Android Asistan Nedir, Ne İşe Yarar?
21 Oca, 2019 23:32 tarihinde eklendi

Android Asistan Nedir, Ne İşe Yarar?

Android Asistan Nedir, Ne İşe Yarar?

Android Asistan Uygulaması

Android Asistan uygulaması, Android telefonlar için geliştirilmiştir. Bu anlamda Apple telefonlarında bulunan Siri ile aynı özellikleri taşıdığı söylenebilir. Ayrıca bu uygulamanın kullanımının da oldukça rahat ve basit olduğu söylenebilir. Bu uygulama modern hayatın içerisindeki yoğun tempoda yaşamı kolaylaştırıcı bir niteliğe sahiptir. Uygulamayı kullanmanız için telefonunuzda tanımlanmış bir Google hesabınızın olması önemli bir durumdur.

Bu uygulamayı hem İOS işlemcili hem de Android cihazlarda oldukça kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Uygulamayı cihazınıza yüklemek için ise AppStore ya da Google Play Store’dan yararlanabilirsiniz. Bu uygulamanız hayatınızı kolaylaştıracağını söylemiştik. Şimdi uygulamanın neler yapabildiğin bir göz atalım.

Android Asistan Uygulaması Ne İşe Yarar?

Uygulamaya soru sorabilirsiniz. Rehberinizdeki herhangi bir numaraya telefon etmek için Android Asistan uygulamasından yardım alabilirsiniz. Nerde olduğunuzu ve yakınınızda ne gibi kurum ve kuruluşların olduğunu öğrenebilirsiniz. Daha önceden planlamış olduğunuz görevlerin hatırlatılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz bilgileri de bu uygulamadan talep edebilirsiniz.

Bu uygulama Google tarafından geliştirilen bir yapay zeka uygulamasıdır. Uygulamanın geliştirilmesindeki öncelikli amaç ise kullanan kişinin yaşamını kolaylaştırmaktır. Kullanımı oldukça basit olan bu uygulama henüz Siri kadar popüler değildir. Ne zaman bu kadar popüler olacağı ise merak konusudur. Geçmişte bu uygulamanın Türkiye desteği bulunmamaktaydı. Fakat son yapılan güncellemelerini ardından bu uygulama Türkiye’de de kullanıma geçmiştir. Bunun için de Manuel işlem yapılması gerekir.

Android Asistan Nasıl Kullanılır?

Bu uygulamanın kullanılabilmesi için ilk olarak uygulamanın aktive edilmesi gerekmektedir. Bu işlem ise ayarlar bölümünden hesaplar alanında Android Asistan uygulaması aktif hale getirilerek yapılır. Ardından uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. İstediğiniz talimatları vererek bu talimatlara yanıtlar alabilirsiniz. Ayrıca konum bilginizi aktive etmeniz de sizi etrafınızdaki mekanlar hakkında bilgilendireceğim zaman önemli olacaktır.

Bu uygulamayı sesli olarak açmanız da mümkündür. Bunu da telefondan gösterilen talimatlar aracılığı ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca uygulamaya güncelleme geldiğinde asistan size bu konuda bilgi de verecektir.

Günümüzde asistan uygulamalarının yaygınlaşması ile akıllara şu sorular gelmeye başladı. Android Asistan uygulaması mı daha iyidir yoksa Siri mi? Bu soruyu yanıtlamak için internette bu konuya dair video çekmiş bir sürü insan görmeniz mümkündür. Oldukça keyifli bir hale gelen bu videolar Android ile İOS arasındaki rekabeti de kuvvetlendirir bir niteliğe dönüştü. Android Asistan ile Siri karşılaştırmasının sonuçları ise oldukça çarpıcı.

Bu iki uygulamaya sa belirli komutlar verildiği zaman ikisi de hemen hemen eşit zamanda konumları yerine getirerek işlemlerini tamamlıyor. Fakat bu iki yapay zeka asistana da bilgi gerektiren sorular yönetildiği zaman Android Asistan’ın bu konuda daha hızlı hareket ettiği görülmüştür.

Bu durumdan şu sonuca varılabilir. Android Asistan uygulaması adeta bir ansiklopedi görevigörmektedir. Android Asistan uygulaması bu sorulara doğrudan cevap verirken Siri daha çok konu ile ilgili arama linklerine yönlendirmeyi tercih ediyor. Hız yönünden ele aldığımız zaman Siri’nin bu konuda biraz geride kaldığını söyleyebiliriz. Siri gibi oldukça güçlü bir rakibe karşı oldukça başarılı sonuçlar elde eden bu asistan, insanların beklentilerini büyük oranda karşılamaktadır.

Son zamanlarda yapay zekalar üzerine yapılar araştırmalar başlı başına birer yapay zeka ürünü olan Android Asistan ve Siri’nin de sık sık test edilmesine neden olmaktadır. Özel bir üniversite tarafından yapılan araştırmalarda Siri ve Android Asistan’ın zeka düzeyi ölçüldü. Çıkan sonuçlar araştırma ekibini de şaşırtır nitelikteydi. Uzun zamandır hayatımızda yer edinen Siri’nin zeka düzeyi 23.9 çıkarken Android Asistan uygulamasının zeka düzeyi 47.28 çıktı. Bu açıdan bakıldığında Android Asistan Siri’ye oranla çok daha bilgilidir. Sesli ve yazılı olarak kullanabileceğiniz bu uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

Anahtar Kelimeler: Android Asistan

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *