Instagram Fotoğraflarımı Google Arama Sonuçlarından Nasıl kaldırırım?
9 Eki, 2019 14:45 tarihinde eklendi

Instagram Fotoğraflarımı Google Arama Sonuçlarından Nasıl kaldırırım?

Instagram Fotoğraflarımı Google Arama Sonuçlarından Nasıl kaldırırım?

Hepimizin kullandığı ve bize faydalı olan Google bazen can sıkıcı olabiliyor. Google ’de hepimiz adımızı soyadımızı aratıp acaba fotoğrafımız, bilgilerimiz var mı diye bakmışızdır. Çoğu zamanda bizle alakalı sonuçlar çıkmıştır. Bu durumdan çoğumuz rahatsız olmaktadır. Peki  Instagram fotoğraflarımı Google Arama sonuçlarından nasıl kaldırırım? Sorusuna cevap arayanların Google üzerinde yapacağı çalışmalar neler olmalıdır?

Öncelikle Google arama sonuçlarına kendi adımızı soyadımızı yazıp aratalım. Sonuç bulunamayabilir. Ama bu fotoğrafımız yok demek değildir. Çünkü Google fotoğrafları kendi veri tabanlarından anahtar kelimelerle çeker. Ve sizin adınıza değil de sosyal medyada ki kullanıcı isimlerinize veya şehrinize göre kaydetmiş olabilir. Başka bir ihtimal ise Google ait olmayan web sitelerinden gelebilir. Yani sizin ad ve soyadınız ile üye olduğunuz herhangi bir site de bu durumu etkilemektedir. Peki web sitesinden gelip gelmediğini nasıl anlayacağız? İlgili sonuçlarda fotoğrafınıza tıkladığınız zaman resim daha büyük bir şekilde açılacaktır. Büyük olan fotoğrafa bir daha tıkladığımız zaman sizi herhangi bir web sitesine gönderecektir. Fotoğrafınızın kullanıldığı web sitesi budur. Eğer ki bu fotoğraf herhangi bir web sitesinden geliyor ise nasıl kaldırırız? Veya sosyal medya hesabınızda bulunuyorsa Instagram fotoğraflarımı Google Arama sonuçlarından nasıl kaldırırım? Gibi sorulara cevap bulunması gerekmektedir.

 

Web sitesinden fotoğraf kaldırma

 1. Web sitesine kayıtlı iseniz profil fotoğrafını kaldırıp adınızı da takma bir ad yapın. Sizden tamamen alakasız olan bir takma ad yapabilirsiniz. Örneğin Bilgi canavarı, okumayı seven, kullanıcı14 vs. gibi. Fotoğrafınızı kaldırmak içinse Ayarlar> profilim ya da bilgilerim> fotoğraf kaldır, değiştir, sil vs. kullanabilirsiniz. Çoğu web sitesinde işleyiş bu şekildedir. Bunlardan hiçbirine gerek yok üyeliğim de kalksın diyorsanız hesabınızı silmelisiniz.
 2. Eğer ki ilk maddeyi tamamen yaptıysanız tekrardan Google fotoğraflardan kendinizi aratmalısınız. Muhtemelen fotoğraf silinecektir. Eğer ki silinmediyse birkaç gün beklemelisiniz. Çünkü hem Google hem web sitesi birkaç gün içinde kendini güncelleyecek ve fotoğrafınız olmadığı için resmi göstermeyecektir.

Birkaç gün beklediniz hala fotoğrafım Google arama sonuçlarında çıkıyor diyorsanız ise web sitesinin sahibi ya da moderatörleri ile görüşmeniz gerekmektedir. Web sitesinin iletişim kısmında bulunan telefon numaralarından arayabilir ya da mail yollayabilirsiniz. Mail yollamak sizin için daha iyi olacaktır. Mail yollarken ise konuyu yazıp fotoğraflarınızın kaldırılmasını isteyin. Geri dönüşten sonra konuşarak fotoğrafınızı kaldırabilirsiniz.

İletişime geçtim hala cevap gelmedi diyorsanız;

İletişime geçtikten sonra herhangi bir geri dönüş almadıysanız fotoğrafı şikâyet edin. Google arama sonuçlarındaki fotoğrafınıza tıkladıktan sonra sağ altta geri bildirim gönder yazısına tıkladığınız zaman önünüze bir pencere açılacaktır. Sorununuzu anlatın veya fikirlerinizi paylaşın yazan kutucuğa fotoğrafınızın kaldırılmasını istediğini web sitesinin geri dönüş sağlamadığını yazın ve gönderin. Eğer ki daha fazla bilgi verip göndermek istiyorsanız şu bağlantı ile (https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905) fotoğrafınızı gerekli adımları izleyerek şikayet edebilirsiniz.

Peki kişisel web sitelerinden harici bir sayfada görünüyor isek örneğin Facebook, Instagram fotoğraflarımı Google Arama sonuçlarından nasıl kaldırırım?

Google arama sonuçlarında fotoğraflarım çıkıyordiyor isek bunu web sitesi için anlatmıştık. Şimdiyse sosyal medya araçları için bunu anlatacağız. Genellikle fotoğraflarımız Google fotoğraflara sosyal medya yüzünden düşüyor. Hepimizin de sosyal medya genellikle kullandığı bir yer olduğu için Google fotoğraflara düşmemiz çok normal. Ama Google ’in tersine sosyal medyadan fotoğraflarımızı gizlemek çok daha kolay. Şimdi gelin kendimizi Google fotoğraflarda arattığımız zaman çıkan sonuçlar web sitesinde değil de herhangi bir paylaşım sitesindeyse yapmamız gerekenleri anlatalım.

Google Fotoğraflarından İnstagram fotoğrafları kaldırma

Öncelikle İnstagram kullanıyor isek Google fotoğraf arama sonuçlarına kullanıcı adımızı yazalım. Çıkan sonuçlarda fotoğrafımız var ise bunu birkaç yoldan çözebiliriz.

 • İnstagram profilinizi gizleyin. İnstagram Profili açık olan kullanıcılar Google fotoğraflarda daha çok çıkar. Çünkü sizin yüklediğiniz her fotoğrafta kullanıcı adınız anahtar bir kelimedir. Bunun sonucunda Google veri tabanı siz adınızı arama yaptığınızda, sayfanızda sıklıkla bulunan kullanıcı adınızı ilk sıraya yerleştirir. Bu sayede Google fotoğraflarda ilk başta çıkarsınız. İnstagram profilinizi gizlemek için öncelikle telefonunuzdan İnstagram uygulamasına giriş yapın. Profilime tıkladıktan sonra sağ üstte bulunan yatay üç çizgiye tıklayıp sağ altta bulunan ayarlar kısmına tıklayın. Gelen ekranda Gizlilik yerine tıklayıp bağlantılar bölümünde bulunan hesap gizliliğine tıklayın. Son olarak gelen sayfada bulunan yuvarlak butona tıkladığımızda hesabımız gizlenmiş olacak.

Hesabınızı gizlediğiniz zaman artık hesabınız dışardan yani Google tarafından görünemediği için sizi Google fotoğraflardan kaldıracaktır. Peki hesabı gizlememize rağmen hala çıkıyorsa bu durumda Instagram fotoğraflarımı Google Arama sonuçlarından nasıl kaldırırım? Konusunda destek almalısınız

İnstagram Kullanıcı adı değiştirin. Çoğumuzun kullanıcı adı isim ve soy isim ile oluyor. Bu yüzden Google fotoğraflarda kendimizi arattığımızda en alakalı bağlantı olan profilimiz en başta çıkıyor. Çünkü Google daha önce de dediğimiz gibi anahtar kelimelerle en bağlantılı olan kelimeleri bize gösteriyor. Kullanıcı adımızı örneğin mustafakemal yerine m.kemal, mustafa.k, gibi değiştirebiliriz. Bu sayede Google fotoğraflarda kendimizi arattığımız zaman Google bizim adımız ve soyadımız ile bir bağlantı bulamadığı için istemediğimiz fotoğrafı bize göstermeyecektir.

Kullanıcı adını değiştirdik hala görünüyor ise birkaç gün beklememiz gerekiyor. İnstagram ve Google kendi güncellemelerini yaptığı zaman fotoğraf kalkacaktır. Peki birkaç gün beklememize rağmen hala gözüküyorsak ne yapmalıyız?

 • İnstagram Profil fotoğrafınızı değiştirin. Uzun zamandır aynı profil fotoğrafınızı kullanıyor iseniz Google bunu kendi veri tabanına kaydetmiş olabilir. Profil fotoğrafınızı değiştirmek için İnstagramı açtıktan sonra profilim kısmına gelin. Daha sonra profilimi düzenle yazısına tıklayıp açılan yeni sayfada profil fotoğrafını değiştire tıklayın. Yeni bir profil fotoğrafı seçebilirsiniz ya da profil fotoğrafınızı tamamen kaldırabilirsiniz. Herhangi birini seçtikten sonra sağ üstte bulunan tik ile değişikliklerinizi kaydedebilirsiniz. Bu sayede kayıtlı olan fotoğrafınız Google tarafından herhangi bir URL ile ilişkilendirilmediği için silinecektir.

Peki fotoğrafımı da değiştirdim hala gözüküyor diyorsanız birkaç gün daha bekleyin. Hala sonucumuz değişmemiş ve Google fotoğraflarda çıkmaya devam ediyor isek ne yapmalıyız?

 • İnstagram Profilinizi tamamen silin. En son çözüm olan profilinizi silmek sizi Google fotoğraflardan kaldıracaktır. Yeni bir hesap açıp, kullanıcı adi sadece isim ve soy isim olmayan yeni bir profil açın. Takip ettiğiniz insanları unutmamak için ilk hesabınızdaki tüm insanları takip edebilirsiniz. Daha sonra ilk açtığınız profili silin. Bunun için;
  1. Öncelikle şu linke tıklayıp İnstagrama giriş yapın. https://instagram.com/accounts/remove/request/
  2. Açılan sayfada karşınıza çoktan seçmeli bir alan çıkacaktır. Burada İnstagram hesabınızı neden silmek istediğini soracak. Size en uygununu ya da herhangi birini işaretleyip ileri sayfaya gidin.
  3. Son olarak açılan sayfada karşınıza gelen kutucuğa İnstagram şifrenizi yazmanız gerekiyor. Bunu da yazdıktan sonra “Hesabımı kalıcı olarak kapat” butonuna bastığımızda hesabımız tamamen silinecektir.

İnstagram da hesabımızı tamamen sildiğimizde büyük ihtimalle Instagram fotoğraflarımı Google Arama sonuçlarından nasıl kaldırırım? Konusunda sonuca ulaşmış olacaksınız.Bu sayede bizimle alakalı olan bir fotoğraf çıkmayacaktır. Tabi bunun için tekrardan birkaç gün beklememiz gerekiyor.

Google Fotoğraflarından Facebook fotoğrafları kaldırma

Facebook hepimizin kullandığı daha popüler bir medya aracı. Eğer ki Google fotoğraflarında Facebook fotoğraflarımız çıkıyor ise birkaç yoldan bunu da çözebiliriz. Öncelikle İnstagramın tersine Facebook fotoğraflarımız daha çok çıkar. Çünkü Facebook bizim ad soyadımızı sayfa içerisinde çok daha fazla kullanır. Bunun sonucunda da Google fotoğraflarda kendimizi arattığımızda en başta çıkarız. Peki Facebook için ne yapmalıyız?

 • Facebook hesabınızı gizleyin. Bununla beraber paylaştığınız ve web sitelerinin sizi bulmasını engelleyin. İnstagram gibi Facebook’da sizin adınızı soyadınızı anahtar kelime yapar. Bu yüzden hesabınızı gizlemek ve ayarları değiştirmek birinci çözüm yolunuz olacak. Facebook hesabınızı gizlemek ve ayarlarınızı görmek için;
  1. Facebook’u açıp Gizlilik Ayarları ve Araçlarına tıklayın.
  2. Gelen sayfada senin hareketlerin bölümündeki sorulara düzenle deyip Sadece ben kısmını seçin.
  3. Altta bulunan İnsanlar seni nasıl bulabilir ve seninle nasıl iletişim kurabilir bölümünden size uygun olmayanları sağdan düzenle yazısına tıklayarak kaldırın.
  4. Daha sonra soldan Zaman tüneli ve etiketleme yazısına tıklayın.
  5. Buruda bulunan sorulara istemediğiniz hareketleri sadece ben olarak düzenleyin.
  6. Alt kısmında bulunan etiketleme bölümüne Sadece ben daha uygun olacaktır.
  7. Onay kısmından da istemediğiniz kapalı olarak değiştirin.
  8. Sol taraftan bu sefer Herkese açık gönderiler yazısına tıklayalım.
  9. Buradaki seçeceklerimiz çok önemli. Profilimizi buradaki Herkese açık profil bilgileri kısmından herkese açık yerine Arkadaşları seçelim. Daha sonra kaydedip çıkalım.

Bunların hepsini yaptıktan sonra profilimiz tamamen gizlenecek ve dışarıdan görünmeyecektir. Google ‘de ilgili arama sonuçlarında fotoğrafımızı göremediği için istemediğimiz fotoğraf artık görünmeyecektir. Facebook’un gizlilik hakkında daha çok ayarı için şu bağlantıdan https://tr-tr.facebook.com/help/393920637330807?helpref=faq_content neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Peki hesabımızı gizlediğimiz halde fotoğrafımız hala gözüküyor ise ne yapmalıyız?

 • Facebook kullanıcı adınızı değiştirin. İnstagram ’da olduğu gibi burada da kullanıcı adımızı değiştirmek bizi Google fotoğraflarından kaldıracaktır. Bunun için Facebook’da ayarlar kısmına tıkladığımızda önümüze açılan ilk sayfada adın yazan yeri düzenleye tıklayıp adınızı değiştirin. Ama unutmayın Herhangi bir isim değişikliğinden sonra bir daha isim değiştirmek istediğinizde 60 gün beklemeniz gerekiyor.
 • Adımızı değiştirdikten sonra altta bulunan kullanıcı adımızı da değiştirmeliyiz. Sağ tarafta düzenle yazısına tıklayarak isim ve soy isimden alakasız bir şey yapmalıyız.

Peki adımızı değiştirdiğimiz halde hala gözüküyorsak ne yapmalıyız?

 • Facebook profil fotoğrafımızı gizlemeyi anlatmıştık. Gizlememize rağmen hala gözüküyor ise bir süre bekledikten sonra profil fotoğrafımızı değiştirmeliyiz. Bunun içinde profilimize tıkladıktan sonra sol üstte büyükçe bulunan fotoğrafımıza tıklayıp yeni bir profil fotoğrafı aktarabiliriz.

Profili fotoğrafınızı değiştirmenize rağmen hala fotoğraf duruyor ise Google fotoğraflardan Facebook resminize çift tıklayıp hangi fotoğrafınız olduğunu bulun ve o fotoğraf nerede kullanılıyor ise örneğin; etiketlendiğiniz bir fotoğraf olabilir. O fotoğrafı zaman tünelinizden tamamen silin. Silmenize rağmen etiketlendiğiniz fotoğraf Google görsellerde ise kimin attığını bulup arkadaşınızdan silmesini isteyin.

Birkaç gün bekledikten sonra tekrardan Google fotoğraflara bakın. Fotoğrafı silmenize rağmen hala Facebook fotoğrafım Google ‘da duruyor diyorsanız son çareniz profilinizi tamamen silmektir.  Profilinizi silmek için;

 1. Facebook sayfanızın sağ üst köşesinden ayarlara girin.
 2. Ardından sol üstte bulunan Facebook Bilgilerin yazısına tıklayın.
 3. Açılan sayfada karşınıza çıkan hesabını ve bilgilerini sile basın
 4. Son olarak hesabı sile tıklayarak, Facebook hesabınızı silebilirsiniz.

Tüm bu adımları dikkatlice yaparsanız artık Google fotoğraflarında sizin bulunduğunuz fotoğraflar olmayacaktır. Hala fotoğraflar bulunuyor ise fotoğrafı şikâyet edebilirsiniz. Yasal olarak buna hakkınız olduğu için ayrıca kişisel fotoğrafınızın telif hakkı sizde olduğu için kolayca kaldırtabilirsiniz. Eğer ki olaylar tamamen büyük ise örneğin sizin fotoğraflarınız ile fake hesaplar açılıp dağıtılıyor ise öncelikle bu hesaplarla iletişim kurup tüm fotoğraflarınızı kaldırmasını isteyiniz. Karşı taraf bunu reddeder ise hesabı şikâyet etmelisiniz. Hesabı şikâyet ettiğinizde yüksek ihtimalle sosyal platform görevlileri sizinle iletişime geçecek ve sizin gerçek olduğunuzu anladığı anda sahte profili kaldıracaktır. Bu sayede Google fotoğraflarından kendimizi kaldırmış olacağız.  Eğer ki buda işe yaramaz yani sosyal platform sizin gerçek olmadığınıza karar verir ise işi mahkemeye taşımalısınız. Bu fake hesaplar sizin adınıza başka insanları işletip, dolandırabilir. Suçun sizin üstünüze kalmaması için dava açmalısınız. Bunun için de en kısa zamanda Adliye Binasına gidip avukatınız ile birlikte Telif hakkı davası açmalısınız. Unutmayın daha farklı sosyal platformlara kayıt olurken veya kullanırken kişisel bilgilerinizi korumalısınız. Yoksa bunun gibi olaylar sizlerin de başına gelebilir. Ne olursa olsunsosyal platformlara güvenip tüm bilgilerinizi vermeyiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *