Wireless Güvenlik Ayarları
21 Tem, 2015 15:43 tarihinde eklendi

Wireless Güvenlik Ayarları

Wireless Güvenlik Ayarları

Eğer bir kablosuz router aldıysanız güvenlik ayarları hakkında titiz davranmanız gerekir. Modemler bazı genel ayarları fabrika ayarları ile gelir ve herkes o ayarları bilir.

Eğer yeni bir kablosuz yönlendirici satın zaman, bunun güvenli olmadığını hatırlıyorum. Bazı genel yapılandırma ayarları ile üretim hattı geliyor, ve herkes onları biliyor. Sen kendi güvenliğini artırmak için birkaç adım takip etmek zorunda.

Http://192.168.1.1 veya http://192.168.2.1: adresleri ile modem ayarlarına girebilirsiniz.

İlk olarak giriş parolalarını değiştirin. Fabrika ayarları tüm modemlerde aynıdır. Ya boş yada admin gibi basit kullanıcı adı ve parolalar vardır. Fabrika çıkışında gelen şifreler basit bir google araması yada doğrudan satıcının web sitesinde mevcuttur. Bu şifre en kısa sürede değiştirilmeli ve yerini karmaşık bir şifre almalıdır.

Ardından ağ şifrelemeyi aktif hale getirmelisiniz. Başlangıçta modemlerin çoğu şifrelemeyi devre dışı bırakır. Sen WEP, WPA ve WPA2 arasından birini seçeceksin.

Bir sonraki adımda ağ SSID adını değiştirin. Bu ad fabrika ayarlarında modemin markası olarak gelir ve yine bu isim tahmin edilebilir bir şeydir. Siz bunu değiştirin ve rastgele bir şey koyun.

Tüm modemler yakınlarda mevcut ağ olduğunu kablosuz sinyal alan tüm PClere gönderir. Bu demek oluyor ki çevrenizdeki herkes bu ağınızı görecektir. Ancak kişiler senin internetinden istifade edemezler. Çünkü senin internetin şifrelenmiş durumdadır.

Modemlerin yazılımı güncel olmalıdır. Eski yazılımlar sizin için tehlike oluşturur. Güncel yazılımları modemin resmi sitesinden indirip kurmanız tavsiye edilir. Bu işlemi modemi kullandığınız süre zarfı boyunca tekrarlamanız gerekmektedir. Her yeni yazılım, güvenlik açıklarını kapatır ve hataları giderir.

Yapmanız gereken başka bir şey de MAC adresini aktif etmektir. Her modemde bu seçenek vardır ve her PC nin bir MAC adresi vardır. Bu seçeneği de etkinleştirdikten sonra yapmanız gereken tek şey ağa bağlanmaktır.

Yaptığınız ayarlar sağlıklı ve sorunsuz çalışıyorsa yedek almanızı tavsiye ederiz. Sorun çıktığı zaman restart atılır ve tüm ayarlar kaybolur. Bu yedeği upload ederek tekrar internete bağlanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *