Google Duo Nedir?
4 Eki, 2019 22:08 tarihinde eklendi

Google Duo Nedir?

Google Duo Nedir?

Google Duo 18 Mayıs 2016 tarihinde Google tarafından duyurulmuştur. 16 Ağustos 2016 yılından itibaren de kullanılmaya başlanmıştır. Görüntülü sohbet için kullanılan bu uygulama şu an tüm Android ve İOS tabanlı telefonlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Basit arayüzü ve kolay kullanımı sayesinde Google Duo oldukça tercih edilmektedir.

Google Duo Özellikleri

 • Basit Arayüz: Tek dokunuşla görüntülü konuşmanızı sağlayacak olan bu uygulama basit görünümü ile size zorluk çıkarmayacaktır. Konuşmak istediğiniz kişiyi seçip hemen görüntülü konuşmaya başlayabilirsiniz.
 • Mükemmel görüntü Kalitesi: 720p görüntü kalitesi ile ister wifi isterseniz mobil veriniz ile kesilmeden bir görüşme yapabilirsiniz. Hareket halindeyken bile odaklayan uygulaması ile donmadan konuşmak mümkündür.
 • Android ve İOS destekli: Android ve İOS tabanlı tüm akıllı telefonlarda ayrıca tabletlerde çalışır. Aramak istediğiniz kişi sizin akıllı telefonunuzdan farklı bir işletim sitemi kullanıyor olsa bile herhangi bir sorun yaşamazsınız.
 • Tık Tık: Sizi arayan kişiyi cevaplamadan kimin aradığını görebilirsiniz. Ayrıca canlı video önizlemesi sayesinde daha açmadan karşınızdaki kişinin görüntüsünü görebilirsiniz.
 • Sesli aramalar: Eğer ki görüntülü konuşacak durumda değilseniz o an kameranızı tek tık ile kapatabilir, normal olarak konuşmaya devam edebilirsiniz.
 • Görüntülü Mesajlar: Belki de Google duo’nun en sevilen özelliklerinden biri görüntülü mesajdır. İstediğiniz bir arkadaşınıza onu araması için veya başka bir şey demek için görüntülü mesaj yollayabilirsiniz. Yolladığınız bu mesajı isterseniz anlık olarak kaydedebilirsiniz.

Gerçekten Google Duo özellikleri şu anda diğer görüntülü konuşma uygulamalarına açık ara fark atıyor. Sadece Android de 1 milyardan fazla indirmesi bulunan Google duo sürekli geliştirmeler ve güncellemeler yayınlayarak her seferinde daha iyi bir hal alıyor. Tabi hiç kötü özelliği yok diyemeyiz. Düşük internet hızlı wifilerde gecikme sorunları yaşanabiliyor. Örneğin sizin internet hızınız iyi ama karşınızdakinin kötü. Siz konuştuğunuzda ses karşınızdakine daha geç gidiyor. Görüntünüz de aynı şekilde donarak gidiyor. Bu durum kullanıcılar açısından çok şikâyet ediliyor. Bazen de yeni kullanıcılar telefon numarasını girme ekranında internete bağlanılamıyor yazısı ile karşı karşıya kalıyor. Bu yüzden uygulamaya giriş yapamıyorlar. Bazen de kişi senkronizasyonlarında ufak tefek hatalar oluşabiliyor. Rehberinizdeki kişiler Google Duo uygulaması yüklü olsa bile kullanmıyor olarak gösterebiliyor.

Peki Google duo uygulamasını nasıl kullanabiliriz, nasıl indirebiliriz? Gibi sorularınıza cevap verelim. Telefon için de bilgisayar içinde oldukça basit bir kurulumu var.

Google Duo telefon Kurulumu

Öncelikle belirtmek isteriz ki akıllı telefonununuz herhangi bir operatör sağlıyacağa sahip olmak zorunda. Eğer ki hattınız yok ise bu uygulamayı kullanamıyorsunuz. Çünkü Google Duo sahte hesapların bu uygulamaya erişim yapmasını kısıtlamak istiyor. Bu yüzden kayıt olurken telefonunuza tek seferlik bir aktivasyon mesajı gönderiyor.Şimdi Google duo telefon kurulumu maddelerimizi anlatabiliriz.

 • Akıllı telefonunuzda playstore veya appstore uygulamasına giriş yapın.
 • Arama bölümüne Google duo yazın.
 • Uygulamayı indirin. Uygulama boyutu 20-25 mb olduğu için kısa bir süre içinde inecektir.
 • Uygulamayı açtıktan sonra Hizmet şartlarını ve Gizlilik politakısını okuyup kabul edin.
 • Daha sonra Google duo kameranıza ve mikrofonunuza erişim izni isteyecektir. Erişimine izin verin.
 • Daha sonra gelen ekranda telefon numaranızı isteyecektir. Ülke kodunuzu seçtikten sonra telefon numaranızı yazın.
 • Daha sonra Google Duo size tek seferlik bir mesaj yollayacaktır. Bu mesajı gelen ekrana girdikten sonra kişileriniz senkronize olacak ve uygulamayı kullanmaya başlayacaksınız.

Google Duo Bilgisayar kurulumu

Daha çok bilgisayar başında vakit geçiriyorsak Google Duo’yu bilgisayarımıza indirip buradan da görüntülü konuşma sağlayabiliriz. Ama öncelikli olarak bilgisayar driver’lerimizin güncel olduğuna emin olmalıyız. Çünkü bizim işletim sistemimizde ki driver’ler eski sürüm olabilir. Bunun sonucunda da Google Duo’yu kullanamayabiliriz. Sizin için önemli güncellemeleri (WİN 10 İÇİN) Ayarlar> Güncelleştirme ve güvenlik> Güncelleştirmeleri denetle diyerek bilgisayarınıza yüklenmesi gereken güncelleştirmeleri görebilirsiniz. Bir de javanın güncel olduğundan emin olunuz. Eğer ki tüm güncellemeleriniz eksiksiz ise artık programı indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki Google Duo bilgisayara nasıl kurulur?

 

 • Öncelikle herhangi bir internet servis sağlayıcınızı açın.(Google Chrome, MozillaFirefox gibi)
 • Şu adres ile https://duo.google.com/about/ Google Duo’nun ana sayfasına gidin.
 • Sağ üstte bulunan “TryDuofor Web” yazısına tıklayın.
 • Daha sonra size Google giriş ekranı çıkacaktır. Burada gmail hesabımızı giriyoruz.
 • Daha sonra gelen ekranda telefon numaramızı giriyoruz.
 • Telefonumuza gelen doğrulama kodunu yazıyoruz.

 • Bir süre bekledikten sonra kişilerimiz senkronize oluyor.
 • Kişilerimizi gördükten sonra görüşmek istediğimiz kişiyi seçiyoruz.
 • Daha sonra üstüne bastığımızda görüntülü veya sadece ses ile konuşma seçenekleri geliyor.
 • İstediğimiz birini seçtikten sonra sol üstte bir uyarı mesajı çıkacaktır.
 • Burada gelen mikrofon ve kamera kullanımına izin ver demeniz gerekiyor.
 • Artık Google Duo uygulamasını bilgisayarımızdan da kullanabiliriz.

 

Önemli!

Son olarak söylemek istediğimiz birkaç şey var. Görüşmek istediğiniz kişi de Google Duo uygulamasını kullanmak zorunda. Eğer ki karşımızda ki insan Google Duo uygulamasını kullanmıyor ise görüşme yapamıyoruz. Bir de Google Duo uygulamasını BlueStacks denilen bir program ile de kullanabiliyoruz. Ama bunun kurulum süreci ve hızı dolayısıyla pek tavsiye etmiyoruz. Eğer ki tam anlamıyla bu uygulamayı kullanmak istiyorsanız indirip telefonunuz ile eşitledikten (senkronizasyon yaptıktan) sonra kullanabilirsiniz. Son zamanlarda da çıkan Google Duo APK türü kurulumları da kullanmamamızda fayda var. Çünkü bu kurulumların çoğu virüs ve trojan oluyor. İndirdiğiniz andan itibaren yasal tüm sorumluluklarını kabul etmiş oluyorsunuz. Şu anda Google Duo’nun resmi bir masaüstü uygulaması bulunmuyor. Kullanmak için sadece internet servis sağlayıcıları yetiyor. Site de HTTPS sertifikaları ile korunduğu için herhangi bir güvenlik problemi yaşamıyorsunuz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *