Son Dakika Güncel Chrome Gelişmeleri
7 Eki, 2019 22:19 tarihinde eklendi

Son Dakika Güncel Chrome Gelişmeleri

Son Dakika Güncel Chrome Gelişmeleri

Google Chrome Özellikleri ve Güncellemeleri

Google Chrome hepimizin telefonunda, bilgisayarında sıklıkla kullandığı bir internet servis sağlayıcıdır. Diğer internet sağlayıcılarına göre hızı çok daha fazla olup kullanımı da oldukça kolaydır. Sizin için seçilen haberler, sık ziyaret ettiğiniz sayfalar ve basit görünümü ile oldukça işe yarardır. Bu yazımızda sizlere Google Chrome’nin özelliklerini ve yeni güncellemelerini anlatacağız.

 • Hızlı Tarama ve daha az yazma. Siz yazarken aynı anda görünen tema ile arama sonuçlarını çok daha hızlı bir şekilde bulacak ve sizin sıklıkla kullandığınız arama kelimelerini en başa getirecektir. Örneğin H kelimesine tıkladığınız anda haber sitelerine çok sıklıkla giriyorsanız haberler başlığını en üstte getirecektir.
 • Gizli Tarama yapma. Gizli modu kullanarak arama geçmişi bırakmadan internette gizlice gezme Ama bu sizi anonim yapmaz. Girdiğiniz web siteleri sizin ip adresinizi görüntüleyebilir. Masaüstünde CTRL+SHİFT+N tuşlarına basılı tutarak açılır. Mobilde ise tarayıcıyı açtıktan sonra sağ üstteki üç noktaya tıklayıp yeni gizli sekme diyerek açabilirsiniz.

 • Farkı cihazlar arasında senkronizasyon. Oturum açıp Google Chrome kullandığınız anda şifreleriniz ve ayarlarınız tüm cihazlarda senkron edilir. Bu sayede tekrar tekrar şifre yazmak zorunda kalmazsınız.

 • Güvenli taramalar. Google internette spam olarak şikâyet edilmiş web sitelerini size karşı korur. O siteye girmek istediğimiz zaman bize bir uyarı mesajı verip sitenin güvenli olmadığını söyler. Aynı şekilde bir dosya indirirken zararlı bir yazılım olarak gördüğü dosyaları indirdikten sonra, bir uyarı mesajı ile açmak isteyip istemediğinizi sorar.
 • Google çeviri eklentisi sunar. Tek bir dokunuş ile web sitesinde ki yazıların tamamını çeviri yapar.

 • Tema değiştirme. Aynı arka planlar için Google’ın mağazasında ücretsiz olarak temalar yayınlanmaktadır. Bu temalardan istediğiniz birini seçip kullanabilirsiniz.
 • Herhangi bir şey indirirken sorun yaşamayın. Bir şey indirirken internet bağlantınız kesildiği zaman Google Chrome bunu durdurarak saklar. İnternetiniz geri geldiğinde sürdür yazısına tıklayarak kaldığınız yerden indirmenize devam edebilirsiniz.
 • İstediğiniz sayfayı kolayca kısayol olarak ekleyebilirsiniz.
 • Google Chrome ’de gezinirken yanlış bir sekme kapattıysanız ve bulmanız zor ise CTRL+SHİFT+T tuşlarına basarak kapattığınız sekmeyi geri getirebilirsiniz.
 • Hesap makinesi, döviz hesaplama, anlık olarak saat dilimlerini görebilirsiniz.
 • Basit matematik işlemlerinizi de Google Chrome ‘in arama bölümüne yazarak bulabilirsiniz.
 • Ctrl+1-2-3-4 tuşlarına basarak sekmeler arası hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

 

Google Chrome Güncellemeleri

Google Chrome neredeyse ayda bir büyük bir güncelleme yayınlamakta. Son zamanlarda göze çarpıcı güncellemeleri de şu şekilde;

 • Karanlık Tema Güncellemesi. Genelde geceleri Google Chrome kullanan kullanıcılar için gelen bu değişiklik insanları oldukça memnun etmiş durumda. İyileştirilen arayüzle beraber gözümüzü daha az yoracak bir tema geldi. Siyah arka plan üzerine yazılmış beyaz yazıyla oldukça kullanışlı bir hale geldi.
 • Şifre üretici. Giriş ekranlarında karşımıza çıkacak veya herhangi bir şifre isteyen web sitesi için kullanılacak. Şifre öner butonuna bastığımız zaman ise bizim için güçlü bir şifre önümüze sunacak.
 • Web sitelerin güvenli olup olmadığını sorgulama. Kimlik bilgileri ve birçok önemli dosyalarımızı çalmak isteyen hırsızlara karşı savunan Google Chrome her yeni güncelleme de bunu bir adım öteye taşıyor. ‘Suspicious Site Reporter’ olarak adlandırılan bu eklenti, Google Chrome kullanıcılarının eklenti olarak ekleyip şüpheli web sitelerini şikâyet etmemize olanak sağlamış durumda.
 • Google Keep. İnternette gezinirken acil not almak istediğimiz zaman bunu uzunca bir yoldan yapmak yerine, Google Keep indirerek kolay bir şekilde yapabiliriz. Getirilen yeni güncellemeler ile beraber Google Keep çok daha kolay bir arayüze sahip olup ihtiyaçlarınızı daha kolay karşılayacaktır.
 • Yeni getirilen Adblock’lar. Bazı internet sayfalarında olması gerekenden çok daha fazla reklam görüyoruz. Reklamları kapatmaktan istediğimiz bilgiye dahi ulaşamıyoruz. Google Chrome’de bunun farkında olduğu için güncellemeleriyle beraber Google Chrome Web Mağazasına reklam engelleyicileri getirmiş durumda.
 • Veri tasarrufu özelliği. Özellikle mobil tarayıcılarda daha verimli çalışabilmek ve gereksiz veri indirmelerine karşı Google Chrome veri tasarrufu özelliğiyle ön plana çıkıyor. Artık veri tasarruflu sayfalar çok daha hızlı açılıp çok daha az mb yiyecek. Ayrıca mobilde açtığınız bir sekmeyi kapatmazsanız tekrar Google Chrome’a girdiğinizde sayfa veri indirmeden görüntülenecek.
 • Eklenti eklendiğinde yeniden başlatılmaması. Google Chrome’ye yeni bir eklenti eklediğiniz zaman diğer tarayıcılarda olduğu gibi bilgisayarı yeniden başlatmanıza gerek kalmıyor. Belki de tarayıcılar arasında en göze çarpan özellik bu. Çünkü birden fazla sekmeyi aynı anda kapatıp tekrardan açmak bizim için oldukça vakit kaybı. Ama Google Chrome güncelleri ile bu durum da ortadan kalkmış durumda.

 

Google şirketi gerçekten de yayınladığı güncellemeler ile alanında birinci olduğunu bize fark ettiriyor. Kullanıcılarına gerçekten önem verip onların sorunlarını çok daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturuyor. Ama ne kadar iyi yanı varsa bir o kadar da kötü yanları var. Örneğin Google Chrome arka planda çok fazla eklenti çalıştırdığı için düşük bilgisayarlarda kasma sorunu yaşatıyor. Orta bilgisayarlarda ise harcaması gerekenden çok daha fazla RAM tüketimi yapıyor. Bu da bilgisayarımızın yavaşlamasına sebep oluyor. Bazen de güncelleme hataları verip versiyon yükseltememe sıkıntısına yol açıyor. Çoğu web sitesi de Google Chrome versiyonlarını güncellediği için biz o web sitesine ulaşamıyoruz. Bu yüzden Google Chrome’yi tamamen silip yeniden yüklememiz gerekiyor. Bu da epeyce vaktimizi çalıyor. Bu da birçok insanın tahammül edemediği bir şey oluyor.

Bu yazımızda Google Chrome özelliklerini ve güncellemelerini sizler için derledik. Daha fazla Google ayarı için Chrome sayfasında sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayıp Ayarlar bölümünü açabilirsiniz. Burada basitçe yapabileceğiniz pek çok özellik bulunmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *