E-ticaret Siteleri İçin Google Analytics
3 Şub, 2015 13:45 tarihinde eklendi

E-ticaret Siteleri İçin Google Analytics

E-ticaret Siteleri İçin Google Analytics

Google’un bütün siteler için olduğu gibi e-ticaret siteleri içinde yeri bir başka. Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru. Gerek sağladığı organik hitler ile gerekse yapmış olduğu reklam kampanyaları ile sitesi olan herkesin vazgeçilmezi.

Google’un dunmuş olduğu Analytcs hizmeti ise sitenize gelen ziyaretçilerin hangi kelimeler ile geldği, hangi tarayıcılardan hangi linke tıklayarak size dönüş yaptığı, siteye giren ziyeretçilerin içeride kaç dakika kaldığı, online kişi sayısı gibi bir çok özelliği bir arada barındıran mükemmel bir hizmet. Google Analytics özellikleri;

Google Analytics Analiz Araçları

Sitenize giren kullanıcı sayısını ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık raporlara sadece bir kaç saniye de ulaşabilirsiniz. Sitede hangi işlemler gerçekleştirilmiş öğrenebilir, online sitede gezinen kullanıcıların hangi linklerde olduklarını ve sitenize hangi kelimeler ile geldiklerini o anda görebilirsiniz. Tekil ziyaretçi sayısını, ziyaret sayısını, ne kadar sayfanın görüntülendiği, ortlama ziyaret sürelerini, yeni ziyaretlerin yüzdesini öğrenebilirsiniz.

Google Analytics İçerik Analizi

Sitenize girdiğiniz içeriklerin, yazıların, sayfaların analizini yapmanızı sağlayan bir özelliğidir. Bu özellik sayesinde en çok ziyaret edilen yazıyı, en çok tıklanan sayfayı, hangi sayfanın hangi sıklıkla ziyaret edildiğini görebilirsiniz. Sitenize gelen ziyaretçilerin site içerisinde nasıl gezindiklerini öğrenebilirsiniz. Eğer yavaş yüklenen bir sayfanız varsa bu sayfalara google analytics sayesinde önceden ulaşabilir ve düzeltmeler yapabilirsiniz. Yazdığınız yazı ve içerikler ile eğer bir blog sayfasına sahip iseniz ileride verdiğiniz reklamlar ile para da kazanabilirsiniz.

Google Analytics Sosyal Medya Analizi

Sosyal medya hemen hemen her insanın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Bu durumu gören google sosyal medya analizi sayesinde hangi siteden kaç kullanıcı geldiğini detaylı raporlar halinde göstermekte. Sağlamış olduğu dönüşüm raporları ile hangi sosyal paylaşım sitelerine yönelmeniz gerektiğini bu eklentisi sayesinde öğrenebilirsiniz.

E-ticaret sitelerinin yukarıdaki özellikleri takip etmesi satış analizlerini çıkartabilmeleri için oldukça önemlidir. Google Analytics sayesinde siteniz ile ilgili bütün verileri tek bir çatı altında toplayabilir ve bu veriler sayesinde kampanyalarınızı, reklamlarınızı ve diğer stratejilerinizi belirleyebilirsiniz. Neticaret e-ticaret paketlerinde bu sistem sizlere kurulu bir şekilde verilmektedir. Kurulum yapmanız için ekstra bir zaman ayırmanıza gerek yoktur. Analytics eklentsinin nasıl kullanılacağı sizlere verilen eğitimler ile anlatılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *