Google Analitik Hakkında Bilinmesi Gerekenler
26 Mar, 2019 4:25 tarihinde eklendi

Google Analitik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Google Analitik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Google tarafından internet sitesi sahiplerine analitik, analiz raporu adı altında bir hizmet sunulmaktadır. Kısaca Google an denebilecek bu hizmet ile internet sitesi sahipleri birtakım raporlar elde edebilmektedir. Bu raporlar ile de yenilikler ve geliştirmeler yapılmaktadır. Google analitic isimli bu servis ile performans analizi yapılabilmektedir. Bu analiz işlemleri, web sitesi sahipleri için bilgilendirici ve yol gösterici olmaktadır. Analiz raporları doğrultusunda da eksikler görülür ve genel istekler belirlenir.

Google Tarafından Sunulan Analiz Servisi Nedir?

Google tarafından ücretsiz olarak piyasaya sürülen analiz servisi; bir internet sitesine giren kişilerin davranışlarını, hareketlerini ve benzeri durumlarını inceleyerek siteye giriş yapan kitle hakkında bilgilendirici istatistik raporları sunan bir araçtır. Google analitik nedir sorusunun cevabına kısaca performans analizi yapan profesyonel bir servis cevabı verilebilmektedir. Web sitesi sahipleri ve uygulama geliştiricileri, bu servisi sıklıkla kullanmaktadır. Bu sayede analiz raporları incelenerek Google analitik sayesinde gerekli düzenlemeler yapılabilir. Analiz raporlarında siteyi ziyaret eden kişiler ile ilgili genel bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler ile birçok farklı rapor türü oluşturulabilmektedir.

Google Analiz Servisi Nasıl Kullanılmaktadır?

Google’ın analiz servisini kullanmak için birkaç işlem yapmak gerekir. Bu işlemler sonucunda da servis kullanımına başlanabilmektedir. Bu analiz servisini kullanabilmek için öncelikle Google Analytics’de bir oturum açılır ve web sitesinin kimliği oluşturulduktan sonra site sahibine bir kod verilmektedir. Bu kod ise sayfaların içerisine yerleştirilmektedir. Kod, sayfaların içine yerleştirildikten sonra veri toplama ve site izleme işlemlerine başlanır. Böylece Google analitik site ekleme işlemi tamamlanmış olur. Kod siteye eklendikten sonra ise siteye giren kişiler ile ilgili veriler toplanmaya ve analiz raporları hazırlanmaya başlanır. Bu servis, web sitesi olan herkes tarafından kullanılabilmektedir. Google analitik tr servisi tarafından birçok farklı rapor çeşidi hazırlanmaktadır. Bu raporlar sayesinde sitenin ihtiyaçları, eksikleri görülür. Bununla birlikte geliştirme, değiştirme ve yenileme gibi işlemlere imkan verir.

Google Analiz Servisiyle Ne Tür Raporlar Alınmaktadır?

Google tarafından yapılmış olan analiz servisi ile birçok farklı rapor alınmaktadır. Google analiz işlemleri ile birçok farklı konuda raporlara ulaşmak mümkündür. Bu servis aracılığı ile gösterge tabloları, özel raporlar gibi analizlere öncelik verilebilir. Anlık ziyaretçi analizi ya da genel kitle raporları ile birçok siteye katkı sağlanmaktadır. Google analiz raporu ile hareketler ve davranışlar hakkında verilere ulaşılabilmektedir. Bunlarla birlikte çok çeşitli rapor türlerine ulaşmak da mümkündür.

Google Analiz Raporlarının Avantajları

Google tarafından sunulan analiz servisi ile oluşturulan veri raporları, sitelerin ihtiyaçlarını belirler. Aynı zamanda site ve uygulamaların geliştirilmesi sağlanır. Google analt kullanılarak hitap edilen kitle hakkında bilgilendirici rapor ve tablolara ulaşılmaktadır. Reklamların ve sitedeki bütün içeriklerin ne kadar ilgi çektiğini ve işe yarayıp yaramadığını bu raporlar ile öğrenmek mümkündür. Google analty, daha kaliteli sitelerin oluşmasını sağlar.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *