” koyduğunuz kelime ön plana çıkacaktır.

“-“ İşareti İle Arama

Bu arama tüyosunu kullanarak Google da arama yaptığınız bir kelimenin önüne “-“ işaretini koyarak onun arama konusundan çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin çocuk kıyafetleri ile ilgili arama yapıyorsunuz ancak ayakkabı aramıyorsunuz. Ayakkabının önüne “-“ işaretini koyarak arama sonuçlarından bu seçeneğin çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Aramanın Tamamını Bulmak

Aradığınız birkaç kelimeden oluşan bir konu ise ya da bir cümlenin tamamını ve kelimeler aynı yerinde olacak şekilde bulmak istiyorsanız bu tüyo işinize yarayacak. Aradığınız cümleyi tırnak (“ “) içinde yazarak arayın. Örneğin; “Aysel git başımdan ben sana göre değilim” diye ararsanız Atilla İlhan’ın bu ünlü şiirine ulaşırsınız.

“…” ile Arama Yapmak

Her hangi bir makale ya da haber ararken belirli bir tarih aralığında arama yapmak istiyorsanız Google arama tüyoları kullanarak arama yapmanız daha verimli olacaktır. Tarih aralığının içine “…” yerleştirerek en verimli sonuçları alabilirsiniz. Örneğin; 2016 -2018 arasında yaşanan trafik kazalarını araştırıyorsunuz. 2016…2018 olarak arama yaptığınızda bu tarihler arasında yaşanan trafik kazaları ile ilgili haberleri bulabilirsiniz.

Google arama motoruna dair ayrıntılı bilgilere sahip olmak;  söz konusu arama motoru vasıtasıyla çok daha hızlı ve isabetli bir şekilde arama yapmanızı da mümkün kılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *