Adsense’den Nasıl Ödeme Alınır?
25 Mar, 2016 12:49 tarihinde eklendi

Adsense’den Nasıl Ödeme Alınır?

Adsense’den Nasıl Ödeme Alınır?

Yayıncılara önemli meblağlar kazandırmayı başaran Google’ın dijital reklam servisi Adsense ile ilgili en merak edilen sorulardan biri kazanılan ücretin nasıl tarafımıza ulaşacağıdır. Bu konuda Google, sizi pek çok adımdan geçirmektedir. Yazımızda bu adımlardan bahsederek hesabınızın nasıl kolayca ödeme alabilecek duruma geleceğini anlatacağız.

Öncelikle ilk belirtmemiz gereken şey sanırım Adsense ödeme limitinin 200TL olduğudur. Yani ay sonu ödeme alabilecek duruma gelebilmek için hesabınızda en az 200TL birikmiş olması gerekmektedir. Bir diğer önemli hususta bilgilerinizin doğruluğudur. Eğer Adsense hesabınıza tanımlı bir tek bilgi bile yanlışsa, ödeme almanız çok zordur. Bu yüzden bu konuya çok dikkat etmenizi öneririm.

Eğer yeni bir Adsense kullanıcıysanız ödeme konusunda nasıl bir yol haritası izlendiğinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle 2 aşamalı onayı geçtikten sonra sitenizde reklamlar görülmeye başlanır ve bunun sonrasında ilk etapta hesabınızda 10TL biriktiğinde Adsense sizden banka hesap bilgilerinizi talep eder ve belirttiğiniz hesaba bir miktar para gönderir ve bu paranın kaç lira olduğunu sorarak hesabın doğruluğunu öğrenir. Bu adımı geçtikten sonra sırada PIN olayı vardır. Adsense, sizden adres bilgilerinizi talep ederek adresinize bir PIN içeren zarf gönderir. Bu PIN’in size ulaşması 30-40 günü bulabilmektedir. (Türkiye için söylüyorum.) PIN size ulaştıktan sonra bu doğrulamadan da geçerek hesabınızı artık tamamen aktif hale getirmiş olursunuz. Bundan böyle her ayın sonunda düzenli olarak Adsense hesabınıza tanımlı banka hesabınıza, kazanmış olduğunuz ücret yatırılır.

Banka hesabı dışında Adsense’de çek ile ödeme alma yöntemi de vardır fakat bu pek tercih edilmez. Çünkü, bu işlem için Google’ın Türkiye’de tek anlaşmalı olduğu banka olan Citibank’a gidip o şekilde bozdurmanız gerekiyor buda epey zaman almaktadır. Bizim önerimiz her zaman için banka hesabıyla ödeme almak.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *