Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?
20 Tem, 2015 19:57 tarihinde eklendi

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketinin nasıl kurulduğunu sizlere açıklamadan önce şahıs şirketinin ne olduğu ile ilgili size kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Şahıs şirketi bireysel olarak kurulmakta ve limited ya da anonim şirketlerden çok daha küçük bir çapa sahip olan şirketlere denmektedir. Şahıs şirketi diğer büyük çapta olan şirketlere oranla çok daha kolay bir şekilde kurulmaktadır. Aynı zamanda da buna bağlı olarak kurulma masrafları çok daha azdır.

Şahıs şirketine baktığımız zaman ana olarak sadece bir kişinin sorumluluk aldığını söylemek mümkündür. Şahıs şirketinin sahibi şirketi borçlandığında ya da şirketi ile ilgili bir olumsuz durum yaşandığında bundan sorumlu tutulan ve hukuksal anlamada etkilenen tek kişidir.

Peki, şahıs şirketi nasıl kurulur? Şahıs şirketinin diğer şirketlere oranla çok daha kolay ve az bir maliyete ihtiyacı olduğunu belirtmiştik. Öncelikle şahıs şirketi açabilmeniz için gerekli belgelerin toplanması gereklidir. Bu belgeleri toplama işini kendiniz yapabileceğiniz gibi bir muhasebeciye vekâlet vererek de bu işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Sizden şahıs şirketi açmak için istenilen belgelere baktığımız zaman ilk olarak işe başlama bildirim formunu doldurmanız gereklidir. Sonrasında iki adet ikametgâh belgesinin ardından iki adette noter onaylı nüfuz cüzdanı belgesi gereklidir. Ancak sadece bununla kalmaz toplanması gereken başka belgelerde vardır. Bunları eksiksiz bir şekilde toplanması ve doldurulacak olan yerlerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerektiğini unutmayın.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *