Google Adwords Nedir?
1 Oca, 2016 18:30 tarihinde eklendi

Google Adwords Nedir?

Google Adwords Nedir?

Google’da arama sonuçlarından arta kalan web sitelerini açık arttırma yoluyla yani Tıklama Başına Maliyet (TBM) sistemiyle firmanızın sağladığı ürünlerin ya da hizmetlerle ilgili kelimelerin üst sıralarda yer almasını kolaylaştıran ücretli bir araçtır.

Google Adwords Avantajları

Google Adwords dünyaca ünlü Google’nin site sahiplerine yönelik uygulamaya soktuğu bir çeşit reklam alma sistemidir. Belirli kelimelerde ön plana çıkmak isteyen site sahipleri Google Adwords üzerinden tıklama başına belirlediği bir miktar üzerinden (TBM) Google reklam vermektedir. Bu reklamlar ise bu sitenin Google arama sayfasında üst sıralara çıkmasına olanak sağlamaktadır. Google Adwords’ün en büyük avantajı bütçenizin bir önemi olmaksızın Google’da reklam verebilmenizdir. Ne kadar bütçenizi fazla ayırırsanız o kadar siteniz fazla hit alır.Peki üst sıralara çıkarma işleminde hangi şartlara bakılmaktadır;

  1. Öncelikle kelime için belirlenen TBM miktarının yüksek oluşu sitenin daha çok ön plana çıkmasını sağlar. Ancak bu tek başına yeterli değildir.
  2. Sitelerin Google tarafından belirlenen kalite puanları vardır. Bu kalite puanları sitenin reklam düzeni, teması, ara yüzü, hiti, organik ziyaretçileri, kullanıcıların sitede kalma süresi gibi birçok detaya bağlıdır.
  3. Sıralama genellikle TBM ve Kalite puanının çarpımıyla elde edilir. Bu şekilde google siteleri sıralama sokar.

Google Adwords Nasıl Çalışıyor?

Google reklamı vermeden önce reklam vermek istediğiniz anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Daha sonra ise tıklama başına vermek istediğiniz en yüksek tutarı belirlemelisiniz. Google, reklamlarınızı görüntülemek için herhangi bir ücret istemez. Fakat kullanıcı, sizin reklamınızı görünce ücretlendirilirsiniz. Reklamınızın en üst sıralarda yer alması sadece verilen TBM’lere bağlı değildir. Google Adwords, kaliteyi korumak ve kullanıcı deneyimini arttırmak için anahtar kelimelere 1 ile 10 arasında Kalite Puanı atar.

Bir kullanıcı Google’da arama yaptığı zaman, reklam veren rakiplerinizin TBM’leri ve Kalite Puanları çarpılır ve sıralama belirlenir. Bir açık arttırma yapılır. Bu açık arttırmadan sonucunda da bu anahtar kelime için hangi sırada olduğunuz belirlenmiş olur. Google’ın algoritmalarındaki aramalara göre tüm rakipler açık arttırmaya sokulur. Yani sıranız her aramada Kalite Puanınıza göre değişkenlik gösterir. Kalite Puanınızın artmasını da Tıklama Oranı (TO), açılış sayfanızın kaliteli olması (şeffaflık ve kolay anlaşılırlık), anahtar kelimenizin reklamla olan alakası etkiler.

Adwords hizmeti, Google’ın reklam hizmetidir. Google, aracı bir firma olarak içerik hedefli bir reklam sistemi oluşturarak pek çok kişiye hitap etmesine destek olur. Örneğin bir web siteniz var ve müzik satışında bulunuyorsunuz. Ve doğal olarak teknoloji sitelerine reklamınızı yaptırmak istiyorsunuz. Ya da Google’da “Müzik sistemleri” yazıldığında sizin siteniz özel bir şekilde gözüksün istiyorsunuz. Bunun için Google.com/ads adresini kullanarak bir hesap oluşturuyorsunuz. Google’ın size yönlendireceği ziyaretçi başına bir alt limit belirliyorsunuz. Örnek olarak 0,10 dolar olarak belirlediniz. Google, size göndereceği ziyaretçi sayısını baz alarak kredi kartınızdan ücreti tahsil ediyor. Reklamlarınız da bu sayede sizin belirlediğiniz içeriklerle sitelerde yayınlanır. Ayrıca istemediğiniz sitelerde reklamınızın yayınlanmamasını da sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *