Google Chrome Adblock Ayarları Nasıl Yapılır?
16 Mar, 2016 14:11 tarihinde eklendi

Google Chrome Adblock Ayarları Nasıl Yapılır?

Google Chrome Adblock Ayarları Nasıl Yapılır?

Çıktığı günden bu yana dünya çapında büyük ilgi gören ve milyonlarca aktif kullanıcıya ulaşan Adblock, internet üzerinde sörf yaptığınız sırada hiçbir reklam görmemenize olanak sağlar. Adblock, girdiğiniz sitelerdeki reklamları otomatik olarak engelleyerek, sizin rahatsız edici reklamlarla internet keyfinizi ve deneyiminizi daha iyi hale getirmeye çalışır. Tarayıcı eklentisi olarak çalışan Adblock, kurulduğu ve aktif edildiği andan itibaren çalışmaya başlar.

Pek çok internet tarayıcısı ile uyumlu bir şekilde çalışan Adblock, şüphesiz Google Chrome tarayıcısında en yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bizde bu yazımızda Google Chrome tarayıcınıza kurmuş olduğunuz Adblock eklentisinin ayarlarını nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Chrome Adblock ayarları

  • Öncelikle eğer Chrome tarayıcınızda Adblock eklentisi kurulu ve aktif değilse, Chrome Web Mağazası’na gidip Adblock eklentisini aratarak hızlı bir şekilde kurabilir ve ardından aktif hale getirebilirsiniz.
  • Kurulum ve aktif etme işlemi tamamlandıktan sonra tarayıcınızın sağ üst kısmında bir Adblock ikonu belirecektir, bu ikon sayesinde Adblock ile ilgili tüm seçeneklere ve ayarlara ulaşmamız mümkün olacaktır.
  • Adblock ikonuna tıkladığınızda sizi en başta bazı istatistikler karşılayacaktır. Bu istatistiklerden biri, o an bulunduğunuz sayfada Adblock’un kaç adet reklamı engellediği bilgisine ulaşabilirsiniz. Diğer istatistikte ise Adblock’un tarayıcınızda kurulu olduğu günden bu yana toplam kaç reklamı engellediği bilgisini görebilirsiniz.
  • İstatistiklerin altındaki seçeneklerden Adblock’u duraklatabilir, Adblock’un o sayfada engellemediği bir reklamı manuel olarak engelleyebilir, ziyaret ettiğiniz alan adında Adblock’un çalışmasını engelleyebilir veyahut sadece bulunmuş olduğunuz sayfa için Adblock’un çalışmamasını sağlayabilirsiniz.
  • Bu ayarların altında yer alan seçenekler yazısına tıklayarak Adblock ile ilgili daha detaylı ve gelişmiş ayarlara ulaşabilirsiniz. Bunlardan başlıcaları filtreleme seçenekleri, belirli Youtube kanallarında reklamlara izin verme, daha teknik ayarları görüntüleme ve istediğiniz tutarda destek amaçlı bağış yapma gibi sıralanabilir.
  • Ayrıca ilgili sayfada Adblock’un güncel olup olmadığını öğrenebilir, sürüm notlarını inceleyebilir veyahut Adblock’un hikayesini de Hakkımızda sekmesinden okuyabilmeniz mümkün.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *