Google Arama Geçmişi Nedir? Nasıl Silinir?
21 Eki, 2014 19:15 tarihinde eklendi

Google Arama Geçmişi Nedir? Nasıl Silinir?

Google Arama Geçmişi Nedir? Nasıl Silinir?

Google arama motorunu çoğu internet kullanıcısı gibi siz de günlük olarak sık bir şekilde kullanıyorsunuzdur. Peki, Google’ın yaptığınız bu aramaların geçmişini tuttuğunu biliyor muydunuz? Google, yaptığınız aramaların tamamını Google hesabınız varsa hesap ayarlarınızın derinliklerinde bulabilirsiniz. Aynı şekilde Google, herhangi bir Google hesabınız yoksa bile bir geçmiş tutmaktadır. Tabi bu geçmişi silip durdurabilmeniz de mümkün.

Eğer bir Google hesabınız varsa ve sürekli olarak tarayıcınızda açık olarak duruyorsa, Google tarafından otomatik olarak yaptığınız her aramayı geçmişini tutulur.  Bu geçmiş ise Google hesabınızın ayarlarında yer alır. Yaptığınız aramalar dışında, IP adresiniz, hangi tarayıcı kullandığınız, Google harita aramalarınız, aramalarda tıkladığınız sonuçlarının tamamını kaydeder. Tabi bu geçmiş Google hesabınız varsa tutulur ve size gösterilir. Google, bu geçmişi sizin gelecekte yapacağınız aramaların daha iyi olması açısından tutar.

Bu arama geçmişini tüm detaylarıyla Google hesabınızın ayarlarında görebilmeniz mümkün. Tabi bu durumdan dolayı Google hesabınızın çalınması durumunda veya şifrenizi başka bilen kişiler tarafından bu geçmişin kurcalanması durumunda özel bilgileriniz başkalarının eline geçebilir. Bundan dolayı arama geçmişinizi açık bırakmanızı pek önermeyiz. Hesap ayarlarınızı değiştirmediyseniz, Google hesabı aldığınızda arama geçmişi otomatik olarak aktif halde tutulur.

Bu geçmişe ulaşmak ve tamamen silmek için:

 1. Google hesabınıza giriş yapmadıysanız https://accounts.google.com/Login sayfasından bilgilerinizi girerek giriş yapın.
 2. Bunun ardından https://www.google.com/history adresinden Google Arama Geçmişi sayfasına girin.
 3. Karşınıza çıkan sayfada, sağ üst tarafta yer alan üzerinde dişli çark ikonu bulunduran butonuna tıklayın.
 4. “Öğeleri kaldır” seçeneğine tıklayın.
 5. Karşınıza ufak bir kutu çıkacak. Bu kutuda hangi aralıkta yaptığınız geçmişi sileceğinizi soracak. “En baştan bu yana” seçeneğini işaretleyip “Çıkart” butonuna tıklayın. Ardından geçmişiniz tamamen silinecektir.

Eğer tek tek silmek istiyorsanız:

 1. Web tarayıcınızla Google Arama Geçmişi sayfasını açın.
 2. Sayfada yaptığınız aramaları tarihleriyle beraber görebileceksiniz. Silmek istediğiniz aramaları ve sonuçların üzerine gelip, sol tarafında yer alan kutuya tik işareti atın.
 3. Silmek istediğiniz kutulara tik işareti attıktan sonra, sonuçların hemen üstünde yer alan “Öğeleri kaldır” butonuna tıklayın.

İpucu: Silmek istediğiniz sonuçları bulmakta zorlanıyorsanız, sol tarafta aramalarınızı web, resimler, haber, alışveriş, video gibi alanlara gibi bölümlere ayırmış bir menü var. Bu menüden geçmişte yapmış olduğunuz aramaları daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

 Google’ın geçmiş tutmasını tamamen kapatmak istiyorsanız:

 1. Google Arama Motoru Geçmiş Ayarları sayfasına gidin.
 2. Sağ üst taraftaki dişli çark butonuna tıklayın.
 3. Altta açılan menüden “Ayarlar” kısmını seçin.
 4. Açılan yeni sayfada Web geçmişine dair ufak bir bilgi yazmaktadır. O yazının altında yer alan “Duraklat” butonuna basın.
 5. Gelen uyarı penceresini dikkatlice okuduktan sonra “Geçmişi duraklat” butonuna tıklayın. Bunun ardından Google, artık aramalarınızı kayıt altına almayacaktır.

NOT:  Eğer Google web geçmişini bazı yaptığınız aramalardan dolayı kapatıyorsanız, başka bir alternatif çözüm daha var. Hesabınıza kayıt edilmesini istemediğiniz bazı aramaları Google Chrome tarayıcısındaki “Gizli Pencere” gibi bir sayfada yapabilirsiniz. Gizli pencere özelliği, şu anda Mozilla Firefox, Opera, Yandex Browser gibi gelişmiş tarayıcıların birçoğunda bulunmaktadır.

Tüm bunların haricinde Google, Google hesabınız haricinde tarayıcınızda da bir geçmiş tutar. Yani Google hesabınıza giriş yapmadıysanız bile ayrıca bir geçmiş tutulmaktadır. Bunun amacı aynı şekilde Google, önceki yaptığınız aramalardan yararlanarak yaptığınız aramalarda daha hızlı sonuca ulaşabilmeniz içindir. Cookie olarak saklandığından bunun pek bir zararı olmayacaktır. Bundan dolayı aktif kalmasını öneririz.

Eğer bu ayarı devre dışı bırakmak istiyorsanız:

 1. Google hesabınıza giriş yapmadığınızdan emin olun. Oturumunuz açıksa çıkış yapın.
 2. https://www.google.com.tr/history/optout adresinden Google Arama Geçmişi sayfasına girin.
 3. Bu sayfada yer alan “Arama faaliyetlerine dayalı özelleştirmeleri devre dışı bırak” yazısına tıklayın. Bunun ardından Google, geçmiş tutmayı bırakacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *