KOBİ’lerin E-ticarete Doğru Yolu Görmesi İçin Adwords’ün Önemi
9 Şub, 2019 18:53 tarihinde eklendi

KOBİ’lerin E-ticarete Doğru Yolu Görmesi İçin Adwords’ün Önemi

KOBİ’lerin E-ticarete Doğru Yolu Görmesi İçin Adwords’ün Önemi

Birçok işletme için artık kaçınılmaz olan e-ticarete en doğru şekilde nasıl girileceği bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

Neredeyse bütün KOBİ’ler e-ticaret konusunda son derece hevesli. E-ticareti çok merak ediyorlar, hep duyuyorlar ve e-ticaretin aslında çok ciddi satışlar getirdiği ve firmalar için önemli artıları olduğunu biliyorlar. Bu bir gerçek. Ama, birçok KOBİ’nin yaptığı bir hata var. E-ticareti sadece şu sanıyor: Hemen bir e-ticaret sitesi açıp kendi ürünlerini satmaya başlayacağı şeklinde düşünüyor.

Aslında bu bir yanılgı. Bu nedenle bizim önerimiz internete kendi e-ticaret sitenizi yaparak girmeden önce başkalarının e-ticaret sitelerine ürünlerinizi dizebilirsiniz ve geri dönüşlerini görmeye başlarsınız. Daha sonrasında şunu görürsünüz: Hangi ürün grubunuzun hangi fiyatla, hangi kampanyayla, hangi hedef kitleye nasıl satıldığını, ne kadar sürede satıldığını görürsünüz ve üretim süreçlerinizi de buna göre ayarlayıp yatırımlarınızı da bu doğrultuda yaptıktan sonra işin içine kendi e-ticaret sitenizi yaparak da girebilirsiniz.

Ama kendi kurumsal web sitenizi doğru yaptığınız ve doğru ayarladığınız takdirde zaten size oradan müşteriler ulaşacaktır. İlla birebir perakende satış yapmak zorunda değilsiniz. Belki işiniz buna uygun değildir. Bekli işiniz daha B2B satışa yani firmalar arasındaki satışa uygundur ürünleriniz ve hizmetleriniz. Bunun iyi analiz etmek gerekiyor.

Bir de yurtdışı var atlanılan bir konu olarak. E-ticaret deyince birçok KOBİ Türkiye’deki e-ticaret siteleriyle iletişime geçiyor ve ürünlerini bu siteler üzerinden satmaya çalışıyor. Yurtdışı bağlamında, yakın çevremizde özellikle Avrupa’daki e-ticaret siteleri birçok Türk ürününe ilgi göstermekte.

Firmanız içerisinde, yabancı dil özellikle İngilizce bilen bir çalışanınız varsa veya siz yapabiliyorsanız bu sitelerle iletişim kurarak bu testlerinizi, bu araştırmalarınızı yurtdışı sitelerde de gerçekleştirebilirsiniz çünkü artık bu iş artık günümüzde çok hızlı ve çok kolay. Avrupa’ya bir palet bir mal göndermeniz çok da büyük bir sorun değil. Eskiden daha uzun süreçler vardı. Dediğimiz gibi önce test edip, bakıp, öğrenip, analiz edip sonra kendi e-ticaret sitenizi yaparsanız faydasını göreceksiniz.

KOBİ’lerin İnternette Pazarlama Yapması Gerekli Mi?

İnternet pazarlama konusundaki önemini her geçen gün arttırıyor.

Kobiler kesinlikle internette pazarlama yapmalılar. Bunun birçok nedeni var. Bu nedenlere kısaca göz atalım:

  • En başında pazarlama için harcayacakları bütçeler internette daha düşük bütçelerle veya daha düşük maliyetlerle çok daha fazla kitleye ve istedikleri kitleye ulaşabiliyorlar. Kampanyalarında, pazarlama faaliyetlerinde anlık olarak o kampanyanın performansını takip edebiliyorlar ve ölçümleyebiliyorlar. Yine internetten yaptıkları bu faaliyetlerde istedikleri verileri toplayabiliyorlar. Bu verilerle gelecekte de kullanabilecekleri veri tabanları oluşturabiliyorlar.
  • En büyük avantajlarından biri yine hedefleme yapabilmeleri. İstedikleri doğru profili internette bulabilmeleri daha kolay çünkü arkasında teknoloji var. Teknolojinin getirdiği avantajlarla nokta atışı yapıp istedikleri kitleye istedikleri reklamı gösterebiliyorlar. Yaptıkları reklamları birden fazla varyasyonla yapıp bu reklamlar içinden testler yapabiliyorlar. Bu testlerle hangi reklam çeşidinin daha iyi performans sergilediğini ölçebiliyorlar. Aynı zamanda yaptıkları bu faaliyetlerin geri dönüşünü hızlı bir şekilde alıyorlar internette.
  • Konvansiyonel medyada marka bilinirliği yönündeki çalışmalar biraz daha uzun sürelerde dönüyor ama internette öyle değil. İnternette sıcak satış anlık bir şekilde gerçekleşiyor. Reklam vermeye başladığınız an satışlarınız oluşmaya başlıyor veya müşteri toplamak istiyorsanız internetten, örneğin bir hizmet firmasıysanız, hızlı bir şekilde anlık olarak müşteri toplamaya başlayabiliyorsunuz.

Bunlar başlıca nedenler ama daha birçok neden var. Ama genel olarak baktığımızda KOBİ’lerin, özellikle büyümek isteyen KOBİ’lerin, yeni müşteriler edinmek kobilerin, yeni pazarlara açılmak isteyen KOBİ’lerin interneti kendilerine avantaj olarak kullanmalarında çok büyük fayda var.

Google Adwords’ün KOBİ’ler İçin Önemi Nedir?

Google internet kullanıcılarının bilgiye giden yolda kullandıkları ilk web sitesi, en çok kullandıkları web sitesi diyebiliriz. Google aslında bir arama motoru.

Arama motoru ne demek onu biraz açalım. Bir şey aramak ve öğrenmek istedikleri zaman bir bilgiye ulaşmak istedikleri zaman bir konu hakkında bilgi ve fikir edinmek istedikleri zaman internet kullanıcıları Google’da arama yapıyorlar. Dolayısıyla biz dijital pazarlama uzmanları bu aramaların neler olduğunu görebiliyoruz ve bu aramaları hangi sıklıkla, ne kadar çok yaptıklarına da ulaşabiliyoruz. Dolayısıyla bu aramalarda reklam gösterebiliyoruz. Tabi ki, eğer bu aramalar bizim ürünlerimiz ve hizmetlerimizle alakalıysa reklam gösterebiliyoruz. Aynı zamanda bu aramaların içerisinde ticari değeri yüksek olanları da var.

Direk ürün arayan veya o ürünün fiyatını arayan veya faydasını arayan aramalar da görüyoruz. Dolayısıyla birebir bizim ürünlerimizle eşleştiği için de bunun ticarete dönüşme oranı çok yüksek oluyor.

Talep toplama kısmında da Google’ı kullanabiliriz. Bir hizmetiniz var ve o hizmetinizi almak isteyen birileri var. Google’da arama yapıyorlar ve o hizmeti aradıkları zaman sizin hizmetiniz ilk sırada gösterilebilir.

Dolayısıyla, onların ihtiyaçlarını karşıladığınız sürece Google çok ciddi şekilde sizin Kobinize veya firmanıza fayda sağlar. Genel olarak bunları söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *