Nasır Nedir? Nasır İyileştirmede Evde Yapabileceğiniz Yöntemler
28 Eyl, 2015 22:25 tarihinde eklendi

Nasır Nedir? Nasır İyileştirmede Evde Yapabileceğiniz Yöntemler

Nasır Nedir? Nasır İyileştirmede Evde Yapabileceğiniz Yöntemler

Cildin sertleşmesi ve kalınlaşması, dar ve katı kalıplar içerisinde düşündüğümüzün önyargılı davrandığımızın göstergesidir. Nasır kişinin katılaştığına, hissizleştiğine işaret eder. Nasır, el ve ayağın sürekli olarak sürtünmelere maruz kalan bölgelerinde derinin kalınlaşması, sertleşmesi ile meydana gelen ve basınç uygulandığında ağrı yapan sert deri tabakasına denir. Nedeni derideki bazı bölgelere yapılan basınç ve sürtünmedir. Cildin kalınlaşması başkalarıyla ilişkilerimizin önüne çekilen birer set gibidir. Siz de katılaştığınızı, hissizleştiğinizi düşüyor olmalısınız. Ayaklardaki nasırlar, bulunduğumuz yerden kıpırdamak istemediğimizin, değişme ve harekete olanak tanımadığımızın göstergesidir. Ayaklarda sık görülen nasırlar çoğunlukla ayakkabılar neden olur, bu nasırlar kendimizi akışa bırakamadığımızın göstergesidir.

Nasırın Oluşma Sebepleri

Derinin aşırı derecede sürtünmeye maruz kaldığı kısımlarında meydana gelir. Çalışan insanların ve namaz kılanların ayaklarında ağrı vermeyen deri kalınlaşmaları medyana gelir bunlar gerçek nasır değildir. Aldığınız ayakkabının belirli noktalarda ayağınızı sıkması ile sürtünme sonucunda nasır oluşur. Yani derimiz üzerine sürtünme etkisi ile uygulanan fazla basınca derinin verdiği tepkiye nasır denir. Nasır oluşumuna etki eden başlıca faktörler aşağıda sıralanmıştır.

 1. Yeni ve Dar Ayakkabı
 2. Yüksek topuklu bayan ayakkabıları
 3. Çıplak ayak gezmek
 4. Fazla kemikli vücut yapısı
 5. Düz tabanlık v.b. yürüme bozukluklarına yol açacak hastalıklar.

Nasır İyileştirmede Evde Yapabileceğiniz Yöntemler

 1. 5 adet aspirini toz haline getirin su ve limon suyuyla karıştırıp nasıra sürdükten sonra üzerini sıcak ve az nemli bezle 20 dakika bekletin. Aspirin\’in içindeki salicylic asid nasırı yumuşatacaktır ve pomza yardımıyla temizleyebilirsiniz.
 2. 1 adet soğan, 1 adet el sabunu soğanı fırında pişirdikten sonra sabun ile karıştırın, karışımı ezin temiz bir bez ile nasırlı bölgeye sarın nasır ayakta ise üstüne çorap giymeyi unutmayın.
 3. 2 dilim beyaz ve bayat ekmek,2 dilim soğan,1 fincan elma sirkesi malzemeler elma sirkesi içinde 24 saat bekletilir. Ekmek dilimleri nasır üzerine yayılır ve üzerine soğan yerleştirilir. Bezle ayağa sarılır ve çorap giyilir. 1 gece bekletilir.
 4. Domatesi kesin nasırlı bölgeye koyun ve bez yardımıyla bağlayım 2-3 saat bekledikten sonra nasırın domatesde bulunan salicylic asid etkisiyle yumuşadığını göreceksiniz.
 5. Gece yatarken nasır bölgesine bir parça Sarımsak veya soğan koyarak sarıp uyuyun nasırın yumuşamasına sağlayacaktır.
 6. E vitamini veya lanolin içeren kremlerin nasıra sürülmesi yumuşamasını sağlar daha sonra pomza gibi sert bir cisim ile ölü hücreleri temizleyebilirsiniz. Badem yağıda size bu konuda yardımcı olacaktır.
 7. Giydiğiniz eldiven veya ayakkabının özellikle parmaklarınıza baskı yapmayacak yumuşaklıkta olması gerekmektedir. Nasırlı bölgelerin üstüne bir günü aşmıcak şekilde yara bandı veya plaster uygulamak daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *