Doğum Yardımı Almak İçin Ne Yapmalıyım
18 Ağu, 2015 13:25 tarihinde eklendi

Doğum Yardımı Almak İçin Ne Yapmalıyım

Doğum Yardımı Almak İçin Ne Yapmalıyım

Doğum Yardımı sayesinde bir nebzede olsa doğum sonrası masraflarınıza devlet katkısı geldi. 15 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanan 633 sayılı Kanun hükmünde kararnamenin Ek-4’üncü maddesi gereğince Türk vatandaşlarına, doğan ilk çocuk için 300 tl, ikinci çocuk için 400 tl ve sonraki çocuklar içinse 600 TL tutarında doğum yardımı (doğum parası) adı altında yardım yapılmaktadır. 15/05/2015 tarihinden sonra canlı doğum yapmış anneler için doğum parası verilmektedir. Anneler dedik yanlış değil doğum yardımını annelerin vatandaşlık numarası ile yatmaktadır.

15/05/2015 tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı hakkını yoktur. Ancak yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır. Yani 15/05/2015 tarihinden önce 2 adet çocuğunuz doğmuş olsun ve 18/8/2015 tarihinde yeni bir çocuğunuz oldu tam 600 tl yardıma hak kazanıyorsunuz demektir.

Kimler Doğum Yardımı Alabilir.

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda annenin tc kimlik numarası üzerinden yapılmaktadır.

Doğum yardımı İçin Nereye Başvurmalıyım.

Doğum yardımı için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl ve ilçe Müdürlükleri yapılmaktadır. Eğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyor iseniz başvurularınızı çalıştığınız kurumların personel hizmetlerine yapabilirsiniz. Başvuruyu şahsen yapılması veya bebeğin babası tarafından yapılmaktadır. Ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından arayarak bilgide alabilirsiniz.

Doğum Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Doğum yardımı almak için Aile ve Sosyal Politikalar İl ve ilçe Müdürlükleri gittiğinizde yanınızda Annenin Kimliği, Babanın Kimliği ve varsa kardeşlerinin kimliği veya TC Kimlik Numaraları gereklidir. Ayrıca başvuru sırasında aşağıda verdiniz formu doldurmanız istenebilir veya görevliler size formu doldurmanız için yardımcı olacaktır.

Başvuru dilekçesi için tıklayınız.

Doğum Yardımı Paranı Ne Zaman Ve Nereye Yatar.

Başvuru yaptığınız tarihiden itibaren resmi kurumlardaki yoğunluğa göre değişiklik olsada yaklaşık olarak 45 gün içinde başvurunuz sonuçlanır ve gelen ayın 4 ile 15 arası paralar PTT üzerinden anne tc kimlik numarası ile gidildiği zaman çekebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *